Raná 90. léta podle Vladimíra Merty

Etcetera 24. 11. 2018

Jedním z loňských autorských rekordů v kategorii poválečného umění byla cena necelých 400 tisíc korun za obraz Velký finanční skandál od Vladimíra Merty. Nyní bude aukční síň Etcetera dražit další obraz z téže série a vyvolávací cena bude ještě o pár desítek tisíc vyšší. 

Vladimír Merta: Z cyklu Velký finanční skandál, 1992


Vladimír Merta: Z cyklu Velký finanční skandál, 1992,
enkaustika, mince na desce, 217 x 122 cm,
vyv. cena: 360 000 Kč (+ 21% provize), Etcetera 24. 11. 2018

Cyklus Velký finanční skandál Vladimír Merta poprvé představil v únoru 1992 v pražské Galerii Behémót. Jedná se o cyklus jedenácti rozměrných desek pojednaných technikou enkaustiky a doplněných o československé desetihaléře a americké centy.

"Enkaustika dovolí lomit barevnost, umožňuje prosvítat spodním vrstvám, prozařovat barevnému sedimentu. Tím jsou zároveň vrstvy sedimentu ztlumeny, podány měkce, řekl jsem s něhou. Podobně Merta zachází s barvou i v jiných technikách. A pracuje tak i s měnou. Měna zapojená do barevného členění pak není oslovena z hlediska finančního, sociálně-kritického – a přesto podléhá. Měna způsobuje změkčení, ztrátu tvrdosti. To vše přes barevnost. (…) Malovaná mince tady znamená: jako by z mince byla sňata slupka a byl odkryt barevný sediment. Zaráží pak barevnost, v principu měkká. Měna je vlastně měkká, protože se ukázala být barevnou popsaným způsobem," charakterizoval vystavený soubor ve svém úvodním slově Petr Rezek.

Pozvánka na výstavu Velký finanční skandál v galerii Behémót, únor 1992


Pozvánka na výstavu Velký finanční skandál v galerii Behémót, únor 1992

Když byl obraz spolu s ještě jednou deskou z téhož cyklu loni na jaře vystaven v ostravské galerii Sokolská 26, Ivan Mottýl jej na serveru ostravan.cz charakterizoval následovně: "Druhý obraz z diptychu je symbolem rozkladu. Bankovní rakoviny. Surreálnou, medkovskou a boudníkovskou vizí. Tenhle diptych by měl být ústředním obrazem v Muzeu devadesátých let. Relikvií v kostele sv. Václava Klause a sv. Tomáše Ježka." Nutno dodat, že v kontextu českého umění 90. let je takto kritická reflexe kapitalismu a nových společenských poměrů věcí ojedinělou.

1984–1995


Obraz (zcela vpravo) byl vystaven také na přehledové výstavě 1984-1995, kterou na podzim
2010 uspořádala brněnská Wannieck Gallery.

Mertových obrazů se zatím v aukcích objevilo jen pár. Vedle loňského rekordu, který padl rovněž na aukci společnosti Etcetera, se za stotisícovou částku prodal ještě jeden obraz. Asambláž Reklama na nekonečno z roku 1995 vystoupala na březnové aukci galerie Pictura z 98 tisíc na téměř 220 tisíc korun.
 

Vladimír Merta: Velký finanční skandál, 1992

Vladimír Merta: Velký finanční skandál, 1992,
enkaustika, mince na desce, 217 ×122 cm,
cena: 399 300 Kč, Etcetera 22. 4. 2017

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<