Jak se prodává Václav Hollar

Na okraj umělcovy výstavy v Národní galerii

Až do 23. února je možné v Paláci Kinských navštívit výstavu Václava Hollara, na které je k vidění na dvě stě umělcových kreseb popůjčovaných do Prahy z celého světa. Podívejme se u této příležitosti, jak si Hollarovy kresby a grafiky vedou na aukcích.

Václav Hollar: Řezno, 1636


Václav Hollar: Řezno, 1636, kresba tuší na papíře, 4,5 x 134 cm,
cena: 31 070 GBP, Christie's Londýn 6. 7. 2004, soupisový katalog práci uvádí jako nedostupnou

Výstava, kterou kurátorsky připravila ředitelka Sbírky kresby a grafiky Alena Volrábová, volně navazuje na výzkumný grant, jehož výstupem byl souborný katalog Hollarových kresb. Před rokem za něj Volrábová získala Cenu předsedkyně Grantové agentury České republiky (zde). Na výstavě je k vidění 187 kreseb z celkových 450, které dnes od Hollara známe.

Na aukcích se Hollarovy kresby objevují jen zřídka. Cenový rekord drží Pohled na katedrálu Sv. Pavla od východu, který se před devíti lety na aukci Sothebyʼs v Londýně prodal za více než 75 tisíc liber (2,3 milionu korun). Kresba byla ještě v témže roce věnována do sbírky Metropolitního muzea.

Volrábová ji nicméně ze soupisu Hollarových vlastnoručních prací vyřazuje s poukazem na nízkou kvalitu zpracování architektury: "Například zalomené oblouky oken zasahující do kládí nelze přisoudit umělci, jenž obzvláště proslul porozuměním gotické architektuře." Byť Volrábové soupis vyšel i anglicky, na stránkách Metropolitního muzea je kresba dál uváděna jako dílo Václava Hollara (zde).

Václav Hollar (?): Katedrála sv. Pavla od východu


Václav Hollar (kopie): Katedrála sv. Pavla od východu, kresba tuší na papíř, 17,7 x 22,4 cm,
cena: 75 650 GBP, Sotheby's Londýn 6. 7. 2010

Těsně na druhé příčce umělcova cenového top 10 najdeme grafiku, Velký pohled na Londýn z Bankside z roku 1647. Rozměrné panorama, které se skládá z šesti listů má na délku kolem 120 cm, se před dvaceti lety v Londýně prodalo za necelých 75 tisíc liber, což při přepočtu tehdejším kurzem vychází dokonce na 4,27 milionu korun.

Světovými aukcemi letos prošlo šest desítek Hollarových grafik, dalších dvacet bylo draženo na domácím trhu. Nejdráže se doma i v zahraničí letos prodal pohled na Londýn před a po požáru 1666. V New Yorku byl koncem ledna vydražen v přepočtu za 730 tisíc korun. Na prosincové aukci Arthouse Hejtmánek pak tentýž tisky vystoupal z 43 tisíc na 149 tisíc korun, což je nový rekord českého trhu za jednotlivou Hollarovu grafiku.
 

Václav Hollar: Londýn před a po požáru, 1666


Václav Hollar: Londýn před a po požáru, 1666, lept na papíře, 27 x 72 cm,
cena: 148 800 Kč, Arthouhse Hejtmánek 10. 12. 2019

Na tomto druhém londýnském panoramatu začal Hollar pracovat již v roce 1660. Když město začátkem září 1666 zničil obří požár, od záměru vytvořit monumentální, 3 metry širokou vedutu opustil a narychlo připravil menší grafiku zachycující stav před a po požáru. Grafika, která má na šířku 70 cm, byla v oběhu již dva měsíce po požáru. Ačkoliv bylo toto vyobrazení velmi populární, podle aukčního katalogu Christieʼs se dodnes dochovaly jen tři desítky tisků.

 


Související články

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Téměř 36 milionů korun utratili sběratelé na čtvrteční zahradní aukci u Hejtmánků. Nakoupili přitom více než 85 procent všech nabízených položek. Za milionové částky z aukce odešla čtyři díla, za statisíce pak dalších pětapadesát.

9. června 2024
Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

ART Capital 2. 6. 2024

První červnovou neděli opanovala výstavní síň Mánes druhá sálová aukce galerie Art Capital. Přinesla pestrou nabídku českého poválečného a současného umění, zastoupeného povětšinou prověřenými jmény tuzemských výtvarníků a výtvarnic. S osmdesátiproce...

5. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<