Jak se prodává Václav Hollar

Na okraj umělcovy výstavy v Národní galerii

Až do 23. února je možné v Paláci Kinských navštívit výstavu Václava Hollara, na které je k vidění na dvě stě umělcových kreseb popůjčovaných do Prahy z celého světa. Podívejme se u této příležitosti, jak si Hollarovy kresby a grafiky vedou na aukcích.

Václav Hollar: Řezno, 1636


Václav Hollar: Řezno, 1636, kresba tuší na papíře, 4,5 x 134 cm,
cena: 31 070 GBP, Christie's Londýn 6. 7. 2004, soupisový katalog práci uvádí jako nedostupnou

Výstava, kterou kurátorsky připravila ředitelka Sbírky kresby a grafiky Alena Volrábová, volně navazuje na výzkumný grant, jehož výstupem byl souborný katalog Hollarových kresb. Před rokem za něj Volrábová získala Cenu předsedkyně Grantové agentury České republiky (zde). Na výstavě je k vidění 187 kreseb z celkových 450, které dnes od Hollara známe.

Na aukcích se Hollarovy kresby objevují jen zřídka. Cenový rekord drží Pohled na katedrálu Sv. Pavla od východu, který se před devíti lety na aukci Sothebyʼs v Londýně prodal za více než 75 tisíc liber (2,3 milionu korun). Kresba byla ještě v témže roce věnována do sbírky Metropolitního muzea.

Volrábová ji nicméně ze soupisu Hollarových vlastnoručních prací vyřazuje s poukazem na nízkou kvalitu zpracování architektury: "Například zalomené oblouky oken zasahující do kládí nelze přisoudit umělci, jenž obzvláště proslul porozuměním gotické architektuře." Byť Volrábové soupis vyšel i anglicky, na stránkách Metropolitního muzea je kresba dál uváděna jako dílo Václava Hollara (zde).

Václav Hollar (?): Katedrála sv. Pavla od východu


Václav Hollar (kopie): Katedrála sv. Pavla od východu, kresba tuší na papíř, 17,7 x 22,4 cm,
cena: 75 650 GBP, Sotheby's Londýn 6. 7. 2010

Těsně na druhé příčce umělcova cenového top 10 najdeme grafiku, Velký pohled na Londýn z Bankside z roku 1647. Rozměrné panorama, které se skládá z šesti listů má na délku kolem 120 cm, se před dvaceti lety v Londýně prodalo za necelých 75 tisíc liber, což při přepočtu tehdejším kurzem vychází dokonce na 4,27 milionu korun.

Světovými aukcemi letos prošlo šest desítek Hollarových grafik, dalších dvacet bylo draženo na domácím trhu. Nejdráže se doma i v zahraničí letos prodal pohled na Londýn před a po požáru 1666. V New Yorku byl koncem ledna vydražen v přepočtu za 730 tisíc korun. Na prosincové aukci Arthouse Hejtmánek pak tentýž tisky vystoupal z 43 tisíc na 149 tisíc korun, což je nový rekord českého trhu za jednotlivou Hollarovu grafiku.
 

Václav Hollar: Londýn před a po požáru, 1666


Václav Hollar: Londýn před a po požáru, 1666, lept na papíře, 27 x 72 cm,
cena: 148 800 Kč, Arthouhse Hejtmánek 10. 12. 2019

Na tomto druhém londýnském panoramatu začal Hollar pracovat již v roce 1660. Když město začátkem září 1666 zničil obří požár, od záměru vytvořit monumentální, 3 metry širokou vedutu opustil a narychlo připravil menší grafiku zachycující stav před a po požáru. Grafika, která má na šířku 70 cm, byla v oběhu již dva měsíce po požáru. Ačkoliv bylo toto vyobrazení velmi populární, podle aukčního katalogu Christieʼs se dodnes dochovaly jen tři desítky tisků.

 


Související články

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<