V dubnu se na internetu prodávalo za mnohonásobky vyvolávacích cen

Aukce aukcí a Aukční síň Vltavín 25. 4. 2024

S nejlepšími výsledky v rámci čistě internetových aukcí v dubnu skončily online aukce společností Aukce aukcí a Aukční síň Vltavín. Aukce prvního dražebníka ve čtvrtek 25. dubna měla obrat téměř 16 milionů korun a zájemci na ní vydražili více než 85 procent všech nabízených položek.

Červeno-bílá strukturaZdeněk Sýkora: Červeno-bílá struktura, 1964,
linořez na papíru, 61 × 45,5 cm,
Aukce aukcí 25. 4. 2024,
cena: 378 000 Kč
V dražbě Aukce aukcí bylo hned dvanáct děl Olbram Zoubka, především drobných plastik, z nichž několik se s cenou vyšvihlo na nejvyšší částky. Nejvyšší cenu, 486 tisíc korun, zaznamenal bronz Ještě Eva z roku 2003, hned za ním skončil s cenou 470 tisíc korun více než metrový Vítěz z počátku 80. let. S téměř šestinásobným nárůstem se na čtvrtou příčku podle ceny propracovala drobná olověná zlacená plastika Skica sochy do vily pana Tomana s cenovkou 414 tisíc korun. Mezi Zoubkovými pracemi dále následovala olověná plastika Eva (282 tisíc korun).

Mezi prvních deset nejdražších děl se zařadily také práce Václava Radimského, Oldřicha Blažíčka, Adolfa Borna nebo Zdeňka Sýkory, od něhož shodou okolností Aukce aukcí i Aukční síň Vltavín dražily po jednom linořezu z roku 1964, každý z nich v jiném barevném provedení. Zatímco červená varianta u Aukce aukcí vystoupala na 378 tisíc korun, druhou nejvyšší cenu za Sýkorův jednotlivý grafický list, za černou nový majitel u Vltavínu zaplatil 248 tisíc korun. Obě položky začínaly svou pouť aukcemi na minimálním podání 60 tisíc korun bez aukční provize. Od každé barevné varianty existuje pouze deset exemplářů.

Alternativní popis Marie Uchytilová: návrh československé korunové mince, 1956,
bronz, průměr 20,5 cm,
Aukce aukcí 25. 4. 2024 (online),
cena: 119 160 Kč

Zajímavější než konečné částky byly právě spíše vysoké nárůsty, se kterými se velká část položek prodávala. Téměř na třináctinásobek vystoupala litografie s vyobrazením znamení zvěrokruhu vydaná v roce 1982 v nákladu 160 kusů, na níž se podílelo více autorů. Kromě Kamila Lhotáka například Adolf Born, Jiří Šalamoun, Josef Liesler nebo Cyril Bouda (122 tisíc korun). Dokonce za šestnáctinásobek minimálního podání z aukce odešel návrh československé jednokorunové mince od Marie Uchytilové.

Vynikající medailérka a sochařka, žačka Otakara Španiela na pražské Akademii, známá především jako autorka pomníku lidických dětí, ji vytvořila v polovině padesátých let. Paradoxem v naší historii vůbec nejdéle používané mince (od roku 1957 až do roku 1992 pouze se změnou reversu) je, že předobrazem k podobě dívky sázející lípy byla politická vězenkyně Bedřiška Synková, v 50. letech odsouzená za vedení skautského oddílu. Autorce se tak velmi elegantně a s dlouhodobým efektem podařilo zúčtovat s komunistickým totalitním režimem. Cenu bronzového návrhu mince o průměru 20 centimetrů zájemci navýšili ze 7 až na 119 tisíc korun.
Černo-béžová struktura IIIZdeněk Sýkora: Černo-béžová struktura III, 1964,
Aukční síň Vltavín 25. 4. 2024,
cena: 248 000 Kč
Aukční síň Vltavín ve své 210. aukci vydražila téměř 53 procent položek za celkovou částku 6,1 milionu korun. Nejvyšší ceny aukce obstarala dvojice pláten Oty Janečka reprezentujících zároveň dvě odlišné etapy umělcovy tvorby. Za obraz Trávy z rozsáhlého stejnojmenného cyklu namalovaný v roce 1950 nový majitel vydal 806 tisíc korun. Startující květiny pocházely z konce 70. let a konečná cena byla i v tomto případě rovna minimálnímu podání, 620 tisícům korunám. Na výrazné cenové nárůsty dosáhla například čtveřice tisků Josefa Čapka, za něž sběratelé vydali v úhrnu 150 tisíc korun. Nejdražší linořez Zima stál 68 tisíc korun.
Alternativní popis Ota Janeček: Trávy, 1950,
olej na plátně, 80 x 100 cm,
Aukční síň Vltavín 25. 4. (online),
cena: 806 000 Kč

157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny

Ohlédnutí za dubnovými aukcemi Macho & Chlapovič

17. května 2024
Opět nejdražší Zoubek i výrazný Hábl

Galerie Art Praha 11. 5. 2024

15. května 2024
Nejdražší poválečná Toyen za 50 milionů či rekordní Teige

European Arts 28. 4. 2024

2. května 2024