Havránek a Kautský z Vídně

Dorotheum představuje dvě krajiny českého 19. století

Od pondělí 25. do středy 27. března vystavuje pražské Dorotheum dvojici obrazů od významných českých krajinářů 19. století Bedřicha Havránka a Jana Kautského, které jsou do Prahy zapůjčené z Rakouska. Obě krajiny budou draženy na aukci malířství 19. století v úterý 16. dubna ve Vídni.

Jan Kautský: Večerní krajina / 1853
Jan Kautský: Večerní krajina / 1853
olej na plátně / 100 x 135 cm

 

Havránkův obraz Ledový důl u Sv. Bartoloměje u Königsee z roku 1846 i Kautského olej Večerní krajina z roku 1853 se do Čech se navracejí po mnoha desetiletích. "Obrazy představují důležité články v díle obou autorů. Zatímco Havránek je na českém trhu už žádanou stálicí, Kautský patří teprve k nedávno znovuobjeveným malířům, kteří neoprávněně upadli na dlouhá desetiletí v zapomnění – jeho díla jsou na trhu velice málo k vidění a srovnatelnou práci nemá ve svých sbírkách ani Národní galerie v Praze," zdůrazňuje expert Dorothea Michal Šimek.

V evidenci databáze ART+ je pouhých 18 obrazů od Bedřicha Havránka a 4 od Jana Kautského. Havránkův obraz Mlýn v Dürenthalu se v prosinci loňského roku prodal na aukci Galerie Kodl s nárůstem za 1,44 milionu korun. Kautského aukční rekord má hodnotu 780 tisíc korun. Za tuto částku, šlo o vyvolávací cenu, se na aukci stejné aukční síně v květnu 2011 prodal obraz Sváteční procesí.

Bedřich Havránek
Bedřich Havránek: Ledový důl
u Sv. Bartoloměje u Königsee / 1846
olej na plátně / 86 x 74,5 cm

 

Předaukční odhady u nyní nabízených obrazů jsou nastaveny poměrně nízko, u Havránka uvádí aukční katalog cenu 8 až 12 tisíc eur, u Kautského 15 až 20 tisíc eur (odhady jsou uváděny bez aukční provize). Kautského malba je podle Šimka vůbec největším známým obrazem tohoto malíře. Oba obrazy byly v roce svého vzniku vystaveny na výroční výstavě Krasoumné jednoty v Praze.

V souvislosti s chystanou dražbou se hodí připomenout ještě jeden obraz Bedřicha Havránka, který se loni na podzim objevil v rakouském uměleckém obchodě. Jak nás upozornil jeden z našich čtenářů, ve vídeňském starožitnictví na Naglergasse v září narazil na Havránkův obraz Selský statek na Moravě z roku 1880. 

Bedřich Havránek: Selský statek na Moravě / 1880
Bedřich Havránek: Selský statek na Moravě / 1880

 

Podle Šárky Leubnerové, ředitelky Sbírky umění 19. století v Národní galerii, je toto dílo restitucí z někdejší Středočeské galerie (dnes GASK). "Národní galerie má dílo Bedřicha Havránka zastoupeno velmi dobře a o tento obraz by také v současnosti neusilovala," napsala Leubnerová v odpovědi na dotaz našeho čtenáře. "Je to někdy smutné, ale takový je trh s uměním, věci mění majitele, ale pokud nám dělají čest v zahraničí a šíří dobré jméno českého umění 19. století, je to také dobře," dodala. Obraz byl nabízen za 58 tisíc eur a podle neověřených informací je již dnes součástí jedné z českých sbírek.

 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kautský Jan Václav

Galerie Kodl a Vltavín 15. 5. 2011

Galerie Kodl a Vltavín 15. 5. 2011

13. června 2011

Havránek Bedřich

Staří mistři a starožitnosti

Staří mistři a starožitnosti

15. července 2013


<