Pocovidové vystřízlivění zasáhlo aukce současného umění
23. října 2024
Text Poncza Magdalena | Foto Pixabay | Datum 31.10.2024
I porcelánový servis po babičce může být předmětem kulturní hodnoty, nemluvě o obrazech a dalších starožitnostech. Pokud artefakt spadá do této kategorie, potřebuje jejich majitel k vývozu za hranice povolení. O tom, co je a co není předmětem kulturní hodnoty, rozhoduje zákon o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty.
Vyvézt starý porcelánový servis po babičce z Česka nemusí být tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokud pochází z doby před rokem 1938, například ho babička dostala jako svatební dar v roce 1937, má automaticky status předmětu kulturní hodnoty. A nakládání s ním už se musí řídit speciálními zákony. Ty se vztahují i na další starožitnosti či umělecké předměty. Třeba kresby starší než padesát let a s tržní hodnotou přes 10 tisíc korun jsou také předmětem kulturní hodnoty. Pro jejich vývoz za hranice, ať už trvalý nebo dočasný, je nutné povolení.
Předměty kulturní hodnoty (PKH) jsou přírodní nebo lidské výtvory i jejich soubory, které jsou významné pro historii, literaturu, umění, vědu nebo techniku a (zároveň) splňují kritéria přílohy č.1. zákona č. 71/1994 Sb., o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty.
Zjednodušeně řečeno - pokud plánujete váš artefakt vyvézt z ČR (dočasně nebo trvale), a artefakt splňuje všechny podmínky přílohy č. 1 – Seznam předmětů kulturní hodnoty, musíte požádat odborný orgán o povolení vyvézt ho za hranice ČR. Takové povolení se jmenuje osvědčení o povolení k vývozu. Bez něj nesmí PKH opustit území ČR. Další povolení podle jiného zákona je nutné při vývozu artefaktu mimo země EU.
Předměty kulturní hodnoty jsou v příloze č. 1 rozděleny do celkem 17 skupin, každá pokrývá různé druhy předmětů, od přírodnin a archeologických nálezů, přes umění a technické předměty, až po historické zbraně nebo hudební nástroje. Uměleckým dílům a starožitnostem se věnují tři definice.
PKH mohou být i předměty typu poštovní známky, bankovky, hudební nástroje nebo partitury, motorová vozidla, zbraně chladné i střelné, odznaky a medaile, prapory a další. V každé třídě jsou pak PKH dále děleny na „podtřídy“, zpravidla podle druhu nebo materiálu provedení.
Téměř ke všem položkám je stanoven limit doby vzniku, aby se artefakt stal předmětem kulturní hodnoty. K některým položkám je přidaná i podmínka výše tržní ceny. Pokud cenový limit není uveden, je artefakt PKH bez ohledu na jeho cenu.
Pokud svůj artefakt v příloze najdete, pak nastupuje limit stáří. Zpravidla to není velký problém, i když často lze stáří konkrétního artefaktu určit jen přibližně – před druhou světovou válkou apod. Pokud není artefakt výslovně datován, mohou nám pomoci milníky typu smrt autora, dopis, nějaká navazující událost nebo fotografie či odborná publikace (praktická poznámka ke stáří: co před 20 lety PKH nebylo, už může být PKH dnes pouhým plynutím času v případě limitu – starší 50 let).
Splní-li artefakt limit času, následuje limit tržní ceny. Stanovení tržní ceny už nemusí být tak jednoduché. Pokud jste artefakt koupili, pak se to bude řídit kupní cenou. Pokud jste ovšem artefakt například zdědili, dostali nebo našli, bude nutné si zjistit, za kolik se daný artefakt na trhu aktuálně dá pořídit.
Tady si určitě při četbě přílohy č. 1 všimnete, že cenové limity k PKH jsou zcela poplatné době vzniku celého zákona, tj. jsou z roku 1994, kdy se stát snažil zabránit neregulovanému a jednostrannému vývozu kulturního dědictví za hranice. Limity odpovídají tomu, že naše měna ve srovnání s cizími měnami byla „sirotkem“ a i přes změnu grafické podoby přílohy č. 1 nebyly cenové limity upravovány.
Dnes to ale znamená, že u většiny starších artefaktů překročíte limit tržní ceny téměř jistě.
Takže pokud váš artefakt najdete v příloze č.1 a zároveň splňuje všechny podmínky tam popsané, jste vlastníkem PKH.
V dalším díle k nakládání s PKH popíšeme, jak postupovat při podání žádosti o vydání osvědčení k trvalému nebo dočasnému vývozu za hranice, a dále rozebereme další povolení, pokud chcete vyvézt artefakt mimo EU (a to podle zákona 241/2002 Sb. o vývozu některých kulturních statků z celního území Evropských společenství).
Autorka je advokátkou v advokátní kanceláři Poncza Legal.
Globální trh se současným uměním
V aukční sezóně 2023/2024 se na globálním aukčním trhu prodala díla současných umělců za 1,9 miliardy dolarů. Proti rekordu starému dva roky jde o miliardový propad. Může za to hlavně slabší nabídka a opatrnost sběratelů v segmentu nejdražších děl. D...
23. října 2024Veletrh umění Frieze London 2024
Díla české umělkyně Evy Švankmajerové zabodovaly na letošním londýnském veletrhu Frieze. Dílo Spící Venuš dokonce do své sbírky pořídila prestižní galerie Tate Modern.
17. října 2024Umělcovy prodeje (nejen) v roce 2024
Jedním z umělců, jejichž ceny v posledních několika letech setrvale rostou, je experimentátor domácího surrealismu ve fotografii a malbě Václav Zykmund. Za letošní rok evidujeme jeho prozatím druhý nejlepší výsledek dokonce ve srovnání s celoročními...
4. září 202423. října 2024
17. října 2024
11. července 2024
13. května 2024