Kokoschkova Praha ve Vídni

Nejdražší obraz českých aukcí v Leopoldově muzeu

Kokoschkova Praha, která se loni v říjnu prodala na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery za rekordních 78,5 milionu korun, je od středy 22. ledna vystavena jako dlouhodobá zápůjčka ve vídeňském Leopoldově muzeu. 


Agnes Husslein-Arco, Ivana Červenková, Hans-Peter Wipplinger

"V rámci expozice Vídeň 1900 Leopoldovo muzeum věnuje hodně prostoru expresionismu. Pražská veduta bude vedle Kokoschkova Amsterodamu z roku 1925, pohledu na Vídeň ze zámku Wilhelminenberg (1931) a autoportrétu u malířského stojanu, který malíř vytvořil v Drážďanech a na kterém je skrz okno ateliéru vidět město na Labi, významným doplňkem ukazujícím pestrost Kokoschkových krajin," komentuje zápůjčku ředitel muzea Hans-Peter Wipplinger.

Slavnostního odhalení obrazu se vedle ředitele muzea zúčastnila i členka správní rady muzea Agnes Husslein-Arco, která v minulosti zastávala post ředitelky vídeňské galerie Beleveder a je uváděna jako spoluautorka soupisu olejomaleb Františka Kupky, který před čtyřmi lety vydala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Za českou stranu byla ceremoniálu přítomna česká velvyslankyně ve Vídni Ivana Červenková a majitel aukční síně Vladimír Lekeš.
 

K současné provenienci díla tisková zpráva muzea uvádí, že jde o "mezinárodní soukromou sbírku". Aukční síň majitele obrazu identifikuje jako významného českého podnikatele a filantropa. "Je poctou pro každé dílo a jeho majitele být zastoupen ve sbírkách tohoto světově prestižního muzea," dodává tisková zpráva aukční síně. 

Obraz je nejen nejdražším dílem prodaným na českých aukcích, ale současně též nejdražším Kokoschkovým obrazem z let po první světové válce (více zde). Kokoschka ve 30. letech namaloval minimálně patnáct pohledů na Prahu. Jeden z nich, Pražský příštav z roku 1936 se nachází i ve Vídni, a to v galerii Belvedere. Podle webových stránek galerie ale v současné době není vystaven ve stálé expozici.

 


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články

Adolf Loos Apartment and Gallery

Toyen a Bukovac pro Katar

Toyen a Bukovac pro Katar

8. července 2021

Ještě dražší artificelní Toyen

Ještě dražší artificelní Toyen

19. dubna 2021

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

17. dubna 2021


<