Kupka hvězdou European Arts Investments

Večerní aukce Meissner-Neumann pod novým jménem

Aukční síň Meissner-Neumann mění jméno. Svou první večerní aukci, která se uskuteční ve středu 29. května v pražském hotelu Diplomat, pořádá pod novým obchodním názvem European Arts Investments.  

František Kupka: Antropoides / 1902
František Kupka: Antropoides / 1902
kvaš na lepence /
59,5 x 62 cm

 

Titulním dílem katalogu a nejdražší nabízenou položkou je rozměrný kvaš Františka Kupky s názvem Antropoides. Jedná se o malbu na lepence z roku 1902 zachycující boj dvou hominidů o samici. Dražba obrazu začne na 7,5 milionech korun (bez 20% aukční provize).

Obraz je mimořádným dílem, v němž se setkává řada klíčových motivů Kupkovy tvorby z počátku století. Svým námětem i bravurní kresbou se řadí do jedné linie se satirickými ilustracemi pro anarchistický časopis L`Assiette au beurre. Nejde však jen o žertovnou bajku, ale o svědectví o malířově myšlenkovém světě, o jeho zájmu o přírodní vědy, volnomyšlenkářství i antiklerikalismu.

František Kupka: Balada (Radosti života) / 1901-02
František Kupka: Balada (Radosti života) / 1901-2
olej na dřevě / 83,5 × 126,5 cm
Národní galerie v Praze

 

Způsob, jakým jsou namalovány stopy mořských vln v písku na pobřeží, pak odkazuje k slavnému obraz Balada (Radosti života), který Kupka vystavil na pařížském Salonu právě v roce 1902 a který pro něj byl programovým dílem.

Obraz Antropoides pochází ze sbírky Jindřicha Waldese, který jej dostal v září 1921 od Kupky darem. „Milý a vážený příteli, přiložený gouache Antropoides je pro Vás, a to jako upomínka na naše rozhovory o dobách, kdy ještě ten pravý antopos – homo sapiens - "neokrašloval" zemskou kůru,“ cituje aukční katalog z malířova dopisu sběrateli.

Po restituci Waldesovy sbírky v roce 1996 dostala Národní galerie část děl – mezi nimi i zmiňovanou Baladu (Radosti života) – darem, další kusy pak vykoupila díky mimořádné dotaci vlády v roce 1999. V aukci se první Kupkovy obrazy z Waldesovy sbírky objevily až v roce 2003 (zde).

František Kupka: V zahradě / 1906
František Kupka:
V zahradě / 1906
olej na lepence / 52 x 52 cm

 

Obraz Antropoides bude dražen poprvé, na trhu však není nováčkem. Několik let byl nabízen privátně. Galerie Jiří Švestka se s ním dokonce před pěti lety dostala na veletrh TEFAF. V Maastrichtu byl ke koupi za 400 tisíc eur (zde).

Pokud se obraz prodá byť jen za vyvolávací cenu, půjde o malířův nový aukční rekord za práci na papíře. Dosavadní rekord drží o něco menší olej na lepence V zahradě z roku 1905, který byl před osmi lety Galerií Kodl vydražen za 5,5 milionu korun (včetně aukční provize).

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<