Mladí bohatí podnikatelé změnili světový trh s uměním
11. prosince 2024
Text Viduna Jan | Foto Jan Viduna, Asamat Baltaev, Numismatika Turnov | Datum 26.06.2024
Medailéru Asamatu Baltaevovi pocházejícímu z Čuvašské (Suvarské) republiky Ruské federace je pouhých 32 let. I přes velmi krátké tvůrčí období od ukončení studia se zařadil mezi českou medailérskou špičku. Zvítězil se svými návrhy v mnoha medailérských soutěžích, je autorem několika pamětních mincí vydaných Českou národní bankou, prvních českých investiční mincí „Český lev“ a celé řady medailí. Jeho mince a medaile jsou vyhledávané sběrateli a investory, nejen v Čechách, ale i po celém světě.
Na začátku června proběhla na aukčním portálu Aukro speciální kolekce aukcí, uspořádaná firmou Numismatika Turnov, do které byly zařazeny mimořádně vzácné autorské odražky Asamata Baltaeva a také jeho kresebné návrhy a medaile. Všechny jednotlivé dražené exempláře byly do aukce zařazeny s vyvolávací cenou pouhé jedné koruny a vyšplhaly se na jednotky tisíc, v některých případech i přes dvacet tisíc korun. „Medailéři dosahují svého vrcholu kolem 50 let věku, mně je jen 32 let, jistého úspěchu jsem již dosáhl a chtěl jsem vědět jakou má moje dílo váhu u českých sběratelů a investorů,“ říká o aukci Asamat Baltaev.
Jak jste se k medailérství dostal a proč jste se rozhodl studovat medailérství právě v České republice?
K zájmu o umění, konkrétně k medailérství, mě dovedl můj otec, který je vynikajícím uměleckým rytcem. Raznice ryl pro zlatníky a občas i pro ražbu medailí. Otec vystudoval na Petrohradské akademii sochařství, malířství a rytectví. V Čuvašsku, odkud pocházíme, však medailérství nemá takovou tradici jako tady v Česku, proto musel otec své dovednosti uplatnit zejména ve zlatnictví. Já jsem se do svých 16 let učil pouze kreslit. Když otec navštívil Českou republiku, prohlédl si, mimo jiné, i Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově. Turnovskou školou byl nadšen a přál si, abych ji vystudoval. Když mě poslal do Čech, tak mi řekl: „Běž, starej se sám o sebe a ukaž co umíš.“
Jaké byly vaše první významné úspěchy v medailérství?
Můj první velký úspěch přišel již v roce 2011. V rámci studia prvního ročníku VOŠ jsem v soutěži vyhrál první místo s návrhem na medaili „Hrad Rábí“. Tam si mě všimla Česká mincovna, která tuto ražbu poté i realizovala. V roce 2012 jsem se účastnil soutěže českých medailérů „Liberecký krajánek“ v České mincovně, kde zvítězil můj návrh s motivem památek severočeského kraje a vznikl tak žeton „40 krajánků“. Ve druhém ročníků VOŠ jsem vytvořil celou sérii zlatých a stříbrných medailí pro Pražskou mincovnu: „Svoboda“, „Rovnost“, „Bratrství“. V roce 2013 jsem zvítězil v soutěži pro Českou národní banku s návrhem na pamětní minci „Železobetonový most v Karviné – Darkově“, která byla poté vyražena ze zlata v nominální hodnotě 5000 Kč.
Kam se ubírala vaše medailérská tvorba po studiích?
Ještě v rámci studia jsem byl tři týdny na praxi v Pražské mincovně, kde mi dokonce nabídli trvalou práci. Tam jsem však pouze začišťoval raznice a tato práce mě úplně nenaplňovala. Nelíbilo se mi, že dodělávám cizí návrh, tedy dílo někoho jiného. Lákala mě samostatná tvůrčí práce, při které vznikne mé vlastní kompletní dílo, od první vize, přes kresebný návrh, model, až po vlastní medaili či minci. První rok po studiích jsem neměl pravidelné zakázky, proto jsem se po ukončení studia v roce 2014 účastnil mnoha medailérských soutěží. Chtěl jsem se živit úplně sám a snažil jsem se navázat spolupráci s Českou mincovnou, což se mi podařilo. V současné době jsem již naprosto samostatným medailérem a realizuji celou řadu pravidelných zakázek, například od roku 2017 „Českého lva“, což jsou de facto celé série investičních mincí České mincovny.
Které návrhy mincí jste vytvořil pro ČNB?
První mincí, kterou jsem pro ČNB vytvořil, byla zlatá pamětní 5000 Kč „Železobetonový most v Karviné – Darkově“ 2013. Pak následovala stříbrná pamětní 200 Kč 2016 k 125. výročí zemské jubilejní výstavy. Třetí realizací byla 5000 Kč „Hrad Bezděz“ 2016, jejíž motiv se objevil již na Libereckém krajánku roku 2012. Tehdy to již v podstatě byla má nevědomá příprava na soutěž ČNB. Poté následovaly i další mince, například stříbrná pamětní 500 Kč 2017 k výročí bitvy u Zborova, kterou považuji za jedno ze svých významných děl.
Zajímavou mincí z mého pohledu je i zlatá pamětní mince 5000 Kč 2018 „Hrad Rábí“ z cyklu Hrady. Ta se totiž zajímavě tematicky propojuje s mým původním soutěžním návrhem z roku 2011, který byl vyražen jako zlatá medaile v roce 2012, jinak ovšem byly oba návrhy odlišné.
Kterou medaili nebo minci považujete za své doposud nejzdařilejší dílo?
V rámci připravovaného cyklu České mincovny „Cesta kolem světa“ jsem vytvořil celkem dvě medaile ze šesti: „Praha“ a „Londýn“, na kterých jsem dosáhl ideálního spojení jednoduché a krásné kompozice s větším množstvím složitých prvků. V letošním roce již budou na trhu. Považuji to za jeden ze svých vrcholů, který jsem poté dále přenesl i na další medaili „Obecní dům“. Ta bude vydána firmou České dukáty v polovině letošního roku.
Jak jste se dostal k zakázce na Českého lva?
Český lev přišel v roce 2017. U zrodu první české investiční mince, tedy Českého lva, kterého realizovala Česká mincovna, stál významný český medailér Jaroslav Bejvl, který bohužel v polovině roku 2016 zemřel. Byl jsem osloven Českou mincovnou, zda bych v započatém a rozpracovaném díle Jaroslava Bejvla pokračoval. Převzal jsem tedy jeho původní kresebný návrh, který jsem překreslil, vymodeloval, a do podoby vlastních ražeb úspěšně dokončil. První Český lev dle původního návrhu Jaroslava Bejvla byl vyražen v roce 2017. V letech 2018 a 2019 byly realizovány ražby dle původních návrhů Jaroslava Bejvla, avšak s již mými drobnými designerskými úpravami.
Od roku 2020 jsme změnili celý koncept Českého lva. Vydali jsme se na různé nové designerské cesty, zejména co se týká povrchových úprav. Zpracoval jsem svůj první samostatný návrh na Českého lva a poté již i následující Čeští lvi jsou mým kompletním autorským dílem.
Tvoříte na zakázku i pro další subjekty?
Ano, například pro firmu České dukáty, Českou numismatickou společnost a Top Legends. Velmi zajímavou a úspěšnou byla například zakázka na kolekci medailí pro pobočku České numismatické společnosti v Turnově ke 100. výročí ražby svatováclavských dukátů, které byly vyraženy ze zlata, stříbra a bronzu. Zlaté dukáty, vyražené v počtu pouhých 100 kusů, byly dokonce rozprodány během jednoho týdne.
Numismatika Turnov uspořádala na aukčním portále Aukro speciální kolekci aukcí vašich autorských odražků. Proč jste se rozhodl svá díla, tedy přímo autorské odražky, „poslat“ do aukce?
V rámci speciálních kolekcí aukcí na Aukru proběhla kolekce aukcí Jiřího Harcuby, který je jedním z mých velkých vzorů. Jiří Harcuba se této aukce nedožil. Napadlo mě, že bych mohl do aukce zařadit některé mé autorské odražky a kresebné návrhy, proto jsem kontaktoval majitele firmy Numismatika Turnov, Michala Zikmunda, zda bychom obdobnou aukci mohli uspořádat. Říká se, že medailéři dosahují svého vrcholu kolem 50 let věku a plně jsou doceněni většinou až po své smrti. Mně je jen 32 let. Domnívám se, že jsem již jistého úspěchu dosáhl a chtěl jsem vědět jakou váhu mám u sběratelů a investorů, tedy jak ocení mé dílo a jak bude aukce úspěšná. Byla to pro mě jistá zpětná vazba. Byl jsem zvědav, jak aukce dopadne. Rád bych, aby se moje jméno jednou zařadilo mezi slavná jména českých medailérů jako jsou například Jiří Harcuba a Karel Zeman.
Která vaše díla byla do aukce zařazena a čím jsou ojedinělá?
Do aukce jsme po dohodě s Michalem Zikmundem zařadili autorské odražky Českého lva, včetně některých jejich kresebných návrhů, autorské odražky půluncových medailí a medaile k výročí 100 let ražby svatováclavských dukátů (1923-2023) „tzv. Turnovské dukáty“. Nejzajímavější jsou samozřejmě autorské odražky, které mincovna zpravidla razí v počtu pěti číslovaných kusů. Odražky číslo 1 a 2 jsou většinou určeny pro účely mincovny a muzea. Z číslovaných odražků 3 až 5 obdrží dva kusy autor. Sběratelsky velmi zajímavé jsou unikátní autorské odražky ražené z mědi bez pokovení.
Vyvolávací cena byla u každé položky stanovena na pouhou korunu. Neobával jste se, že to může být propadák a vzácné ražby budou přiklepnuty sběratelům za pár korun?
Rozhodně jsem si nepředstavoval, že bude aukce „propadák“. Aukce byla zveřejněna 16. května a de facto ihned po zveřejnění začali sběratelé přihazovat. Věřil jsem, že zájem rozhodně bude a doufal jsem, že aukce skončí úspěšně, přestože jsem doposud jsem žádná svá díla v aukci neprodával. V žádném případě jsem si netroufl dopředu odhadnout jaká bude celková docílená částka za všechny položky v aukci. Měl jsem svoji vnitřní představu, byl jsem však více zvědavý na realný výsledek. Výsledek aukce předčil mé očekávání. Celková docílená cena za všech 27 dražených položek dosáhla více než 286 tisíc korun.
Na čem v současné době pracujete?
Nabyté zkušenosti a um jsem nyní přenesl z realizace medailí „Praha“ a „Londýn“ na medaili „Obecní dům“ a také na realizaci nového Českého lva 2025. V současné době řešíme již jen detaily a povrchové úpravy. Prozatím mohu pouze prozradit, že mince bude vyražena v klasických variantách a též i jako mimořádná varianta s vysokým reliéfem.
Rozhovor se Sebastianem Duthym, šéfem Art Market Research
Sebastian Duthy převzal od svého otce online databázi a analytický nástroj pro trh s uměním Art Market Research před více jak deseti lety. „V poslední době se klade velký důraz na segment děl vytvořených žijícími umělci, často na začátku jejich karié...
11. prosince 2024Rozhovor se sběrateli Sbírky Marek
Sbírka Marek je v mnoha ohledech zcela ojedinělou kolekcí současného umění. Založena v roce 2000 bratry (dvojčaty) Ivem a Zdeňkem Markovými, se dlouhodobě zaměřovala na začínající, neprověřené autory. Postupem času přibyla díla i již etablovaných umě...
29. srpna 2024Rozhovor s galeristou Benjaminem Derouillonem
Českého malíře Vojtěcha Kovaříka, který na sebe v posledních dvou letech strhnul pozornost významnými zahraničními aukčními prodeji, objevil francouzský galerista Benjamin Derouillon na Instagramu. Od té doby jeho díla dostal do řady významných sbíre...
1. srpna 202411. prosince 2024
29. srpna 2024
6. ledna 2025
4. prosince 2024
20. listopadu 2024