Leonardo podle Hollara v New Yorku

Christieʼs bude dražit Krista od Leonarda da Vinci

Obraz Krista Spasitele, který byl v roce 2011 nově identifikován jako dílo Leonarda da Vinci, bude v listopadu dražen společností Christieʼs v New Yorku. O nejnovější historii díla, které v 17. století reprodukoval Václav Hollar, však aukční síň cudně mlčí.  

Leonardo da Vinci: Kristus Spasitel, kolem 1500


Leonardo da Vinci: Kristus Spasitel, kolem 1500,
olej na ořechovém dřevě, 65,5 x 45,1 cm,
cena na vyžádání, Christieʼs New York 15. 11. 2017

Obraz, který aukční síň prezentuje jako "Posledního da Vinciho" a "Svatý grál uměleckých objevů", byl slavnostně představen ve středu 10. října na tiskové konferenci v New Yorku. Ačkoliv Leonardo patří mezi staré mistry, obraz bude zařazen do večerní aukce poválečného a současného umění, která se uskuteční 15. listopadu.

"(Leonardo) je nesmrtelný. Každý umělec je s ním v určitý moment v dialogu," vysvětluje toto zařazení Loic Gouzer, viceprezident poválečného a současného umění Christieʼs. Společnost Leonardovu Kristovi na aukci bude dělat monumentální plátno (3 x 10 metrů) Andy Warhola Šedesát Posledních večeří, na kterém Warhol opakovaně černobíle reprodukuje Leonardovu slavnou fresku.
 

Tisková konference Christieʼs 10. 10. 2017 v New Yorku.


Tisková konference Christieʼs 10. 10. 2017 v New Yorku.

Obraz Kristus Spasitel byl objeven v roce 2005 ve Spojených státech. Původně byl považován ze jednu z více než dvaceti existujících kopií podle ztraceného orginálu, po náročném restaurování byl však v roce 2011 akceptován jako Leonardovo vlastnoruční dílo. Atribuci stvrdilo zařazení obrazu na výstavu Leonardo da Vinci: Malíř na Milánském dvoře v Národní galerii v Londýně na přelomu let 2011 a 2012.

Pokud jde o starší historii obrazu, aukční síň na prvním místě připomíná Hollarovou rytinou z poloviny 17. století s autorským přípisem "Leonardus da Vinci pinxit. Wenceslaus Hollar fecit Aqua forti, secundum originale. Ao 1650". Obraz je doložen v inventáři sbírky anglického krále Karla I. V druhé polovině 18. století se jeho stopa ztrácí, znovu se objevuje až na začátku 20. století ve sbírce historika umění Herberta Cooka. V roce 1958 byl prodán v aukci za 45 liber. Poté jeho stopa na téměř půl století opět mizí. 

Václav Hollar: Kristus Spasitel podle Leonarda, kolem 1650


Václav Hollar: Kristus Spasitel podle Leonarda, 1650

Cenové odhady, které se objevily v médiích, operují s cenou kolem 100 milionů dolarů. I když by tato částka z obrazu bez problémů udělala nejdražšího starého mistra prodaného v aukci – v současnosti tento rekord patří Rubensovu Vraždění neviňátek, které bylo již před patnácti lety vydraženo v Londýně v přepočtu za 77 milionů dolarů –, pro prodávajícího by znamenala výraznou ztrátu.

Z loni zveřejněných dokumentů vyplývá, že obraz v květnu 2013 koupil ruský miliardář Dmitrij Rybolovlev za 127,5 milionu dolarů. Informace o ceně vyšla najevo při předběžném jednání před soudem v New Yorku, když skupina původních vlastníků obrazu zvažovala žalobu proti společnosti Sothebyʼs, která privátní prodej pomohla zprostředkovat.
 

Leonardo Da Vinci: Painter at the Court of Milan

Obraz na výstavě Leonardo Da Vinci: Painter at the Court of Milan,
The National Gallery, Londýn, 9. 11. 2011-5. 2. 2012

Původní majitelé obrazu – skupina obchodníků s uměním – obraz za asistence Sothebyʼs prodali za 80 milionů dolarů švýcarskému obchodníkovi Yvesi Bouvierovi, který jej v rozmezí několika dní prodal s 60procentní přirážkou zmíněnému ruskému sběrateli. Aukční síň byla v podezření, že po celou dobu věděla, že Bouvier není koncovým kupcem. K žalobě nakonec nedošlo, na otázku New York Times Sothebyʼs bez dalšího vysvětlení odpověděla, že věc je již vyřešena. Christieʼs jméno prodávajícího nezveřejnila, uvádí pouze že obraz pochází z evropské sbírky.

Dmitrij Rybolovlev, který svého někdejšího nákupčího Bouviera v roce 2015 zažaloval, že jej ošidil o téměř miliardu dolarů, svou sbírku v posledních dvou letech rozprodává, přičemž často prodává pod cenou, kterou původně zaplatil. Podle agentury Bloomberg jen na prodeji tří děl Paula Gauguina, Gustava Klimta a Augusta Rodina loni prodělal víc než 100 milionů dolarů. Dalších téměř 30 milionů dolarů tratil například na obraze Le domaine d'Arnheim od Reného Magritta, když se letos v únoru v aukci Christieʼs prodal "jen" za 13,6 milionu dolarů.  

 


Související články

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Jarní sezónu na trhu s uměním zahájily obě londýnské centrály dvou nejslavnějších aukčních domů najednou. První březnovou středu a čtvrtek uspořádaly u Sotheby’s i Christie’s velké přehlídky především moderního a poválečného umění. Od svých „velkých...

18. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<