Březina za trojnásobek

Pictura 8. 6. 2016

Nejdražším dílem červnové aukce společnosti Pictura, která se konala ve středu 8. června v pražském Velkopřevorském paláci, se stalo květinové zátiší Václava Špály, které se prodalo za 1,46 milionu korun. Dohromady aukce vynesla 5,5 milionu korun, přičemž nového majitele našla třetina ze dvou set nabízených položek. Hranici sta tisíc korun překonalo osm obrazů, nad milion byla dražena jen zmiňovaná Špálova kytice.

Václav Březina: Lesní krajina s potokem, kolem 1904  olej ne lepence, 51 x 65 cm, cena: 274 500 Kč
Václav Březina: Lesní krajina s potokem, kolem 1904
olej ne lepence, 51 x 65 cm, cena: 274 500 Kč

 

Největším úspěchem je nový autorský rekord jednoho z „menších“ mařákovců, předčasně zesnulého Václava Březiny (1862–1906). Jeho zářivá Lesní krajina s potokem z doby kolem roku 1904 vystoupala z 232 na téměř 275 tisíc korun. Průměrná cena za Březinovy obrazy evidované v databázi ART+ je zhruba třetinová a jeho předchozí, tři roky staré cenové maximum bylo o sto tisíc korun nižší. Nutno dodat, že za posledních patnáct let trhem prošly jen dvě desítky děl Václava Březiny a že všechny do jednoho nalezly kupce.

Zájem byl i o práce dalších krajinářů – od Haushoferova žáka Huga Ullika (244 tisíc) přes českoněmeckého malíře Fritze Gärtnera (146 tisíc) až po korsickou krajinu od Otakara Nejedlého (134 tisíc korun). Nadprůměrná je i cena 171 tisíc za obraz Podvečer od Gustava Macouna, který startoval na 73 tisících korun. Z poválečného umění zmiňme alespoň kombinovanou techniku na papíře Ukřižovaný od Jitky Válové (232 tisíc) a asambláž Jeden a půl litru sakrální architektury od Jiřího Koláře (98 tisíc korun).

 

 

 

 


Související články

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Téměř 36 milionů korun utratili sběratelé na čtvrteční zahradní aukci u Hejtmánků. Nakoupili přitom více než 85 procent všech nabízených položek. Za milionové částky z aukce odešla čtyři díla, za statisíce pak dalších pětapadesát.

9. června 2024
Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

ART Capital 2. 6. 2024

První červnovou neděli opanovala výstavní síň Mánes druhá sálová aukce galerie Art Capital. Přinesla pestrou nabídku českého poválečného a současného umění, zastoupeného povětšinou prověřenými jmény tuzemských výtvarníků a výtvarnic. S osmdesátiproce...

5. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Březina Václav

Autorské maximum Václava Březiny

Autorské maximum Václava Březiny

8. června 2016


<