Rekordní začátek

Nová aukční sezóna začala v Londýně velmi zostra. Média zaujala hlavně rekordní cena za Giacomettioho sochu Kráčející I., zdaleka však nešlo o jediný úspěch únorových aukcí společností Sotheby’s a Christie’s.


Natália Gončarová: Espagnole / 1916
olej na plátně / 130,3 x 81,3 cm / cena: 6 425 250 GBP

První velkou aukcí v letošním roce byla večerní aukce impresionistů a klasické moderny společnosti Christie’s v úterý 2. února, která vynesla 66,7 milionu liber. Za největší úspěch lze považovat dražbu obrazu Espagnole od Natálie Gončarové. Kubo-futuristická malba z roku 1916 se prodala za 6,4 milionu liber, což je cenový rekord za dílo ženské autorky.

Důležitá pro nás tentokrát byla i navazující denní aukce, na které byl nabízen obraz Ovoce, džbán a dýmka, dílo Georgese Brauqa z roku 1924. Tento obraz loni prošel českým aukčním trhem a s cenou 11,56 milionu korun figuruje na osmém místě v žebříčku nejdražších děl loňského roku. Předaukční odhad společnosti Christie’s počítal s částkou 260 až 350 tisíc liber. V přepočtu na koruny tedy se 7,7 až 10,4 miliony (bez aukční provize). Obraz však nakonec zůstal nevydražen (vice zde).

Zahajovací aukce společnosti Sotheby’s, která se konala ve středu 3. února večer, skončila rekordním výsledkem 146,8 milionu liber. Šlo o historicky nejúspěšnější aukci v Londýně. Hlavní zásluhu na tom má úspěch Giacomettiho sochy Kráčející I., která se prodala za nečekaných 65 milionů liber, víc jak trojnásobek nejvyššího předaukčního odhadu. V přepočtu na dolary socha dokonce těsně překonala cenový rekord Picassova obrazu Chlapec s dýmkou, který byl před šesti lety v New Yorku vydražen za 104,1 milionu dolarů.

Giacomettiho sochy dosahovaly vysokých cen i v minulosti. Naposledy v listopadu v New Yorku se socha Kymácející se prodala za 19 milionů dolarů, místo očekávaných 12 milionů. Cenový rekord dosud držela Velká ženská figura, která byla v květnu 2008 vydržena za 27,5 milionu dolarů. Cenu, které dosáhl Kráčející I., ale nikdo nečekal. Zpětně je vysvětlována poukazem na monumentální rozměry sochy (183 cm) a na její ikonický charakter. Jedná se o jednu ze soch původně určených pro Chase Manhattan Plaza v New Yorku. Na konci 50. let šlo o první veřejnou objednávku moderního umění financovanou z prostředků města. I když z projektu nakonec sešlo, v rámci amerických kulturních dějin představuje klíčový moment. Sochu prodávala německá Dresdner Bank, kterou loni převzala Commerzbank, čímž došlo ke sloučení sbírek obou bank.


Paul Cézanne: Džbán s ovocem / 1893-94 / olej na papíře / 41,5 x 72,3 cm / cena: 11 801 205 GBP

Novým cenovým rekordem, byť zdaleka ne tak překvapivým, je také částka 26,9 milionu liber za jednu z krajin Gustava Klimta. Za více než deset milionů liber se prodalo ještě Cézannovo zátiší Džbán s ovocem. Cena 11,8 milionu liber nicméně odpovídá pouze spodní hranici předaukčního odhadu. Jedná se o mistrovskou ukázku Cézannova malířství, část zájemců však patrně odradilo, že jde o malbu na papíře, který byl až druhotně fixován na plátno.

Obě společnosti mohly být spokojené i se svými aukcemi poválečného a současného umění, které se konaly o týden později. V meziročním srovnání si obě výrazně polepšily. Aukce Sotheby’s ve středu 10. února vynesla 54,1 milionu liber, aukce Christie’s o den později o 15 milionů méně. Díla hned 21 umělců zaznamenala na aukci Sotheby’s cenové rekordy, byť většinou nešlo o milionové částky. Sběratele přitáhla zejména dražba děl ze sbírky manželů Lenzových, kteří se systematicky věnují autorům z okruhu skupiny Zero. Vysokých cen na aukcích obou společností dosáhla opět díla Yvese Kleina. Nejdráže se prodal zlatý reliéf z mořských hub, který byl v Christie’s vydražen za 5,9 milionu liber.

 


Gustav Klimt: Kirche im Cassone / 1913
olej na plátně / 110 x 110 cm / cena: 26 921 250 GBP

 


Související články

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu

Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024

S napětím vyhlížená dražba Klimtovy Podobizny slečny Lieserové skončila prodejním úspěchem na spodní hranici katalogového odhadu. Kladívkových 30 milionů eur znamená aktuálně sedmé místo v rámci autorova celosvětového žebříčku. Obraz zamíří pravděpod...

25. dubna 2024
Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<