Alfons Mucha 2010

Jak je na tom Alfons Mucha?

Málokterý umělec se těší takové pozornosti českých médií jako Alfons Mucha. K jeho dílu se v posledním čtvrt roce vyjadřoval kdekdo, jen málokdy však byla řeč o faktech. Jak se daří Muchovi na trhu s uměním? Podle statistik serveru ART+ se v posledních pěti letech na českých aukcích prodalo 86 jeho děl za téměř 30 milionů korun. Žádný z jeho generačních vrstevníků si nevedl lépe.

Alfons Mucha: Princezna Hyacinta
Alfons Mucha (1860–1939) získal věhlas ve Francii v 90. letech 19. století především jako ilustrátor, originální secesní dekoratér a tvůrce plakátů. Podařilo se mu dokonale vystihnout dobový ženský typ. Velkou část svého života strávil v zahraničí, kde také slavil své největší úspěchy. S tím nejlepším z jeho díla, jež vytvořil mezi lety 1894 a 1903 v Paříži, se proto v tuzemsku příliš neobchoduje. Objevují se hlavně práce, jež vytvořil až po návratu do Čech v roce 1910.

Mezi zajímavé prodeje v oblasti plakátu, jenž byl pro Muchu typický, patří Princezna Hyacinta z roku 1911, která byla vydražena před rokem v Dorotheu za 240 tisíc korun (ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Plakát k první souborné výstavě Slovanské epopeje v Praze roku 1928 s věnováním autora se před třemi lety prodal ve Vltavínu za 198 tisíc korun. Již několikrát, se střídavými výsledky byl dražen plakát zvoucí na VI. všesokolský slet z roku 1911. V roce 2006 byl na aukci Dorothea vydražen za 240 tisíc, loni se tamtéž prodal za 216 tisíc a letos v květnu zůstal s cenou 100 tisíc korun na aukci společnosti 1. Art Consulting nevydražen. Nejde o nikterak výjimečnou situaci. U velkoformátových a velkonákladových tisků víc než u autorských grafik totiž rozhoduje stav konkrétního díla. 

Alfons Mucha: Rudolf II. a Tycho de Brahe akvarel na papíře / 41 x 30 cm

 

Mucha měl široký záběr i v oblasti drobného užitého umění. Navrhoval pohlednice, různé drobné tisky, bankovky, známky. V roce 2007 prodal aukční dům Sýpka výjimečný soubor jeho 85 francouzských pohlednic za 1 milion korun. Mucha byl také bravurním kreslířem a ilustrátorem. Naprostým unikátem trhu je tušová kresba Rudolf II. a Tycho de Brahe, která se v lednu 2007 prodala na aukci společnosti 1. Art Consulting za 708 tisíc korun, téměř trojnásobek minimálního podání. Šlo o jednu z ilustrací pro slavnou knihu Scènes et Episodes de l‘Histoire d‘Allemagne, které Mucha vytvořil v letech 1892–95. V českých galerijních sbírkách se z celého souboru nachází jen jedna jediná kresba. Podobně vysoko byl loni dražen také kvaš Příjezd maharadžův, který se na aukci galerie Kodl prodal za 660 tisíc korun.

Alfons Mucha: Dívka se džbánem a jablky / olej na plátně / 49 x 50 cm
I co se týče malby, na domácím trhu se nejvíce prodávají práce z posledních dvou tří desetiletí Muchova života, která strávil na zámku Zbiroh, kde systematicky pracoval na cyklu Slovanské epopeje. V tomto období je už více národní a lidový, rukopis spíše akademický a dobovému umění velmi vzdálený. Přesto se i zde objevují kvalitní a zajímavá díla jako například Dívka se džbánem a jablky, prodaná loni Galerií Art Praha za 2,58 milionu korun, nebo vynikající Portrét dcery Jaroslavy vydražený v roce 2006 na aukci společnosti 1. Art Consulting za necelých 1,9 milionu korun. Český rekord drží Zamyšlená dívka v krajině s řekou prodaná tamtéž o rok později za 2,95 milionu korun. Do této kategorie patří i obraz Nevěsta z roku 1917, který na své listopadové aukci bude dražit společnost Meissner-Neumann. Dražba začne na částce 1,2 milionu korun (bez aukční provize).
 
Alfons Mucha: Nevěsta / 1917 / olej na plátně / 45,5 x 46 cm
Mucha, který v období své největší slávy pravidelně hostil Paula Gauguina a roku 1902 doprovázel Augusta Rodina při jeho návštěvě Prahy, se v závěru života v Čechách už příliš uznání nedočkal. Zájem o jeho odkaz u nás vzrostl až v 60. letech a i později různě kolísal. V zahraničí je každopádně asi vůbec nejznámějším českým umělcem. Ve Francii zůstane navždy zapsán jako spolupracovník slavné Sarah Bernhardtové a tvůrce proslulého „le styl Mucha“. Také v Japonsku se jeho secesní díla těší velké popularitě. Část života Mucha prožil i za oceánem v Americe. Právě zde bylo v dubnu 2006 prodáno jeho patrně vůbec nejdražší dílo – zmenšená verze Zrušení nevolnictví na Rusi, jednoho z obrazů Slovanské epopeje. Mucha obraz namaloval roku 1920 jako dar pro mecenáše celého cyklu, Charlese R. Cranea. Originál obrazu má rozměr 6 na 8 metrů, redukovaná verze přibližně 100 na 150 centimetrů. Kupující dal za cenné dílo na aukci Christieʼs v New Yorku 1,47 milionu dolarů, odhady však byly ještě vyšší.
 
Alfons Mucha: Zamyšlená dívka v krajině / 1919olej na plátně / 35 x 24,5 cm
Loni, u příležitosti 70 let od Muchova úmrtí, se uskutečnily velké výstavy jeho díla ve Vídni, Budapešti, Mnichově a Brně. Letošní 150. výročí malířova narození připomíná velkolepé výstavní turné po Japonsku, saturované částečně i z českých galerijních sbírek, a výstava Apoteóza lásky v pražském Obecním domě, kterou připravila Nadace Mucha. Po Praze – výstava byla prodloužena do konce října – se má Mucha představit ještě v Kutné Hoře, Plzni, Ostravě a Liberci.
 

 

 

Zrušení nevolnictví na Rusi / 1920
olej na plátně / 101,6 x 144,8 cm / cena: 1 472 000 USD (Christie’s 24. 4. 2006)

 


Související články

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Meissner - Neumann

Pomáháme kultivovat trh s uměním

Pomáháme kultivovat trh s uměním

16. května 2016

Kupka hvězdou European Arts Investments

Kupka hvězdou European Arts Investments

27. května 2013

Trnka-Neumann-Koníček

Trnka-Neumann-Koníček

15. října 2012


<