Galerijní Muzika a Vyleťal

Pictura 24. 10. 2013

Říjnová večerní aukce galerie Pictura nabídne na 230 položek moderního a současného umění, mezi nimi zátiší Františka Muziky z výstavy Poesie 32, surrealistické plátno Josefa Vyleťala, prvoodlitky Bedřicha Stefana a další.

František Muzika: Zátiší s listem / 1932 / olej na plátně / 56 x 66,5 cm

 

Titulním dílem aukce je plátno Zátiší s listem od Františka Muziky datované do roku 1932, kdy také bylo vystaveno na přelomové výstavě Poesie 32 v pražském Mánesu (dobové fotografie z Mánesa zde). Jak známo, předválečná Muzikova malířská tvorba je na trhu velkou vzácností. Za jediné srovnatelné dílo lze tak považovat Zátiší s hroznem, dražené před třemi lety u Galerie Art Praha. Malba restituovaná z fondu Muzea umění Olomouc se tehdy prodala s výrazným nárůstem za 6,12 milionu korun (včetně provize).

Nabízené Zátiší s listem, zdokumentované také na dobových fotografiích výstavy Poesie 32, bude u Pictury začínat na vyvolávací ceně 2,8 milionu korun (bez provize). To je v porovnání s konečnými cenami, kterých letos v září u Dorothea dosahovala Muzikova poválečná pozdní tvorba (zde), veskrze motivační částka. Připomeňme, že nejdražší dílo souboru, Zátiší s hlavou v šedé z roku 1948, našlo majitele za 4,56 milionu korun včetně provize.


Josef Vyleťal: Rej stromníků / 1966 / olej, plátno na překližce / 70 x 100 cm

 

Další položkou galerijní kvality, na kterou lze v katalogu narazit, je rozměrná malba Josefa Vyleťala Rej stromníků z poloviny 60. let. Plátno, na rubové straně s autorským přípisem "Stvořitel neměl takovou havěť stvořit, 1966", pochází z období Vyleťalovy spolupráce s Mikulášem Medkem a představuje kvalitu, která se v rámci díla tohoto autora dosud na trhu neobjevila. Nejdražší Vyleťalovou v aukci prodanou malbou je známý Velký inkvizitor z poloviny 80. let, který vyšel s provizí na 1,14 milionu korun. Rej stromníků začíná na, vzhledem k předchozí nabídce i prodejům přiměřených, 480 tisících korunách bez provize.


Bedřich Stefan: Harlekýn a Kolombína / 1926 / bronz / výška 42 cm

 

Dalším zajímavým momentem katalogu je dvojice certifikovaných prvoodlitků bronzů Bedřicha Stefana. Obě sošky Harlekýn a Kolombína a Torzo II (90 a 80 tisíc bez provize) pocházejí z druhé poloviny 20. let, jejich původ je v majetku rodiny autora. Na aukčním trhu se objevují zcela ojediněle. Pictura Stefanova díla nabídla už vícekrát, letos na jaře prodala další z odlitků jeho Bugatky za první podání činící 168 tisíc korun včetně provize.


Josef Váchal: Bouře / 1915 / dřevoryt na papíře / 24,5 x 29 cm / vyvolávací cena 30 000 Kč (bez provize)

 

V katalogu je také jedna z dílčích studií ke známé rozměrné malbě Žlutý slunečník od Maxe Švabinského (400 tisíc korun bez provize), nacházející se v jeho Památníku v Kroměříži. Dodejme, že totéž dílo se objevilo v aukci už před rokem a za dvojnásobnou vyvolávací cenu tehdy u 1. Art Consulting nového majitele nenašlo. Jiné studie k témuž Švabinského stěžejnímu dílu si naopak v minulosti vedly úspěšně (Žlutý slunečník - Léto a ještě jiný Žlutý slunečník - Léto).

Za pozornost v katalogu stojí také ojedinělé soubory prací Josefa Váchala, Georga Karse, Otakara Mrkvičky nebo celý konvolut z pozůstalosti zapomenutého malíře Ladislava Šímy, vrstevníka malířů generace Osmy.

Ladislav Šíma: Moje první přání / olej na plátně / 32,5 x 29,5 cm / vyvolávací cena 10 000 Kč (bez provize)

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Stefan Bedřich

Ročenka 10 - Sochy

Ročenka 10 - Sochy

15. února 2011


<