Šíma a Boštík ve Francii

Cenová dominance českých děl

Paříž/Angers – Dubnové nabídce dvou menších francouzských aukčních domů Art Valorem a Encheres Pays de Loire cenově dominovala díla českých autorů. Pro obě společnosti se staly obrazy Josefa Šímy a Václava Boštíka nejdražšími položkami jejich aukcí.

Václav Boštík: Mizející čtverec,  1987–88, olej na plátně, 50 x 50 cm cena: 40 000 eur

Prvně jmenovaná společnost dražila v pondělí 4. dubna atypickou Šímovu krajinu s městem na horizontu z roku 1954. Poměrně rozměrné plátno (54 x 80 cm) se prodalo na spodní hranici předaukčního odhadu za 35 tisíc eur (bez aukční provize). Cena kolem milionu korun nechává dost prostoru pro další nárůst, a nebylo by tedy překvapením, kdyby se obraz v blízké době objevil v nabídce některé z českých aukčních síní.

Na aukci v západofrancouzském Angers, která se konala v sobotu 23. dubna, byl pak nabízen obraz Václava Boštíka z konce 80. let, který byl podle štítků na zadní straně v minulosti vystaven minimálně na třech výstavách ve Francii. Čtvercový olej formátu 50 na 50 cm byl nabízen s odhadem 25 až 30 tisíc eur. Vítěz aukce za něj nakonec nabídl 40 tisíc eur (bez aukční provize), v přepočtu tedy více než 1,2 milionu korun. I zde lze předpokládat, že na českém trhu by se toto dílo prodalo dráž.