Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu
25. dubna 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 12.12.2019
Středeční aukce galerie Pictura přinesla nový autorský rekord pro Čestmíra Kafku a za částky přes půl milionu korun se prodala ještě díla Eugena von Kahlera a Běly Kolářové. Nového majitele našlo 40 procent z 233 nabízených obrazů a prací na papíře, dohromady za 7,3 milionu korun.
Čestmír Kafka: Bílá pevnina, 1963–64,
malba a asambláž na plátně, 119 x 80,5 cm,
cena: 793 000 Kč, Pictura 11. 12. 2019
Nové autorské maximum Čestmíra Kafky má hodnotu 793 tisíc korun. Za tuto částku, téměř dvojnásobek minimálního podání, se prodal Kafkův obraz/asambláž Bílá pevnina z let 1963–64. Dosavadní Kafkův aukční rekord byl bezmála o 200 tisíc korun nižší. Dlouhých deset let jej držel obraz Chodec IV. (Žlutá nevěsta) z roku 1965.
"Výtvarný rukopis je směřován k záměrné redukci výrazových prostředků. K zaznamenání procesů přeměny krajiny si Kafka vystačí s minimální barevností (kontrast bílé a černé), malba je prorývána úspornými liniemi a úsečkami, v některých místech jsou do plochy obrazu vkládány fragmenty novinových útržků," popisuje obraz Bílá pevnina aukční katalog. "Černá torza zmizelých struktur (mlýnek, větev stromu, okna, dozický zámek...) se ocitají v bílém tichu rozlehlého prázdného prostoru. Působí osiřele a tajemně, místy téměř magicky. Snoubí se v nich meditativnost rozlehlých bílých a černých plání s neklidem, který přináší procesy přeměny prostředí a možné odcizení." Obraz podle aukční síně pochází ze sbírky významného historika umění, který jej v 60. letech získal přímo v umělcově ateliéru.
Eugen von Kahler: Ulice v Orientu, kolem 1909,
olej na lepence, 27 x 34 cm,
cena: 732 000 Kč, Pictura 11. 12. 2019
Za 732 tisíc korun, v tomto případě šlo o první podání, se prodala ještě drobná krajina Ulice v Orientu od Eugena von Kahlera, rodáka z Prahy, který na začátku století vystavoval v Mnichově s umělci budoucí skupiny Der Blaue Reiter. Podlehl však tuberkulóze pár týdnů před svými třicetinami v prosinci 1911. Jeho dílo se na trhu objevují jen vzácně – ART+ za posledních deset let eviduje jen šest jeho obrazů a soubor drobných kreseb. Dosažená cena je třetí nejvyšší.
Dílem, o které se nejvíce bojovalo, byla rozměrná asambláž Věčný úsměv od Běly Kolářové. Jedná se o autorčinu variaci na portrét Mona Lisy vytvořenou z vlásenek a barevných korálků. Tato poměrně rozměrná práce z poloviny 70. let se z vyvolávací ceny 244 tisíc dostala až na 671 tisíc korun, což je opět třetí nejvyšší cena za autorčino dílo.
Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024
S napětím vyhlížená dražba Klimtovy Podobizny slečny Lieserové skončila prodejním úspěchem na spodní hranici katalogového odhadu. Kladívkových 30 milionů eur znamená aktuálně sedmé místo v rámci autorova celosvětového žebříčku. Obraz zamíří pravděpod...
25. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
Nový rekord českých aukcí, velký zájem o sbírku čtrnácti obrazů Josefa Šímy i více než devadesátiprocentní prodejní úspěšnost. Taková byla nedělní aukce Adolf Loos Apartment and Gallery. Padla i řada dílčích autorských aukčních maxim.
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
Olej Františka Kupky Početí / Danae překonal historický rekord českých aukcí. Prodal se za 126,5 milionu korun včetně aukční provize, která byla po dohodě s prodávajícím snížena z obvyklých 21 na 10 procent. O necelé tři miliony korun překonal dosava...
21. dubna 202425. dubna 2024
23. dubna 2024
12. července 2010
1. června 2009