Leonardo podle Hollara v New Yorku

Christieʼs bude dražit Krista od Leonarda da Vinci

Obraz Krista Spasitele, který byl v roce 2011 nově identifikován jako dílo Leonarda da Vinci, bude v listopadu dražen společností Christieʼs v New Yorku. O nejnovější historii díla, které v 17. století reprodukoval Václav Hollar, však aukční síň cudně mlčí.

Leonardo da Vinci: Kristus Spasitel, kolem 1500

Leonardo da Vinci: Kristus Spasitel, kolem 1500,
olej na ořechovém dřevě, 65,5 x 45,1 cm,
cena na vyžádání, Christieʼs New York 15. 11. 2017

Obraz, který aukční síň prezentuje jako "Posledního da Vinciho" a "Svatý grál uměleckých objevů", byl slavnostně představen ve středu 10. října na tiskové konferenci v New Yorku. Ačkoliv Leonardo patří mezi staré mistry, obraz bude zařazen do večerní aukce poválečného a současného umění, která se uskuteční 15. listopadu.

"(Leonardo) je nesmrtelný. Každý umělec je s ním v určitý moment v dialogu," vysvětluje toto zařazení Loic Gouzer, viceprezident poválečného a současného umění Christieʼs. Společnost Leonardovu Kristovi na aukci bude dělat monumentální plátno (3 x 10 metrů) Andy Warhola Šedesát Posledních večeří, na kterém Warhol opakovaně černobíle reprodukuje Leonardovu slavnou fresku.

Tisková konference Christieʼs 10. 10. 2017 v New Yorku.

Obraz Kristus Spasitel byl objeven v roce 2005 ve Spojených státech. Původně byl považován ze jednu z více než dvaceti existujících kopií podle ztraceného orginálu, po náročném restaurování byl však v roce 2011 akceptován jako Leonardovo vlastnoruční dílo. Atribuci stvrdilo zařazení obrazu na výstavu Leonardo da Vinci: Malíř na Milánském dvoře v Národní galerii v Londýně na přelomu let 2011 a 2012.

Pokud jde o starší historii obrazu, aukční síň na prvním místě připomíná Hollarovou rytinou z poloviny 17. století s autorským přípisem "Leonardus da Vinci pinxit. Wenceslaus Hollar fecit Aqua forti, secundum originale. Ao 1650". Obraz je doložen v inventáři sbírky anglického krále Karla I. V druhé polovině 18. století se jeho stopa ztrácí, znovu se objevuje až na začátku 20. století ve sbírce historika umění Herberta Cooka. V roce 1958 byl prodán v aukci za 45 liber. Poté jeho stopa na téměř půl století opět mizí.

Václav Hollar: Kristus Spasitel podle Leonarda, kolem 1650

Václav Hollar: Kristus Spasitel podle Leonarda, 1650

Cenové odhady, které se objevily v médiích, operují s cenou kolem 100 milionů dolarů. I když by tato částka z obrazu bez problémů udělala nejdražšího starého mistra prodaného v aukci – v současnosti tento rekord patří Rubensovu Vraždění neviňátek, které bylo již před patnácti lety vydraženo v Londýně v přepočtu za 77 milionů dolarů –, pro prodávajícího by znamenala výraznou ztrátu.

Z loni zveřejněných dokumentů vyplývá, že obraz v květnu 2013 koupil ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev za 127,5 milionu dolarů. Informace o ceně vyšla najevo při předběžném jednání před soudem v New Yorku, když skupina původních vlastníků obrazu zvažovala žalobu proti společnosti Sothebyʼs, která privátní prodej pomohla zprostředkovat.

Leonardo Da Vinci: Painter at the Court of Milan

Obraz na výstavě Leonardo Da Vinci: Painter at the Court of Milan,
The National Gallery, Londýn, 9. 11. 2011-5. 2. 2012

Původní majitelé obrazu – skupina obchodníků s uměním – obraz za asistence Sothebyʼs prodali za 80 milionů dolarů švýcarskému obchodníkovi Yvesi Bouvierovi, který jej v rozmezí několika dní prodal s 60procentní přirážkou zmíněnému ruskému sběrateli. Aukční síň byla v podezření, že po celou dobu věděla, že Bouvier není koncovým kupcem. K žalobě nakonec nedošlo, na otázku New York Times Sothebyʼs bez dalšího vysvětlení odpověděla, že věc je již vyřešena. Christieʼs jméno prodávajícího nezveřejnila, uvádí pouze že obraz pochází z evropské sbírky.

Dmitrij Rybolovlev, který svého někdejšího nákupčího Bouviera v roce 2015 zažaloval, že jej ošidil o téměř miliardu dolarů, svou sbírku v posledních dvou letech rozprodává, přičemž často prodává pod cenou, kterou původně zaplatil. Podle agentury Bloomberg jen na prodeji tří děl Paula Gauguina, Gustava Klimta a Augusta Rodina loni prodělal víc než 100 milionů dolarů. Dalších téměř 30 milionů dolarů tratil například na obraze Le domaine d'Arnheim od Reného Magritta, když se letos v únoru v aukci Christieʼs prodal "jen" za 13,6 milionu dolarů.

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024