Osobitý vkus americké high society na prodej
15. listopadu 2024
Text Skřivánek Jan | Foto Sotheby's | Datum 06.02.2023
Prvním z letošních úspěchů bohemik na světových aukcích byla newyorská dražba jedné z kreseb Václava Hollara. Pohled přes střechy Lambethského paláce v Londýně se prodal za rekordních 819 tisíc dolarů, v přepočtu na koruny za téměř 20 milionů. To je zhruba osminásobek dosavadního Hollarova aukčního maxima.
Václav Hollar: Pohled přes střechy Lambethského paláce,
kresba perem a křídou, 21,2 x 35,2 cm,
cena: 819 000 USD, Sotheby's 25. 1. 2023
Pohled přes střechy Lambethského paláce je kresba hnědým inkoustem a černou křídou na archu papíru formátu 21,2 na 35,2 cm, která je v literatuře zmiňována od začátku 30. let minulého století, nikdy však nebyla vystavována. V červnu 1931 byla dražena v aukci pozůstalosti po skotském malíři a architektovi Patricku Allanu Fraserovi (1813–1890). Na ní ji zakoupil britský spisovatel a novinář Iolo Aneurin Williams (1890–1962) a v držení jeho dědiců zůstala až do letošního roku.
Alena Volrábová ve svém monumentálním soupisu Hollarových kreseb Pohled přes střechy Lambethského paláce zmiňuje jako nedostupnou práci a odkazuje na Williamsův článek z roku 1933, ve kterém svou akvizici publikoval jako nově objeveného Hollara.
Lambethský palác, který se nachází přes řeku Temži naproti Westminsterskému opatství, byl od 13. století londýnskou rezidencí Canterburského arcibiskupa. V pohledu přes řeku jej Hollar zachytil na dvou kresbách ze začátku 40. let 17. století a lze předpokládat, že ze stejné doby je i tato kresba.
Václav Hollar: Velký pohled na Londýn (detail), 1647, zhruba ve středu výřezu, na odlehlejším
břehu Temže je zobrazen Arundel House, ve kterém Hollar na začátku 40. let žil.
V letech 1644 až 1652 Hollar žil v Antverpách a zde také v roce 1647 vydal svůj Velký pohled na Londýn, který zachycuje město z věže katedrály v Southwarku na jižním břehu Temže a který má na šířku bezmála 3 metry. Přípravné kresby k tomuto tisku jsou v mnohém podobné nyní dražené kresbě, Lambethský palác se však na finální grafice vůbec neobjevuje. Nachází se těsně za jejím levým okrajem.
Hollarova kresba byla nabízena v New Yorku v aukci prací na papíře starých mistrů a předaukční odhad počítal s cenou maximálně 60 až 80 tisíc dolarů (bez aukční provize). Částka 819 tisíc dolarů nakonec byla zdaleka nejvyšší cenou aukce. Na druhé příčce se umístila kresba Sv. Jana Evangelisty od Jana Gossarta s cenou 504 tisíc dolarů.
Václav Hollar (napodobitel): Katedrála sv. Pavla,
lavírovaná kresba na papíře, 17,7 x 22,4 cm,
cena: 75 650 GBP, Sotheby's Londýn 6. 7. 2010
Hollarovy kresby se na trhu objevují jen výjimečně. Naposledy, před třemi lety byl dražen drobný pohled na Prahu z roku 1636. Na aukci v Londýně se očekávala cena kolem milionu korun, nakonec však tato práce zůstala nevydražena (více zde).
Hollarův aukční rekord posledních třináct let držela lavírovaná kresba katedrály Sv. Pavla v Londýně, kterou za necelých 76 tisíc liber, zhruba 2,4 milionu korun, v červenci 2010 zakoupilo Metropolitní muzeum v New Yorku. Nutno však dodat, že Alena Volrábová tuto práci považuje za dílo napodobitele a z Hollarova oeuvru ji vyřadila.
Sotheby’s New York 18. 11. 2024, Christie’s New York 19. 11. a 20. 11. 2024
Začátkem příštího týdne se budou newyorské pobočky Sotheby’s a Christie’s přetahovat o pozornost milovníků moderního a poválečného umění. Desítky obrazů, plastik a unikátních designových kusů pocházejí z pozůstalostí dvou vlivných, velmi majetných a...
15. listopadu 2024Miliardová injekce do rozvoje aukční síně
Novým menšinovým vlastníkem aukční síně Sotheby’s se stal dubajský suverénní fond ADQ. Spolu s hlavním akcionářem Patrickem Drahim navýšili kapitál o miliardu dolarů. Většina půjde na splacení starších dluhů.
5. listopadu 2024Půvabnou sondu do rodinného života českého klasika 19.století nabídla minulý týden pařížská aukční síň Millon. Jeden autoportrét a tři podobizny dcery Olgy zůstaly v malířově francouzské dynastii téměř sto padesát let. Nejlépe si vedl Brožíkův vlastn...
29. října 202415. listopadu 2024
5. listopadu 2024
29. října 2024
5. srpna 2020
14. prosince 2019
12. října 2017
23. září 2024
8. srpna 2024