Rekordní Havránek z vídeňského Dorothea

Dorotheum 25.–27. 4. 2017

Na poslední dubnový týden si vídeňské Dorotheum naplánovalo svůj tradiční “Auction Week” s bohatou nabídkou obrazů, starožitností a šperků. Hlavní událostí budou úterní aukce starých mistrů a čtvrteční aukce umění 19. století.

Apollonio di Giovanni: Bitva u Farsálu
Apollonio di Giovanni: Bitva u Farsálu,
tempera na dřevě, 40,5 x 157,2 cm, odhad: 400–
600 000 eur

Aukce starých mistrů nabídne široké spektrum prací často překvapujících svou kvalitou, a to zejména mezi méně známými uměleckými jmény. Vrcholem aukce bude malovaná deska tvořící původně součást svatební truhlice (cassone) spojená autorsky s florentským malířem Apolloniem di Giovanni (asi 1415/17–1465), který se na tento typ prací specializoval. Deska s námětem Bitvy u Farsálu (48 př.n.l.) bude dražena s odhadem 400–600 tisíc eur a její atribuce je založena na komparaci s podobnými deskami uchovávanými v Allen Memorial Art Museum, Oberlin, Ohio a Yale University Art Gallery, New Haven.

Hans Savery II.: Krajina s exotickým ptactvem
Hans Savery II.: Krajina s exotickým ptactvem,
olej na dřevě, 62 x 110 cm, odhad: 80–120 000 eur

Potenciální dražitele může oslovit signovaný a opakovaně publikovaný obraz sv. Onufria od Jusepe de Ribery (č. kat. 72, odhad 200–300 tisíc eur) vynikající výrazným realistickým pojetím a bez zajímavosti není ani signovaná Krajina s exotickými ptáky z ruky Hanse Saveryho II (1589–1654/55), na níž je zachycen i Dronte Mauricijský (č. kat. 31, odhad 80–120 tisíc eur). Hans Savery zde zúročil zkušenosti z dlouhotrvající spolupráce se svým strýcem Roelandtem Saverym (1576/78–1639), s nímž pobýval i v Praze. Pražské dvorské prostředí okolo roku 1600 připomene i Pokušení Adama v ráji spojené s Janem Brueghelem st. (1568–1625) (č. kat. 21, olej/dřevo, 36,5 x 47,5 cm, odhad 150–250 tisíc eur).

Carl Theodor von Pilot, Franz Adam: Císařovna Alžběta, 1853
Carl Theodor von Pilot, Franz Adam: Císařovna Alžběta, 1853,
olej na plátně, 128 x 108 cm, odhad 300-400 000 eur

Aukce obrazů 19. století nabízí mimo hlavní položky v podobě jezdeckého portrétu budoucí rakouské císařovny Alžběty, který vznikl v roce 1853 součinností dvou malířů Carla Theodora von Pilotyho (1826–1886) a Franze Adama (1815–1886), také několik prací s vazbou na Čechy a Moravu. Pozurohodný je například olej Bedřicha Havránka (1821–1899) z roku 1876 Letní krajina s potokem, který byl zakoupen přímo předky současného majitele (k obrazu je navíc přiložen i vlastnoruční Havránkův dopis).

Bedřich Havránek:  Letní krajina s potokem, 1876
Bedřich Havránek: Letní krajina s potokem, 1876,
olej na plátně, 66 x 86 cm, odhad: 35–40 000 eur

Pro tuzemské zájemce může být zajímavá i dvojice dosud neznámých pohledů na hrad Bítov od rakouského krajináře Thomase Endera (1793–1875), které mimo jiné významně obohacují vizuální dokumentaci této významné památky (č. kat. 1304 a 1305, olej/plátno, á 53 x 63 cm, ohad 7–10 tisíc eur každý). Sběratelskou příležitostí se může stát i dvojice menších krajin, za níž stojí původem nizozemský krajinář Remigius Adrianus van Haanen (1812–1894), jehož práce stále ještě nejsou uměleckým trhem adekvátně ohodnoceny (č. kat. 1184 a 1185, olej/plátno, 42 x 53 cm oba, odhad 5–7 tisíc eur každý).

POZNÁMKA:

Letní krajina s potokem od Bedřicha Havránka byla ve vídeňském Dorotheu vydražena v suverénním autorském rekordu za více než 198 tisíc eur (tedy v přepočtu za 5,5 milionu korun). Dosavadní prvenství pět let držel Mlýn v Dürenthalu, prodaný za 1,44 milionu korun v Galerii Kodl. Tento konkrétní masivní cenový vzestup také dokládá opět zesilující zájem o kvalitní malíře 19. století.

Havránek Bedřich

Staří mistři a starožitnosti

Staří mistři a starožitnosti

15. července 2013

Havránek a Kautský z Vídně

Havránek a Kautský z Vídně

25. března 2013