Překvapivý Fałat, poválečný Šíma i nové maximum pro Marešovou

Arthouse Hejtmánek 14. 12. 2021

Úspěšná vánoční dražba aukční síně Arthouse Hejtmánek přinesla kromě osmimilionového Šímy i několik nových autorských maxim, včetně rekordu za dílo Milady Marešové. Celkový obrat aukce byl vyšší než 46 milionů korun.

Josef Šíma: Midi le just (Poledník), 1958, olej na plátně, 110 x 55 cm, cena: 8 060 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 14. 12. 2021

Josef Šíma: Midi le just (Poledník), 1958,
olej na plátně, 110 x 55 cm,
cena: 8 060 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 14. 12. 2021

Nejdražším dílem aukce byla poválečná malba Josefa Šímy Midi le just (Poledník) z konce 50. let, která zvýšila své minimální podání o více než dva miliony korun. Výsledná cena je plně v kontextu prodejů Šímových poválečných děl z posledních zhruba dvou let, kdy právě autorova pozdní tvorba zažívá postupné zhodnocování. Tento obraz však na ranou tvorbu umělce záměrně navazuje: jde o variantu jednoho námětu, který Šíma zpracoval již v roce 1928.

Bezkonkurenčně s nejvyšším nárůstem aukce se prodal obraz polského malíře Juliana Fałata Zimní krajina. Cena téměř 7 milionů korun oproti minimálnímu podání obrazu ve výši 174 tisíc korun (které bylo, dlužno říci, oproti prodejům v zahraničí velmi nízké) byla zároveň velkým překvapením, neboť Fałatovy práce se na domácí trh doposud vůbec nedostaly. Konečná suma je úspěchem i v mezinárodním meřítku, neboť ji předtím překonalo pouze několik umělcových maleb.

Julian Fałat: Zimní krajina, 1906, olej na plátně, 76 x 199 cm, cena: 6 944 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 14. 12. 2021
Julian Fałat: Zimní krajina, 1906,
olej na plátně, 76 x 199 cm,
cena: 6 944 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 14. 12. 2021

Novým aukčním rekordem pro Miladu Marešovou skončila dražba obrazu Plovárna, který jsme již podrobněji představovali. Z vyvolávací ceny 806 tisíc korun se malba posunula až na 1,6 milionu, čímž o více než 500 tisíc korun překonala předchozí autorské maximum obrazu Noc z letošního března. Výsledek poukazuje na skutečnost, že se Milada Marešová po dlouhé době začíná více prosazovat do povědomí sběratelské obce.

Přesně na dvojnásobek vylepšil své autorské maximum Jan Václav Mrkvička alias Ivan Mrkvička, který dlouhodobě žil v Bulharsku a zasloužil se o rozvoj tamního moderního malířství. Malba Bulharská dívka ze samého počátku 20. století vystoupala z 806 tisíc až na 2,23 milionu korun. Mrkvičkovy obrazy jsou na trhu velkou vzácností a nabízený olej byl prozatím tím nejzdařilejším a nejreprezentativnějším.

Milada Marešová: Plovárna, 1927,  olej na plátně, 50 x 67,5 cm, vyvolávací cena: 650 000 Kč (+ 24% provize), Arthouse Hejtmánek 14. 12. 2021

Milada Marešová: Plovárna, 1927,
olej na plátně, 50 x 67,5 cm,
cena: 1 612 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 14. 12. 2021

Za milionové částky byly dále vydraženy obrazy Václava Špály, Jana Zrzavého a Antonína Slavíčka. S vysokými nárůsty se prodávaly i starožitnosti, ať šlo o artdecovou brož s diamanty nebo kávový servis s kuličkovými uchy vyrobený podle návrhu Pavla Janáka

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024