Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Koucká Tereza | Datum 30.01.2022
Ačkoli se malby Kamila Lhotáka v aukcích objevují relativně často, o ty z let čtyřicátých, o to méně z třicátých, zavadíme jen velmi zřídka. Obraz Pohled z okna pochází ze zcela rané fáze umělcových cílevědomých snah stát se ve výtvarné tvorbě profesionálem.
Konec třicátých let je obdobím, kdy Kamil Lhoták studuje poslední ročníky Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a dojde k rozhodnutí, že bude dále pracovat na uskutečnění svého dětského snu a stane se malířem. Proto v tomto období, v letech 1937 a 1938, začnou po několikaleté přestávce vynucené studijními povinnostmi vznikat nové obrazy. Zachovalo se jich ale malé množství, protože Lhoták jako autodidakt, kterému bylo z rodinných obav o jeho budoucí ekonomické zajištění odepřeno studovat na Akademii výtvarných umění, hledal v té době optimální malířské vyjádření a s výsledky svého snažení byl málokdy spokojen.
Libor Šteffek, autor (mimo jiné) soupisu umělcových maleb k těmto letům poznamenává: „Obrazy této prvotní fáze se vyznačují ve svém provedení jistou syrovostí a stále ještě hledáním sebe sama. Není proto divu, že z prvních padesáti obrazů, vytvořených v tomto období, jím byla skoro polovina zničena nebo ztracena.“ Je také pravdou, že umělcovy rané obrazy jsou především doménou soukromých kolekcí a v galeriích ani muzeích si jich příliš neprohlédneme. Výjimkou je například Plnění balonu pana Surcoufa z roku 1937, které vlastní Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, nebo o rok mladší Vznášející se balon ze sbírek Národního technického muzea.
Ten je s nabízeným obrazem Pohled z okna příbuzný nejen námětem a provedením, ale také rozměrově. Lhoták byl už od samého počátku svých výtvarných počinů na základě dojmů z četby dobrodružných románů předešlého století fascinován balony a vzducholoděmi, které se staly jedním z ústředních témat jeho celoživotní tvorby. Oběma těmto obrazům dominuje právě vznášející se žlutý balon. V případě malby z Národního technického muzea jde o samostatný výjev, v druhém oleji jakoby malíř jen zarámoval stejný obraz okenním otvorem a diváka na něj nechal pohlížet z interiéru skromně zařízené místnosti. Aukční síň začne obraz dražit na částce 2,14 milionu korun včetně aukční provize.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
2. října 2016
26. září 2022
24. května 2018
19. června 2017