Preisler přes 8 milionů, maxima pro Lhotáka a Eberla

European Arts 2. 10. 2016

Společnost European Arts vyvolávala v neděli odpoledne 285 především malířských děl. Nejdráže se podle očekávání prodal obraz Jana Preislera Tři dívky v lese, který překonal hranici 8 milionů korun. Nad milion se kromě něj prodalo dalších 9 děl.

Jan Preisler: Tři dívky v lese, 1906

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Preisler:
Tři dívky v lese / 1906,
olej na plátně, 64 x 43 cm,
cena: 8 073 000 Kč 

Mimořádná studie k obrazu Tři dívky v lese Jana Preislera (více zde) se prodala po krátké licitaci dvou zájemců za 8,07 milionu korun (všechny ceny jsou uvedeny včetně provize), obraz získala dražitelka ze sálu. Jde o druhou nejvyšší cenu za Preislerovo dílo v aukci. Za cenu o 800 tisíc korun vyšší se dříve prodalo jen pravé křídlo triptychu Jaro.

Nad milion korun se dostalo ještě devět děl, včetně dvou, která dosáhla na nová autorská maxima. Velkoformátový oleje Pyramidy Kamila Lhotáka z roku 1946 odešel za 4,47 milionu a obrazu Pardáli F. Z. Eberla (více zde) za 2,05 milionu korun, v obou případech šlo o vyvolávací ceny.

Uprkův olej Děvčice z roku 1918 vystoupal za velkého zájmu dražitelů v sále i na telefonech z minimálního podání 310 tisíc až na konečných 1,2 milionu korun pro telefonní limit. Obraz zřídka nabízeného Jana Šafaříka Ulice v Paříži putoval po delší licitaci k novému majiteli ze sálu za 1,86 milionu korun (vyvolávací cena 683 tisíc). To je zároveň druhá nejvyšší cena za Šafaříkovo dílo.

Kamil Lhoták: Pyramidy / 1946 olej na plátně, 38 x 125 cm cena: 4 471 200 Kč

Kamil Lhoták: Pyramidy / 1946, olej na plátně, 38 x 125 cm, cena: 4 471 200 Kč  

Ze staršího umění byl velký zájem o olej Vltava u Prahy Vojtěcha Brechlera z roku 1853, který s cenou 509 tisíc korun rovněž určil autorovo nové aukční maximum, minimální podání u tohoto obrazu činilo 199 tisíc korun. V této kategorii dále výrazněji uspěli například Julius Mařák či Ilja J. Repin.

 


Související články

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Lhoták Kamil

Pohled z okna podle Lhotáka

Pohled z okna podle Lhotáka

30. ledna 2022


<