Aukční síně mají za sebou další rekordní rok

Předběžný souhrn tuzemských aukcí v roce 2022

Celkový obrat tuzemských sálových aukcí se letos podle předběžného odhadu vyhoupl na nový historický rekord. Přesáhne 1,6 miliardy korun po započítání aukčních provizí. Ve srovnání s dosud rekordním rokem 2021 jde o nárůst o 10 procent. 

Je vidět, že inflace, energetická krize a nejistota způsobená válkou na Ukrajině, neutlumila chuť sběratelů kupovat umělecká díla. A vlastníci uměleckých děl se nebáli dát i velmi kvalitní díla do aukcí, protože viděli, že je letos mohou prodat za velmi dobré ceny. Celkový obrat tuzemských aukcí překročí 1,6 miliardy korun včetně aukčních provizí.
 
 

Celkový obrat českých sálových aukcí v mil. Kč

 
Poznámka: obrat za rok 2022 = odhad Artplus.cz
 
 
Cestu k rekordnímu obratu ilustruje také vývoj Indexu Art+, který mapuje dění na sálových aukcích. Celý letošní rok index vykazoval růstovou tendenci. V listopadu se poprvé v historii dostal nad hranici 1800 bodů a skončil na hodnotě 1839 bodů.
 
 

Aukční rekordy a nejvyšší částka za Fillu

 
Díky chuti sběratelů přihazovat na aukcích, padla řada autorských rekordů. Například na podzim se během jednoho měsíce přepisovalo dosavadní tuzemské aukční maximum u Zdeňka Sýkory. V říjnu se na aukci 1. Art Consulting prodaly jeho Linie č. 52 za 8,16 milionu korun. Na listopadové aukci Galerie Kodl se Linie č. 148 vyšplhaly na 10,8 milionu korun.
 
 
 
Zdeněk Sýkora: Linie č. 148, 1998,
akryl, 110 x 100 cm,
Galerie Kodl, 27. 11. 2022,
konečná cena: 10 800 000 Kč
 
 
Z autorských maxim stojí za zmínku také prodeje obrazů Josefa Lady. Sedm z jeho deseti historicky nejdražších obrazů se prodalo na aukcích letos. Přičemž rekordní Zima se vydražila na jaře u Galerie Kodl za 7,8 milionu korun, to je skoro dvojnásobek dosavadního rekordu za obraz Štědrý večer.
 
 
 
Josef Lada: Zima, 1944,
kvaš, 37 x 59 cm,
Galerie Kodl, 29. 5. 2022,
konečná cena: 7 800 000 Kč
 
 
Emil Filla se poprvé v celkovém obratu za vydražené obrazy dostal s aukční provizí přes 100 milionů korun. Prodalo se 26 jeho děl. Úspěch je to i proto, že letošní nejdražší Fillovo dílo, Zátiší s černou kytarou a ovocem, prodané na prosincové aukci Arthouse Hejtmánek se zařadilo do autorova aukčního žebříčku až na šesté místo.
 
 
 
 
Emil Filla: Zátiší s černou kytarou a ovocem, 1932,
olej na plátně, 68 x 105,5 cm,
Arthouse Hejtmánek, 8. 12. 2022,
konečná cena: 19 220 000 Kč
 
 
Pominout nelze ani další úspěšný aukční rok Toyen. Do desítky nejdražších obrazů roku 2022 se dostala čtyři její díla. Nejdražší Samotáři se prodali za 54 milionů korun.
 
 

Prodána polovina nabízených děl

 

Za deset nejdražších obrazů letošního aukčního roku zaplatili sběratelé dosud rekordní částku 391,7 milionu korun (včetně aukční provize). Proti roku 2021 jde o nárůst o necelých 21 milionů korun. Rekordní prodej obrazu Staropražský motiv od Bohumila Kubišty touto statistikou výrazně zahýbal. Byl o 43 milionů korun dražší, než jednička z roku 2021, Cirkus od Toyen.
 
 
 

Tržby za deset nejdražších položek českých aukcí v mil. Kč

 
 
Fakt, že aukční síně mají za sebou velmi dobrý rok, je vidět i z podílů prodaných a neprodaných položek v aukcích. Ve srovnání s rokem 2021 podíl prodaných položek vzrostl. Podle předběžného odhadu se aukčním síním podařilo letos na sálových aukcích prodat polovinu nabízených děl. I to je dosud historicky nejvyšší hodnota.
 

Související články

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<