Březina za trojnásobek

Pictura 8. 6. 2016

Nejdražším dílem červnové aukce společnosti Pictura, která se konala ve středu 8. června v pražském Velkopřevorském paláci, se stalo květinové zátiší Václava Špály, které se prodalo za 1,46 milionu korun. Dohromady aukce vynesla 5,5 milionu korun, přičemž nového majitele našla třetina ze dvou set nabízených položek. Hranici sta tisíc korun překonalo osm obrazů, nad milion byla dražena jen zmiňovaná Špálova kytice.

Václav Březina: Lesní krajina s potokem, kolem 1904  olej ne lepence, 51 x 65 cm, cena: 274 500 Kč
Václav Březina: Lesní krajina s potokem, kolem 1904
olej ne lepence, 51 x 65 cm, cena: 274 500 Kč

 

Největším úspěchem je nový autorský rekord jednoho z „menších“ mařákovců, předčasně zesnulého Václava Březiny (1862–1906). Jeho zářivá Lesní krajina s potokem z doby kolem roku 1904 vystoupala z 232 na téměř 275 tisíc korun. Průměrná cena za Březinovy obrazy evidované v databázi ART+ je zhruba třetinová a jeho předchozí, tři roky staré cenové maximum bylo o sto tisíc korun nižší. Nutno dodat, že za posledních patnáct let trhem prošly jen dvě desítky děl Václava Březiny a že všechny do jednoho nalezly kupce.

Zájem byl i o práce dalších krajinářů – od Haushoferova žáka Huga Ullika (244 tisíc) přes českoněmeckého malíře Fritze Gärtnera (146 tisíc) až po korsickou krajinu od Otakara Nejedlého (134 tisíc korun). Nadprůměrná je i cena 171 tisíc za obraz Podvečer od Gustava Macouna, který startoval na 73 tisících korun. Z poválečného umění zmiňme alespoň kombinovanou techniku na papíře Ukřižovaný od Jitky Válové (232 tisíc) a asambláž Jeden a půl litru sakrální architektury od Jiřího Koláře (98 tisíc korun).

 

 

 

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Březina Václav

Autorské maximum Václava Březiny

Autorské maximum Václava Březiny

8. června 2016


<