Galerijní Muzika a Vyleťal

Pictura 24. 10. 2013

Říjnová večerní aukce galerie Pictura nabídne na 230 položek moderního a současného umění, mezi nimi zátiší Františka Muziky z výstavy Poesie 32, surrealistické plátno Josefa Vyleťala, prvoodlitky Bedřicha Stefana a další.

František Muzika: Zátiší s listem / 1932 / olej na plátně / 56 x 66,5 cm

 

Titulním dílem aukce je plátno Zátiší s listem od Františka Muziky datované do roku 1932, kdy také bylo vystaveno na přelomové výstavě Poesie 32 v pražském Mánesu (dobové fotografie z Mánesa zde). Jak známo, předválečná Muzikova malířská tvorba je na trhu velkou vzácností. Za jediné srovnatelné dílo lze tak považovat Zátiší s hroznem, dražené před třemi lety u Galerie Art Praha. Malba restituovaná z fondu Muzea umění Olomouc se tehdy prodala s výrazným nárůstem za 6,12 milionu korun (včetně provize).

Nabízené Zátiší s listem, zdokumentované také na dobových fotografiích výstavy Poesie 32, bude u Pictury začínat na vyvolávací ceně 2,8 milionu korun (bez provize). To je v porovnání s konečnými cenami, kterých letos v září u Dorothea dosahovala Muzikova poválečná pozdní tvorba (zde), veskrze motivační částka. Připomeňme, že nejdražší dílo souboru, Zátiší s hlavou v šedé z roku 1948, našlo majitele za 4,56 milionu korun včetně provize.


Josef Vyleťal: Rej stromníků / 1966 / olej, plátno na překližce / 70 x 100 cm

 

Další položkou galerijní kvality, na kterou lze v katalogu narazit, je rozměrná malba Josefa Vyleťala Rej stromníků z poloviny 60. let. Plátno, na rubové straně s autorským přípisem "Stvořitel neměl takovou havěť stvořit, 1966", pochází z období Vyleťalovy spolupráce s Mikulášem Medkem a představuje kvalitu, která se v rámci díla tohoto autora dosud na trhu neobjevila. Nejdražší Vyleťalovou v aukci prodanou malbou je známý Velký inkvizitor z poloviny 80. let, který vyšel s provizí na 1,14 milionu korun. Rej stromníků začíná na, vzhledem k předchozí nabídce i prodejům přiměřených, 480 tisících korunách bez provize.


Bedřich Stefan: Harlekýn a Kolombína / 1926 / bronz / výška 42 cm

 

Dalším zajímavým momentem katalogu je dvojice certifikovaných prvoodlitků bronzů Bedřicha Stefana. Obě sošky Harlekýn a Kolombína a Torzo II (90 a 80 tisíc bez provize) pocházejí z druhé poloviny 20. let, jejich původ je v majetku rodiny autora. Na aukčním trhu se objevují zcela ojediněle. Pictura Stefanova díla nabídla už vícekrát, letos na jaře prodala další z odlitků jeho Bugatky za první podání činící 168 tisíc korun včetně provize.


Josef Váchal: Bouře / 1915 / dřevoryt na papíře / 24,5 x 29 cm / vyvolávací cena 30 000 Kč (bez provize)

 

V katalogu je také jedna z dílčích studií ke známé rozměrné malbě Žlutý slunečník od Maxe Švabinského (400 tisíc korun bez provize), nacházející se v jeho Památníku v Kroměříži. Dodejme, že totéž dílo se objevilo v aukci už před rokem a za dvojnásobnou vyvolávací cenu tehdy u 1. Art Consulting nového majitele nenašlo. Jiné studie k témuž Švabinského stěžejnímu dílu si naopak v minulosti vedly úspěšně (Žlutý slunečník - Léto a ještě jiný Žlutý slunečník - Léto).

Za pozornost v katalogu stojí také ojedinělé soubory prací Josefa Váchala, Georga Karse, Otakara Mrkvičky nebo celý konvolut z pozůstalosti zapomenutého malíře Ladislava Šímy, vrstevníka malířů generace Osmy.

Ladislav Šíma: Moje první přání / olej na plátně / 32,5 x 29,5 cm / vyvolávací cena 10 000 Kč (bez provize)

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Stefan Bedřich

Ročenka 10 - Sochy

Ročenka 10 - Sochy

15. února 2011


<