Alfons Mucha 2010

Jak je na tom Alfons Mucha?

Málokterý umělec se těší takové pozornosti českých médií jako Alfons Mucha. K jeho dílu se v posledním čtvrt roce vyjadřoval kdekdo, jen málokdy však byla řeč o faktech. Jak se daří Muchovi na trhu s uměním? Podle statistik serveru ART+ se v posledních pěti letech na českých aukcích prodalo 86 jeho děl za téměř 30 milionů korun. Žádný z jeho generačních vrstevníků si nevedl lépe.

Alfons Mucha: Princezna Hyacinta
Alfons Mucha (1860–1939) získal věhlas ve Francii v 90. letech 19. století především jako ilustrátor, originální secesní dekoratér a tvůrce plakátů. Podařilo se mu dokonale vystihnout dobový ženský typ. Velkou část svého života strávil v zahraničí, kde také slavil své největší úspěchy. S tím nejlepším z jeho díla, jež vytvořil mezi lety 1894 a 1903 v Paříži, se proto v tuzemsku příliš neobchoduje. Objevují se hlavně práce, jež vytvořil až po návratu do Čech v roce 1910.

Mezi zajímavé prodeje v oblasti plakátu, jenž byl pro Muchu typický, patří Princezna Hyacinta z roku 1911, která byla vydražena před rokem v Dorotheu za 240 tisíc korun (ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Plakát k první souborné výstavě Slovanské epopeje v Praze roku 1928 s věnováním autora se před třemi lety prodal ve Vltavínu za 198 tisíc korun. Již několikrát, se střídavými výsledky byl dražen plakát zvoucí na VI. všesokolský slet z roku 1911. V roce 2006 byl na aukci Dorothea vydražen za 240 tisíc, loni se tamtéž prodal za 216 tisíc a letos v květnu zůstal s cenou 100 tisíc korun na aukci společnosti 1. Art Consulting nevydražen. Nejde o nikterak výjimečnou situaci. U velkoformátových a velkonákladových tisků víc než u autorských grafik totiž rozhoduje stav konkrétního díla. 

Alfons Mucha: Rudolf II. a Tycho de Brahe akvarel na papíře / 41 x 30 cm

 

Mucha měl široký záběr i v oblasti drobného užitého umění. Navrhoval pohlednice, různé drobné tisky, bankovky, známky. V roce 2007 prodal aukční dům Sýpka výjimečný soubor jeho 85 francouzských pohlednic za 1 milion korun. Mucha byl také bravurním kreslířem a ilustrátorem. Naprostým unikátem trhu je tušová kresba Rudolf II. a Tycho de Brahe, která se v lednu 2007 prodala na aukci společnosti 1. Art Consulting za 708 tisíc korun, téměř trojnásobek minimálního podání. Šlo o jednu z ilustrací pro slavnou knihu Scènes et Episodes de l‘Histoire d‘Allemagne, které Mucha vytvořil v letech 1892–95. V českých galerijních sbírkách se z celého souboru nachází jen jedna jediná kresba. Podobně vysoko byl loni dražen také kvaš Příjezd maharadžův, který se na aukci galerie Kodl prodal za 660 tisíc korun.

Alfons Mucha: Dívka se džbánem a jablky / olej na plátně / 49 x 50 cm
I co se týče malby, na domácím trhu se nejvíce prodávají práce z posledních dvou tří desetiletí Muchova života, která strávil na zámku Zbiroh, kde systematicky pracoval na cyklu Slovanské epopeje. V tomto období je už více národní a lidový, rukopis spíše akademický a dobovému umění velmi vzdálený. Přesto se i zde objevují kvalitní a zajímavá díla jako například Dívka se džbánem a jablky, prodaná loni Galerií Art Praha za 2,58 milionu korun, nebo vynikající Portrét dcery Jaroslavy vydražený v roce 2006 na aukci společnosti 1. Art Consulting za necelých 1,9 milionu korun. Český rekord drží Zamyšlená dívka v krajině s řekou prodaná tamtéž o rok později za 2,95 milionu korun. Do této kategorie patří i obraz Nevěsta z roku 1917, který na své listopadové aukci bude dražit společnost Meissner-Neumann. Dražba začne na částce 1,2 milionu korun (bez aukční provize).
 
Alfons Mucha: Nevěsta / 1917 / olej na plátně / 45,5 x 46 cm
Mucha, který v období své největší slávy pravidelně hostil Paula Gauguina a roku 1902 doprovázel Augusta Rodina při jeho návštěvě Prahy, se v závěru života v Čechách už příliš uznání nedočkal. Zájem o jeho odkaz u nás vzrostl až v 60. letech a i později různě kolísal. V zahraničí je každopádně asi vůbec nejznámějším českým umělcem. Ve Francii zůstane navždy zapsán jako spolupracovník slavné Sarah Bernhardtové a tvůrce proslulého „le styl Mucha“. Také v Japonsku se jeho secesní díla těší velké popularitě. Část života Mucha prožil i za oceánem v Americe. Právě zde bylo v dubnu 2006 prodáno jeho patrně vůbec nejdražší dílo – zmenšená verze Zrušení nevolnictví na Rusi, jednoho z obrazů Slovanské epopeje. Mucha obraz namaloval roku 1920 jako dar pro mecenáše celého cyklu, Charlese R. Cranea. Originál obrazu má rozměr 6 na 8 metrů, redukovaná verze přibližně 100 na 150 centimetrů. Kupující dal za cenné dílo na aukci Christieʼs v New Yorku 1,47 milionu dolarů, odhady však byly ještě vyšší.
 
Alfons Mucha: Zamyšlená dívka v krajině / 1919olej na plátně / 35 x 24,5 cm
Loni, u příležitosti 70 let od Muchova úmrtí, se uskutečnily velké výstavy jeho díla ve Vídni, Budapešti, Mnichově a Brně. Letošní 150. výročí malířova narození připomíná velkolepé výstavní turné po Japonsku, saturované částečně i z českých galerijních sbírek, a výstava Apoteóza lásky v pražském Obecním domě, kterou připravila Nadace Mucha. Po Praze – výstava byla prodloužena do konce října – se má Mucha představit ještě v Kutné Hoře, Plzni, Ostravě a Liberci.
 

 

 

Zrušení nevolnictví na Rusi / 1920
olej na plátně / 101,6 x 144,8 cm / cena: 1 472 000 USD (Christie’s 24. 4. 2006)

 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Meissner - Neumann

Pomáháme kultivovat trh s uměním

Pomáháme kultivovat trh s uměním

16. května 2016

Kupka hvězdou European Arts Investments

Kupka hvězdou European Arts Investments

27. května 2013

Trnka-Neumann-Koníček

Trnka-Neumann-Koníček

15. října 2012


<