157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny
17. května 2024
Text Koucká Tereza | Foto Arthouse Hejtmánek | Datum 02.06.2016
Na dnešní deštivé zahradní aukci nebyla nouze o řadu překvapení a některé nové autorské rekordy. Výrazného nárůstu se dočkal i Otakar Švec se svou dvojbustou Voskovce a Wericha. Autoportrét Otakara Kubína sice na nové aukční maximum nedosáhl, nový majitel si ho však odnesl za cenu, která 2,5 násobně předčila cenu vyvolávací.
Ani vydatný déšť neodradil zájemce o Kubínův nově objevený Autoportrét (více zde), aby se utkali v licitaci, která trvala dobrých 10 minut. Vyšla z ní vítězně dražitelka v obecenstvu, která za obraz nabídla cenu 5,95 milionu korun (všechny ceny včetně provize). Autoportrét se tak stal třetím nejdražším Kubínovým dílem domácího trhu.
Sádrová malovaná dvojbusta Voskovce a Wericha (více zde) od Otakara Švece byla prodána za 460 tisíc a předčila tak o 350 tisíc původní Švecovo maximum, které držela bronzová varianta tohoto portrétu.
Teprve podruhé byla na domácím trhu dražena práce symbolisty Karla Wilhelma Diefenbacha a hned s výrazným nárůstem. Monumentální obraz Velká Sfinga v Gíze z roku 1903 (240 x 335 cm) získal nový majitel za 2,23 milionu korun (vyvolávací cena 570 tisíc).
Z umění 19. století byl zájem především o studii Václava Brožíka k monumentálnímu obrazu Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém, kterou si nový majitel odnesl za druhou nejvyšší cenu za Brožíkovo dílo, částku 3,23 milionu korun. Krajina Lesní cesta Julia Mařáka byla vydražena za 1,12 milionu a je tak (opět) druhým nejdražším autorovým obrazem.
Z prací na papíře si dobře vedl akvarel Hanuše Schwaigera Dlouhý, Široký a Bystrozraký z roku 1886, za který nový majitel zaplatil 347 tisíc, tedy po Krysařovi druhou nejvyšší cenu za autorův akvarel vůbec.
Ze starožitností pak nejvíce překvapila tyrkysy zdobená osmanská šavle ze 17. století, která z vyvolávací ceny 1,12 milionu vystoupala až na 4,22 milionu korun. Párové vázy Gallé z roku 1885 dražil nový majitel až do výše 1,24 milionu korun (vyvolávací cena 434 tisíc), což znamená výrazné domácí aukční maximum pro Émila Gallé.
Ohlédnutí za dubnovými aukcemi Macho & Chlapovič
17. května 2024Bezmála 5 milionů korun vydělala jarní sálová aukce Galerie Art Praha v sobotu 11. května. Prodejní úspěšnost činila 44 procent, za statisícové částky bylo vydraženo celkem deset položek.
15. května 2024Aukce aukcí a Aukční síň Vltavín 25. 4. 2024
6. května 202417. května 2024
15. května 2024
9. srpna 2023
26. října 2020
4. února 2019
7. prosince 2022
11. června 2022
17. prosince 2021