Dílo měsíce: Ladislav Šíma - Skleníky

olej na lepence / 70 x 63 cm / cena: 180 000 Kč

Galerii Pictura se do říjnové aukce podařilo získat větší kolekci děl pozapomenutého malíře Ladislava Šímy, vrstevníka malířů Osmy. Většina prací zaznamenala výrazný zájem dražitelů a zajímavé nárůsty, dvě plátna se pak prodala nad částkou 150 tisíc korun. Nejvyšší vyvolávací cena souboru přitom byla na částce 70 tisíc korun. Pochopitelně jde o nový autorský rekord.

Ladislav Šíma: Skleníky / olej na lepence / 70 x 63 cm / cena: 180 000 Kč

 

Nejvýraznějšími pracemi souboru se ukázaly být dvě malby. Skleníky, které zaznamenaly v průběhu dražby téměř čtyřnásobný cenový nárůst až na částku 180 tisíc korun, a krajinomalba Na Žampachu. Její cena vzrostla ze 70 tisíc až na 312 tisíc korun, což je nový autorský rekord.

Práce malíře Ladislava Šímy (1885-1956) se dosud na českých aukcích vyskytovaly jen velmi sporadicky. Zájem trhu o tohoto autora si Pictura poprvé otestovala už na jaře 2012, kdy nabídla působivý impresionistický olej V parku. Ladislav Šíma je jeden z autorů, jimž může prostředí uměleckého trhu paradoxně pomoci znovu dostat i do širšího odborného povědomí.

Šíma patřil od roku 1911 ke Skupině výtvarných umělců, na I. a II. výstavě Spolku vystavoval vedle malířů jako jsou Špála, Čapek a další. Na některých plátnech zaujme jeho fauvisticky uvolněný malířský rukopis a živá barevná škála. Dnes je spojen především s prostředím Benešovska, kde léta působil a s nímž je spojena řada jeho námětů. 

Ladislav Šíma: Na Žampachu / 1908 / olej na lepence / 72 x 94,5 cm / cena: 312 000 Kč

 


Další články


<