Autorské maximum Václava Březiny

Galerie Pictura 8. 6. 2016

Dnešní aukce Galerie Pictura ve Velkopřevorském paláci byla poznamenána nedostatkem vzruchu a dynamičtějších licitací. I přesto však přinesla například nové aukční maximum pro Václava Březinu či příjemná překvapení v oblasti prací na papíře.

Václav Březina: Lesní krajina s potokem / kolem r. 1904  olej, lepenka / 51 x 65 cm cena: 305 000 Kč

S cenou 1,46 milionu korun (všechny ceny včetně provize) se nejdražší položkou aukce stal obraz  Bílá hyacinta s krajinou Otavy v pozadí Václava Špály. Tato kvalitní práce z roku 1938 ještě na tuzemském trhu dražena nebyla a očekával se od ní o něco lepší výsledek.

Naopak překvapivě uspěli někteří krajináři. Především zřídka dražený Mařákův žák Václav Březina, pro kterého znamená 305 tisíc korun za práci Lesní krajina s potokem výrazné navýšení dosavadního aukčního maxima (o 137 tisíc korun). Zájem byl i o sugestivní krajinu Podvečer Gustava Macouna z roku 1915, která vystoupala z vyvolávací ceny 73 tisíc až na 171 tisíc korun (6. nejdražší autorovo dílo). S úspěchem se setkal i pohled na Střekov Vladimíra Pleinera. Ten vystoupal z 37 na 52 500 a je to teprve druhé prodané Pleinerovo dílo na trhu (nabízeno bylo doposud celkem 11 maleb). Obraz Herberta Masaryka Chalupa (více zde) získal nový majitel za vyvolávací cenu 29 280 korun.

Z umění 19. století byl zájem o olej Hugo Ullika Pražský hrad z doby kolem roku 1870 vydražený za 244 tisíce korun (vyvolávací cena 98 tisíc).

Vůbec poprvé byla na domácím trhu nabízena práce fauvisty Henriho Charlese Manguina. Jeho malbu na kartonu Akt v pokoji s drapérií si nový majitel odnesl za minimální podání 134 tisíc korun.

Z poválečného umění jmenujme alespoň Jitku Válovou, jejíž Ukřižovaný z roku 1974 vytvořený kombinovanou technikou na papíře byl vydražen za 110 tisíc korun.

V oblasti prací na papíře zaznamenala zajímavý výsledek i litografie Karla Černého Milenci (136/200), za kterou nový majitel zaplatil více než 35 tisíc korun (minimální podání necelých 15 tisíc). Spolu s dalšími ze stejné série byla tato litografie již mnohokrát na trhu nabízena, nikdy se však nesetkaly s takovým nárůstem. Sběratelé ocenili i uhel Georga Karse Lyon, la place des Jacobins z roku 1940, který se prodal za 26 tisíc korun.

Václav Špála: Bílá hyacinta / 1938 olej na plátně / 65 x 54 cm cena: 1 464 000 Kč

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

9. června 2024