Opět nejdražší Zoubek i výrazný Hábl

Galerie Art Praha 11. 5. 2024

Jako v poslední době velmi často, zejména v rámci čistě internetových aukcí a aukcí menších dražebníků, i na aukci Galerie Art Praha bodoval na prvních místech, co se týče ceny, Olbram Zoubek. V loňském roce se prodalo nejvíce Zoubkových prací od roku 2019, více než osm desítek za souhrnnou cenu přesahující 15 milionů korun, neprodáno zůstalo jen mizivé množství. Letos za první čtvrtinu roku registrujeme již téměř 40 prodaných prací téměř za 7 milionů korun.

TanecOlbram Zoubek: Tanec, 1981,
pozlacené olovo, výška 61,8 cm,
Galerie Art Praha 11. 5. 2024,
cena: 272 800 Kč
Zoubkovy práce jsou od skonu umělce v roce 2017 sběratelsky velmi žádané. Již v tom roce, jak už to na trhu s uměním chodí, majitelé autorových děl na tuto událost reagovali prakticky okamžitě a na trh bylo doslova vrženo více než dvě stovky jeho děl. Tehdy však ještě jejich ceny nebyly takové jako dnes, kdy setrvale rostou. Všechna díla prodaná v roce 2017 stála tolik, jako výsledek letošního prvního čtvrtletí.
Galerie Art Praha do katalogu sálové aukce zařadila pět Zoubkových realizací: dvě šedesáticentimetrové plastiky, jeden reliéf a dva tisky. Nejlépe si vedla plastika ze zlaceného olova Tanec pocházející z počátku 80. let. Její cenu zájemci navýšili ze 149 na 273 tisíc korun, nejvyšší cenu aukce. Následovala ještě o pár let starší  Múza 1 s cenou 248 tisíc korun. Reliéf Andělíček 1 odešel za 93 tisíc korun, prodaly se i oba reliéfní tisky.
Sběratelé slyšeli také na drobnou malbu Josefa Navrátila Alpská krajina s jezerem, jejíž cenu navýšili ze 149 na 198 tisíc korun. Olej na desce vznikl ve vrcholném malířově uměleckém období, v 50. letech 19. století. Kromě něj aukční síň dražila ještě další malbu, kvaš Pradlenka z let čtyřicátých, který zůstal neprodán. Navrátilových prací projde ročně trhem poměrně málo, průměrně necelá desítka. Aukční síň se oba obrazy pokoušela prodat přesně po roce, loni zůstaly oba bez kupce.
Alternativní popis Josef Navrátil: Alpská krajina s jezerem, 50. léta 19. století,
olej na dřevěné desce, 23 x 26,5 cm,
cena: 198 400 Kč
Na jednu z nejvyšších cen aukce dosáhla také kresba Jana Zrzavého, která zaznamenala téměř trojnásobný nárůst minimálního podání. Za realizaci barevnými tužkami Tři loďky a balvany ze druhé poloviny 50. let nový majitel nakonec zaplatil 174 tisíc korun. Vysokého navýšení vyvolávací ceny se dočkal také půvabný obraz Jaroslava Panušky Jarní krajina
Z poválečného umění se prodaly všechny tři nabízené práce Jiřího Načeradského (dva oleje z prvního desetiletí 21. století i o něco málo starší, zajímavý oboustranný akvarel Bowling/ Akrobacie). Dohromady za ně dražitelé vydali přes čtvrt milionu korun. Zájem byl i o několik litografií Adolfa Borna.
Asijské horyPatrik Hábl: Asijské hory, 2017–18,
olej a akryl na plátně, 95 x 85 cm,
cena: 148 800 Kč
Nejdražším dílem současného umění se stala šest let stará kombinovaná technika na plátně Asijské hory Patrika Hábla (150 tisíc korun). V kontextu dalších umělcových aukčních prodejů na domácím trhu jde o velmi solidní částku v pomyslné první desítce. Prodaly se i další dva Háblovy menší oleje.

Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Výsledky českých aukcí v roce 2024

Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...

24. července 2024
Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024