Pohled z okna podle Lhotáka

Galerie Pictura 2. 2. 2022

Ačkoli se malby Kamila Lhotáka v aukcích objevují relativně často, o ty z let čtyřicátých, o to méně z třicátých, zavadíme jen velmi zřídka. Obraz Pohled z okna pochází ze zcela rané fáze umělcových cílevědomých snah stát se ve výtvarné tvorbě profesionálem.  

 

Kamil Lhoták: Pohled z okna, 1938,
olej na plátně, 40 x 30 cm,
cena: 2 135 000 Kč,
Galerie Pictura 2. 2. 2022

 

Výsledek aukce:
Nabízený obraz se ve středu 2. února prodal za minimální podání 2,14 milionu korun. Byl tak nejdražší položkou aukce a v rámci Lhotákových děl zaujal pomyslnou jedenáctou příčku. To je v kontextu umělcových prodejů velmi dobrý výsledek, neboť nad milion korun již vystoupalo více než 50 jeho realizací.  
 
 

Konec třicátých let je obdobím, kdy Kamil Lhoták studuje poslední ročníky Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a dojde k rozhodnutí, že bude dále pracovat na uskutečnění svého dětského snu a stane se malířem. Proto v tomto období, v letech 1937 a 1938, začnou po několikaleté přestávce vynucené studijními povinnostmi vznikat nové obrazy. Zachovalo se jich ale malé množství, protože Lhoták jako autodidakt, kterému bylo z rodinných obav o jeho budoucí ekonomické zajištění odepřeno studovat na Akademii výtvarných umění, hledal v té době optimální malířské vyjádření a s výsledky svého snažení byl málokdy spokojen.

Libor Šteffek, autor (mimo jiné) soupisu umělcových maleb k těmto letům poznamenává: „Obrazy této prvotní fáze se vyznačují ve svém provedení jistou syrovostí a stále ještě hledáním sebe sama. Není proto divu, že z prvních padesáti obrazů, vytvořených v tomto období, jím byla skoro polovina zničena nebo ztracena.“ Je také pravdou, že umělcovy rané obrazy jsou především doménou soukromých kolekcí a v galeriích ani muzeích si jich příliš neprohlédneme. Výjimkou je například Plnění balonu pana Surcoufa z roku 1937, které vlastní Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, nebo o rok mladší Vznášející se balon ze sbírek Národního technického muzea. 

 

Kamil Lhoták: Příběhy z cest, 1937, olej na plátně, 60 x 60 cm, cena 1 200 000 Kč, Galerie Kodl 29.11. 2020

Kamil Lhoták: Příběhy z cest, 1937,
olej na plátně, 60 x 60 cm,
cena 1 200 000 Kč, Galerie Kodl 29.11. 2020

 

Ten je s nabízeným obrazem Pohled z okna příbuzný nejen námětem a provedením, ale také rozměrově. Lhoták byl už od samého počátku svých výtvarných počinů na základě dojmů z četby dobrodružných románů předešlého století fascinován balony a vzducholoděmi, které se staly jedním z ústředních témat jeho celoživotní tvorby. Oběma těmto obrazům dominuje právě vznášející se žlutý balon. V případě malby z Národního technického muzea jde o samostatný výjev, v druhém oleji jakoby malíř jen zarámoval stejný obraz okenním otvorem a diváka na něj nechal pohlížet z interiéru skromně zařízené místnosti. Aukční síň začne obraz dražit na částce 2,14 milionu korun včetně aukční provize.

Stejné období Lhotákovy umělecké kariéry, i když v trochu jiné poloze, dokumentuje také obraz Příběhy z cest, který na konci roku 2020 dražila Galerie Kodl. Z děl, která dále prošla trhem, je naší malbě časově nejblíže Pocta Julesi Verneovi. Jakkoli dělí obrazy pouhé tři roky, v roce 1941 už byl Lhoták jako umělec ve zcela jiné situaci. Měl za sebou úspěšnou výstavu v Beaufortově galerii v Praze, výstavu s budoucími členy Skupiny 42 ve Zlíně a dokonce několik jeho děl se objevilo také na přehlídce Umělecké besedy v Obecním domě, kam byl v roce 1940 přijat. Můžeme říci, že v té době už se výtvarným uměním zabýval profesionálně, jeho malba se vypracovala k suverénnosti a dosáhl svého prvního uměleckého vrcholu.
 
 
 
Kamil Lhoták: Pocta Julesi Verneovi, 1941,  olej na plátně, 50 × 65 cm, cena 4 320 000 Kč, Galerie Kodl 26.5. 2019
Kamil Lhoták: Pocta Julesi Verneovi, 1941, 
olej na plátně, 50 × 65 cm,
cena 4 320 000 Kč, Galerie Kodl 26.5. 2019
 
 
Lhotákovo aukční maximum pak drží originálně adjustované malby, které byly podkladem pro leporelo Šťastně dojeď dlouhý vláčku vydané Státním nakladatelstvím dětské knihy s textem Josefa Hiršala v roce 1954. Jedenáct původních maleb tvoří ve společném rámu téměř tři metry široký obraz. Před třemi lety vystoupal u Galerie Kodl až na 7,08 milionu korun.
 
 
 

Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<