Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 29.11.2017
Součástí nadcházející aukce Arthouse Hejtmánek bude stopadesát uměleckých děl a starožitnosti od středověku po současnost. V kategorii starého umění vyniká pestrý soubor pozdně gotických a manýristických děl.
Šestiramenný lustr, Jižní Německo, kolem 1600,
bronz, 125,5 x 100 cm,
vyvolávací cena: 1 500 000 Kč (+ 24% provize), Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017
Mezi díla s nejvyšší vyvolávací cenou patří unikátní bronzový lustr s Madonou s Ježíškem z doby kolem roku 1600, jehož dražba bude startovat na 1,5 milionech korun (ceny jsou uváděny bez 24% aukční provize). Více než metr vysoký šestiramenný lustr byl pravděpodobně odlit v jižním Německu a navazuje na tradici nizozemský pozdněgotických bronzů. Původně patřil do sbírky vídeňského bankéře Alberta Figdora (1843–1927), jednoho z nejvýznamnějších rakouských sběratelů starého umění a řemesla. Tři roky po jeho smrti byla většina sbírky rozprodána na aukcích ve Vídni a Berlíně.
Karel van Mander: Štědrost Scipiova, kolem 1600,
olej na dřevě, 61 x 118 cm,
vyvolávací cena: 400 000 Kč (+ 24% provize), Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017
Zcela jinou polohou soudobé umělecké produkce představuje obraz Karla van Mandera, který ilustruje populární exemplum z římských dějin – vojevůdce Scipio prokazuje zdrženlivost a milosrdenství, když propouští dívku zajatou po dobytí Kartága. Mander (1548–1608), který je dnes znám hlavně jako autor knihy Životopisy slavných nizozemských a hornoněmeckých malířů, tento námět zpracoval opakovaně. Kompozičně odlišná a menší malba Zdrženlivost Scipiova je například ve sbírce amsterodamského Rijksmusea. Obraz bude startovat na částce 400 tisíc korun. Stejnou dataci, kolem 1600, má drobná skříňka z ořechového dřeva italské provenience (65 tisíc) nebo bohatě zdobený astroláb z ebenového dřeva, slonoviny a mosazi, vyrobený v Norimberku (90 tisíc).
Hartmann Schedel: Liber Chronicarum, 1493, ilustrace Michael Wolgemut, tiskař Anton Koberger,
298 číslovaných a 20 nečíslovaných listů, 47 x 33 x 9,5 cm,
vyvolávací cena: 1 300 000 Kč (+ 24% provize), Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017
Z ještě starších děl je třeba zmínit aspoň monumentální prvotisk Liber Chronicarum, vydaný roku 1493 v Norimberku. Více než třísetstránková kniha, která je známá též pod názvem Norimberská kronika nebo Schedelova světová historie, obsahuje přes 1800 dřevořezů a vypráví dějiny světa v širokém historickém a geografickém záběru. Kroniku napsal norimberský humanista Hartmann Schedel a ilustroval ji Michael Wolgemut, a to v době kdy se u něj v dílně učil mladý Albrecht Dürer. Odhaduje se, že kniha vyšla v nákladu 1500 výtisků a na světovém trhu se objevuje poměrně pravidelně – začátkem měsíce byly například v Londýně dva výtisky vydraženy v přepočtu za 1 a 3,2 milionu korun. Vyvolávací cena nyní nabízeného výtisku je 1,3 milionu korun.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
18. června 2021
1. června 2021
18. prosince 2020
26. července 2024
8. července 2024