Toyen pro Národní galerii, ale tu v Edinburghu

Poselství lesa koupila Skotská Národní galerie

Britská nadace Art Fund na svých stránkách informuje, že obraz Poselství lesa, vrcholné surrealistické dílo Toyen z roku 1936, zakoupila s její pomocí Skotská Národní galerie moderního umění v Edinburghu.

Obraz pochází ze sbírky amerických manželů Cullenových a před dvěma lety byl neúspěšně nabízen na aukci Sotheby’s s odhadem 700 tisíc až 1 milion liber (více zde). Včetně provize a dalších poplatků by to v přepočtu tehdejším kurzem znamenalo rekordních 32 až 46 milionů korun.

Toyen: Poselství lesa, 1936

,
Toyen: Poselství lesa/ 1936/ olej na plátně/ 160 x 129 cm/ Sotheby’s 12. 11. 2014

Cena, za kterou byl obraz nyní ze Spojených států zakoupen, se pohybovala kolem 600 tisíc dolarů (15,3 milionu korun). BBC uvádí, že původní dohodnutá částka činila 420 tisíc liber, nicméně po propadu libry způsobeném odhlasování brexitu, se zvýšila na 486 tisíc liber. Prodej privátně zprostředkovala aukční síň Christie’s.

Nákupy veřejných institucí jsou v Británii osvobozeny od daně, takže prodávající dostanou plnou cenu díla. V případě prodeje na volném trhu by si na stejnou částku přišli, kdyby konečná cena byla zhruba o 30 procent vyšší. V korunách by pak vycházela asi na 21,8 milionu korun.

S přihlédnutím k loňským prodejům malířčiných děl na aukcích ve Francii (více zde a zde) a vzhledem k tomu, že obraz Poselství lesa je dosud nejrozměrnějším Toyeniným plátnem, které se objevilo na trhu, lze předpokládat, že čeští sběratelé by tuto cenu pravděpodobně přebili. Radost na druhou stranu můžeme mít z toho, že obraz je prvním dílem Toyen, které se dostalo do britských veřejných kolekcí.

"Skotská Národní galerie moderního umění je mezinárodně známá svou vynikající sbírkou surrealismu. Je k ní ale třeba dodat tři poznámky: je v ní za prvé zastoupeno jen málo surrealistických umělkyň; za druhé nemáme žádná díla českých surrealistů; a za třetí – většina děl pochází z doby kolem roku 1936, kdy se v Londýně konala Mezinárodní surrealistická výstava a Roland Penrosa, její organizátor, koupil řadu děl, která dnes vlastníme. Poselství lesa, Toyenina nejslavnější práce, tak zaplňuje velkou mezeru a současně skvěla zapadá do naší existující sbírky," vysvětluje ředitel galerie Simon Groom (tisková zpráva).

15-ti procentní nárůst v ceně, ke kterému došlo po propadu libry vůči dolaru, pomohl pokrýt Art Fund, když zvýšil svůj příspěvek ze 100 na 150 tisíc liber. Dalšími 225 tisící liber na koupi přispěla nadace The Walton Fund, která je dlouholetým podporovatelem Skotské Národní galerie. 

Titul nejdražšího díla Toyen patří od roku 2009 obrazu Spící, který byl na aukci Galerie Pictura prodán za 23,31 milionu korun. Za zmínku v této souvislosti stojí, že tento obraz, který se do České republiky vrátil z Británie, byl předtím nabízen Tate Modern. Ta jej však odmítla s tím, že cena je příliš vysoká.

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<