Maximum pro F. T. Šimona i drahá Běla Kolářová

Galerie Pictura 13. 10. 2021

Na první poprázdninové aukci pražské Galerie Pictura zabodoval Mikulášský trh Františka Tavíka Šimona a téměř třičtvrtě milionová Běla Kolářová potvrdila, že aukční sezona 2021 bude pro její díla jednou z nejúspěšnějších.

František Tavík Timon: Mikulášský trh, kolem r. 1910, olej na plátně, 102 x 130 cm, cena: 1 256 600 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021
František Tavík Šimon: Mikulášský trh, kolem r. 1910,
olej na plátně, 102 x 130 cm,
cena: 1 256 600 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021

Jedinou milionovou položkou, vydraženou na středeční akci na pražském Zderaze, se stal velkoformátový olej na plátně Mikulášský trh Františka Tavíka Šimona a ustanovil tak nové autorské maximum na 1,26 milionu korun (minimální podání činilo 830 tisíc korun), což je o necelých 117 tisíc korun více než předchozí rekord z roku 2019, který padl za obraz New York. Nového majitele jistě zaujaly reprezentativní rozměry obrazu i pečlivé malířské zpracování předvánoční Prahy, oblíbeného Šimonova námětu. Malíř má nyní na svém kontě již čtyři milionové obrazy.

Publikum oslovila i signovaná a datovaná asambláž Běly Kolářové pod názvem Pocta úředníkovi, který se s těmi šachy nepáral. S konečnou částkou 732 tisíc korun se jedná o pátý nejlepší výsledek umělkyně na domácím trhu s uměním vůbec a rok 2021 se prozatím ukazuje jako jeden z jejích nejúspěšnějších: 3 z 5 nejdražších asambláží se vydražily právě letos. Bez příhozu, za 183 tisíc korun, se prodal i drobný objekt druhého z tvůrčího tandemu manželů Kolářových, Jiřího Koláře, koláž Jablko – Země ze šedesátých let.

Běla Kolářová: Pocta úředníkovi, který se s těmi šachy nepáral, 1981, asambláž na lepence a sololitu, 130 x 78,5 cm, cena: 732 000 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021
Běla Kolářová: Pocta úředníkovi, který se s těmi šachy nepáral, 1981,
asambláž z kancelářských svorek a párátek na lepence a sololitu, 130 x 78,5 cm,
cena: 732 000 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021

Za zajímavé ceny byly vydraženy i dvě bronzové plastiky od klasiků českého sochařství. Třičtvrtě metrový odlitek Tančící dívka Jaroslava Horejce z konce 30. let změnil majitele za 171 tisíc korun (nárůst o 55 tisíc korun), o něco menší, ale robustnější Štursova Sulamit Rahu byla oceněna na 107 tisíc korun. Modelem pro smyslný akt (téměř dvoumetrová definitiva se nachází ve sbírkách Národní galerie v Praze) byla dánská břišní tanečnice, která pod uměleckým jménem Sulamit Rahu vystupovala v roce 1909 v pražském Kabaretu Lucerna.

Ze 139 prodaných děl se asi nejintenzivněji bojovalo o barevnou litografii Františka Tichého Břichomluvec z pro autora tak typického cirkusového prostředí: ze základních 7 tisíc korun se více než pětinásobným nárustem posunula na finálních 50 tisíc. Neprodány zůstaly poměrně překvapivě dva obrazy s nejvyšší vyvolávací cenou: Medkova Rekonstrukce vegetariána z poloviny 60. let za 7,32 milionu a impresionistický Pařížský trh ruského emigranta Georgije Lapšina za 1,95 milionu korun (podrobněji zde).

František Tichý: Břichomluvec, kolem r. 1910, barevná litografie na papíře, 44 x 32 cm, cena: 50 200 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021

František Tichý: Břichomluvec, kolem r. 1910,
barevná litografie na papíře, 44 x 32 cm,
cena: 50 200 Kč, Galerie Pictura 13. 10. 2021

Vedle výtvarných prací na plátně či papíře nabízela Galerie Pictura i zajímavý průřez sklářským užitým uměním i volnou plastikou z druhé poloviny dvacátého století. Díla z takto specifického materiálu jsou vyhledávána pro efektní ruční zpracování i jistou exkluzivitu limitovaných edic. Na středeční aukci dosáhla na částku 29 tisíc korun Karafa od Bořka Šípka, nicméně i za nižší, velmi příznivé sumy bylo možné zakoupit vázy Pavla Hlavy (nejúspěšnější položka za 18 tisíc korun) či rybku ikony českého sklářského umění Reného Roubíčka (15 tisíc korun).

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Tavík Šimon František

Rekordní Čapek a nejen on

Rekordní Čapek a nejen on

13. dubna 2016