Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 19.04.2021
Nově identifikovaný obraz Cirkus od Toyen se v půlce dubna prodal za bezmála 80 milionů korun a zařadil se tak na druhou příčku historického top 10 českých aukcí.
Z deseti nejdražších obrazů hned šest prošlo aukcemi v posledních dvou a půl letech a s výjimkou Kupkova Tvaru modré na páté příčce byly všechny draženy v posledních pěti letech. Hranicí pro vstup do první desítky je cena více než 37 milionů korun. Kupka se čtyřmi obrazy je současně nejčastěji zastoupeným autorem, na druhé příčce je Oskar Kokoschka se třemi obrazy.
1) František Kupka: Divertimento II, 1935 (1938),
olej na plátně, 59 × 92 cm,
cena: 90 240 000 Kč, Galerie Kodl 29. 11. 2020
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
![]() 2) Toyen: Cirkus, 1925, olej na plátně, 90 x 90 cm, cena: 79 557 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2021 |
|
Více o tomto díle (zde).
|
|
Více o tomto díle (zde).
![]() 4) Oskar Kokoschka: Praha - Pohled z křížovnického kláštera, 1934, olej na plátně, 85 x 115 cm, cena: 78 487 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 20. 10. 2019 |
|
Více o tomto díle (zde).
![]() 5) František Kupka: Plochy příčné II, 1923, olej na plátně, 81 × 63 cm, cena: 78 000 000 Kč, Galerie Kodl 26. 5. 2019 |
|
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
![]() |
|
6) František Kupka: Série C I. (Protihodnoty), 1935,
olej na dřevě, 55 × 60 cm,
cena: 62 000 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016
Zpráva o aukci (zde).
7) František Kupka: Tvar modré, 1913,
olej na plátně, 73 × 60 cm,
cena: 57 422 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
![]() 8) Mikuláš Medek: Akce I (Vajíčko), 1955–56, vaječná tempera a olej na plátně, 116 × 93 cm, cena: 57 040 000, Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019 |
|
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
9) Oskar Kokoschka: Praha (Pohled z ateliéru na Petřín), 1936/37,
olej na plátně, 94 x 125 cm,
cena: 52 080 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
10) Oskar Kokoschka: Žáby, 23. 8. 1968,
olej na plátně, 61 x 92 cm,
cena: 37 700 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta
Vladimír Boudník by se letos 17. března dožil sta let. Pražský rodák, ukotvený ve vysočanských továrnách a libeňských ateliérech, experimentoval s tiskovými a grafickými technikami na světové úrovni, jen o nich téměř nikdo za železnou oponou padesátý...
15. července 202422. července 2024
18. července 2024
15. července 2024
24. dubna 2020
23. ledna 2020
17. prosince 2019
10. srpna 2022
25. března 2022
28. července 2021