Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Hanušová Jitka | Datum 14.05.2016
Paříž/Angers – Dubnové nabídce dvou menších francouzských aukčních domů Art Valorem a Encheres Pays de Loire cenově dominovala díla českých autorů. Pro obě společnosti se staly obrazy Josefa Šímy a Václava Boštíka nejdražšími položkami jejich aukcí.
Prvně jmenovaná společnost dražila v pondělí 4. dubna atypickou Šímovu krajinu s městem na horizontu z roku 1954. Poměrně rozměrné plátno (54 x 80 cm) se prodalo na spodní hranici předaukčního odhadu za 35 tisíc eur (bez aukční provize). Cena kolem milionu korun nechává dost prostoru pro další nárůst, a nebylo by tedy překvapením, kdyby se obraz v blízké době objevil v nabídce některé z českých aukčních síní.
Na aukci v západofrancouzském Angers, která se konala v sobotu 23. dubna, byl pak nabízen obraz Václava Boštíka z konce 80. let, který byl podle štítků na zadní straně v minulosti vystaven minimálně na třech výstavách ve Francii. Čtvercový olej formátu 50 na 50 cm byl nabízen s odhadem 25 až 30 tisíc eur. Vítěz aukce za něj nakonec nabídl 40 tisíc eur (bez aukční provize), v přepočtu tedy více než 1,2 milionu korun. I zde lze předpokládat, že na českém trhu by se toto dílo prodalo dráž.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
24. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
25. července 2023
17. prosince 2021
27. února 2019