Trumpova celní válka si došlápla i na trh s uměním
21. března 2025
Text Viduna Jan | Foto Aurea Numismatika | Datum 26.03.2025
Česká faleristika zažila v loňském roce mimořádnou událost. Dražil se legendární Český šlechtický kříž – sen sběratelů, který se doposud na aukcích nikdy neobjevil. Dražba Českého šlechtického kříže byla unikátní příležitostí získat sběratelský skvost z počátků české faleristiky.
Rakousko - Uhersko
Český šlechtický kříž z roku 1814
kříž: zlato, smalty, 30,5x28,5 mm 11,54 g, původní stuha
spona s miniaturou: rozměr spony 18,5x55 mm, miniatura kříže: zlato, smalty, 17x17mm, 8,30 g
znalecký posudek Doc. PhDr. Jiří Militký Ph.D. Dsc.
Aurea Numismatika – 113. aukce – 25.5.2024
Docílená cena: 2 640 000 Kč
Přelom 18. a 19. století byl obdobím plného neklidu. V roce 1789 vzplála ve Francii revoluce, která svrhla starý režim a nastartovala řadu nových konfliktů. Po revolučních válkách, které ustaly v roce 1802, vzplanuly v Evropě napoleonské války, které probíhaly od roku 1803 a definitivně skončily až porážkou Napoleona I. v bitvě u Waterloo 18. června 1815 a po podepsání druhé pařížské mírové smlouvy.
Jedním z největších protivníků Francie bylo Rakouské císařství. Řada slavných bitev napoleonských válek se odehrála i na českém území, 1805 u Slavkova, 1809 u Znojma a 1813 u Chlumce nad Cidlinou. České země, jako jedna z největších a nejrozvinutějších součástí monarchie, značnou měrou přispěly k porážce Francie, což vedlo k podpoře nacionálního českého hnutí a obranná fáze Národního obrození se tak změnila na ofenzivní.
K hlavním představitelům Českých zemí na rakouském dvoře patřila šlechta. Řada významných českých šlechticů tvořila za napoleonských válek 38člennou tělesnou gardu „Noblegarde“ samotného císaře Františka I., která vznikla pravděpodobně 10. srpna 1813 po vypuknutí poslední fáze napoleonských válek. Mezi nejslavnější české šlechtice, kteří tvořili tuto noblgardu patřili například Karel Filip ze Schwarzenberka, Jiří hrabě z Valdštejna, svobodný pán Jan von Dobřenský, hrabě František Xaver Kolowrat, rytíř Ignác z Heslova a další. Tito šlechtici měli za úkol doprovázet císaře v rámci osvobozovacích válek skrz německé země až do Francie.
V již dobyté Paříži podává 3. května 1814 nejvyšší komoří a plukovník hrabě Wrbna a polní maršálek svob. pán Duka návrh na povýšení a vyznamenání členů gardy. Císař František I., vědom si jejich zásluh, návrh přijímá a přikazuje komornímu úřadu zhotovit 46 odznakových křížů, z nichž 38 bylo uděleno českým šlechticům a 8 uherským gardistům. Uděloval je sám nejvyšší komoří hrabě Wrbna.
Vyznamenání v podobě „Českého šlechtického kříže“ je ukázkou mistrné zlatnické práce z období klasicismu. Základ tvoří čtyřramenný maltézský kříž, inspirovaný zřejmě císařským dělovým křížem, ze 14karátového zlata, vyplněný červeným smaltem a na aversu v poli dozdoben bílým smaltovaným a zlatem roubeným Českým lvem. Revers tvoří medailon se sedmiřádkovým nápisem: NOB. BOHEMIS. BELLOGALL. FIDIS CORPORIS CUSTODIBUS. FRANC. AUG. MDCCCXIV. / Českým šlechticům, věrným tělesným strážcům, za francouzské války císař František, 1814. Český šlechtický kříž byl nošen na levé straně prsou na stuze v zemských barvách.
Do současné doby se dochovalo a je známo pouze devět exemplářů Českého šlechtického kříže, které se nacházejí v soukromých sbírkách, sbírce Vojenského historického ústavu a ve sbírce státního zámku v Rychnově nad Kněžnou. Český šlechtický kříž nebyl doposud na aukcích nikdy dražen.
Až loni v květnu na 113. aukci Aurea Numismatika se o Český šlechtický kříž mohli sběratelé utkat. Unikátnost podtrhl i fakt, že k draženému Českému šlechtickému kříži náleží jeho miniatura, která doposud nebyla známa ani v jediném exempláři a dostupná literatura se o ní taktéž nezmiňuje. Z vyvolávací ceny stanovené na 1,8 milionu korun unikátní a exkluzivně zachovalý Český šlechtický kříž vyšplhal na téměř 2,7 milionu korun, včetně aukčního poplatku a stal se tak nejdražším řádem prodaným na českých numismatických aukcích v roce 2024.
Český šlechtický kříž z roku 1814 se stal inspirací pro nejvyšší státní vyznamenání ČSR, Československý řád Bílého Lva, pocházející z rukou rytce Rudolfa Karneta. Je udělovaný od roku 1922 osobám, které se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Československo. V současné podobě, jejímž výtvarným autorem je Michal Vitanovský, je Řád Bílého lva udělován v České republice jako nejvyšší státní vyznamenání od roku 1994.
Použitá literatura:
Dopady amerických cel na umělecký byznys
Aktuální výnosy amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně mezinárodního obchodu se měsíc od měsíce mění a globální trh je stále nervóznější. První kolo dovozních přirážek se týkalo Kanady, Mexika a Číny a blíže nespecifikovaná umělecká díla (artwo...
21. března 2025Ohlédnutí za českými numismatickými aukcemi v roce 2024 - II
Na českých numismatických aukcích se loni povedla řada prodejů s cenami v řádu milionů korun. Sedmnáct vzácných mincí se s cenou vešlo mezi dva a tři miliony. V celkovém loňském žebříčku obsadily 11. až 27. místo. Sběratelé za ně utratili 40 milionů...
28. února 2025Zajímavosti a kuriozity ze zahraničního trhu s uměním za rok 2024
Ani loňská sezóna se neobešla bez překvapivých událostí, které svým tragikomickým charakterem mohly tu rozesmát, tu rozplakat celý aukční svět. Došlo například na konzumaci šestimilionového banánu (v dolarech) nebo vymáhání 27 milionů eur za Nakrojen...
29. ledna 202521. března 2025
19. března 2025
17. března 2025
14. března 2025
3. února 2025
6. ledna 2025