Kokoschkova Praha ve Vídni

Nejdražší obraz českých aukcí v Leopoldově muzeu

Kokoschkova Praha, která se loni v říjnu prodala na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery za rekordních 78,5 milionu korun, je od středy 22. ledna vystavena jako dlouhodobá zápůjčka ve vídeňském Leopoldově muzeu. 


Agnes Husslein-Arco, Ivana Červenková, Hans-Peter Wipplinger

"V rámci expozice Vídeň 1900 Leopoldovo muzeum věnuje hodně prostoru expresionismu. Pražská veduta bude vedle Kokoschkova Amsterodamu z roku 1925, pohledu na Vídeň ze zámku Wilhelminenberg (1931) a autoportrétu u malířského stojanu, který malíř vytvořil v Drážďanech a na kterém je skrz okno ateliéru vidět město na Labi, významným doplňkem ukazujícím pestrost Kokoschkových krajin," komentuje zápůjčku ředitel muzea Hans-Peter Wipplinger.

Slavnostního odhalení obrazu se vedle ředitele muzea zúčastnila i členka správní rady muzea Agnes Husslein-Arco, která v minulosti zastávala post ředitelky vídeňské galerie Beleveder a je uváděna jako spoluautorka soupisu olejomaleb Františka Kupky, který před čtyřmi lety vydala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Za českou stranu byla ceremoniálu přítomna česká velvyslankyně ve Vídni Ivana Červenková a majitel aukční síně Vladimír Lekeš.
 

K současné provenienci díla tisková zpráva muzea uvádí, že jde o "mezinárodní soukromou sbírku". Aukční síň majitele obrazu identifikuje jako významného českého podnikatele a filantropa. "Je poctou pro každé dílo a jeho majitele být zastoupen ve sbírkách tohoto světově prestižního muzea," dodává tisková zpráva aukční síně. 

Obraz je nejen nejdražším dílem prodaným na českých aukcích, ale současně též nejdražším Kokoschkovým obrazem z let po první světové válce (více zde). Kokoschka ve 30. letech namaloval minimálně patnáct pohledů na Prahu. Jeden z nich, Pražský příštav z roku 1936 se nachází i ve Vídni, a to v galerii Belvedere. Podle webových stránek galerie ale v současné době není vystaven ve stálé expozici.

 


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Adolf Loos Apartment and Gallery

Toyen a Bukovac pro Katar

Toyen a Bukovac pro Katar

8. července 2021

Ještě dražší artificelní Toyen

Ještě dražší artificelní Toyen

19. dubna 2021

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

Paní Helferová a její dobrodružné cesty

17. dubna 2021


<