Průzkum: Sběratelé nejvíce věří poválečnému umění

Průzkum trhu s uměním J&T Banka Art Report

Umění je jedním z alternativních investičních aktiv. To kvalitní dokáže dlouhodobě porážet inflaci. Čeští sběratelé si slibují nejvyšší zhodnocení od děl poválečných autorů. Experti a obchodníci naopak věří hlavně českému současnému umění, vyplývá z letošního průzkumu J&T Banka Art Report.

Linie Nr. 90 / Linie č. 90Nejdražší obraz Zdeňka Sýkory vydražený na českých aukcích
Sýkora Zdeněk: Linie Nr. 90 / Linie č. 90 1991
olej na plátně, 170 x 170 cm
1. Art Consulting CZ, 05.03.2023
Dosažená cena: 19 940 000 Kč

Sběratelé si jsou investiční hodnoty umění vědomi, ukázal letošní velký průzkum mezi aktéry trhu s uměním, který shrnuje J&T Banka Art Report 2023. Při výběru děl do svých sbírek finanční kritéria berou v úvahu. Nejvyšší zhodnocení v příštích pěti letech sběratelé očekávání od českého poválečného umění. Druhé nejvýnosnější by mělo být české současné umění. Méně věří sběratelé meziválečnému umění. Toto pořadí se ve srovnání s loňským vydáním Art Reportu prakticky nezměnilo.

Letos se do průzkumu, za nímž stojí J&T Banka a server Artplus, zapojilo téměř pět stovek sběratelů a vlastníků umění, sedm desítek obchodníků a podobný počet expertů na trh s uměním.

Čísla z českého aukčního trhu ukazují, že kvalitní umění může sloužit jako atraktivní investiční aktivum. Dlouhodobě dokáže porážet inflaci. Průměrná cena pěti procent nejdražších položek na tuzemských aukcích po očištění o inflaci za posledních deset let vzrostla o 18 procent.

Reálný růst průměrných cen uměleckých děl
s investičním potenciálem
(2013 = 100 %) 
Alternativní popis

Trh s uměním je atraktivní

Experti a obchodníci s uměním nejvíce věří českému současnému umění, které je podle nich n vzestupu a vyplatí se do něj investovat. Druhé nejatraktivnější je podle nich české poválečné umění. Ovšem zatímco experti na třetím místě jmenovali meziválečnou avantgardu, obchodníci více důvěřují zahraničnímu současnému umění. 

U uměleckých děl ze kterého období očekáváte největší
zhodnocení v příštích pěti letech/jsou na vzestupu
a má smysl do nich investovat?
(Sběratelé, experti, prodejci)
Alternativní popis

Od loňského vydání Art Reportu se příliš nezměnilo hodnocení atraktivity investice do umění. Podle třetiny sběratelů je umění atraktivnější investiční příležitost než před pěti lety, na jejich nákupní chování tento fakt ovšem vliv nemá. Pro 30 procent sběratelů je atraktivita trhu s uměním stejná jako před pěti lety. 

Prodejci vnímají zvýšený zájem klientů o nákupy, z čehož 45 procent obchodníků usuzuje, že trh s uměním je investičně atraktivnější než před pěti lety. Podle 30 procent prodejců se atraktivita trhu s uměním za pět let nezměnila.

Malby vedou

Nejoblíbenějším médiem mezi sběrateli zůstávají dlouhodobě malby. Na 60 procent sběratelů od nich čekává nejvyšší zhodnocení v příštích pěti letech, když mají porovnat potenciál zhodnocení různých typů a médií. Podobně se vyjadřují také experti a prodejci umění. 

Alternativní popis

V aukcích vykazují ceny maleb stabilní růst. Zatímco v roce 2013 sběratelé za jednu vydraženou malbu v průměru zaplatili 283 tisíc korun, loni to bylo už necelých 534 tisíc korun, tedy o 89 procent více. Po očištění o inflaci průměrná cena maleb za deset let reálně poskočila o 41 procent.

Fondy netáhnou

Kromě přímého nákupu uměleckých děl, lze dnes využít i jiné investiční nástroje, které jsou spojeny s uměním. Jedním z nich jsou investiční fondy, které nakupují do portfolia umělecká díla a očekávají zisk z jejich následného prodeje, který povede ke zhodnocení peněz investorů. 
Mezi sběrateli je jen minimum těch, kteří už do některého z fondů vložili peníze. Pro 17 procent sběratelů by to mohla být zajímavá investiční příležitost, pokud by o nějakém takovém fondu věděli. Téměř polovina sběratelů ovšem uvádí, že do investičního fondu specializovaného na umění by peníze nevložili, protože umění se má kupovat přímo nákupem jednotlivých děl.

Vložili byste volné finanční prostředky do investičního fondu,
jehož portfolio tvoří umělecká díla?
(Sběratelé) 
Alternativní popis

Mezi prodejci je 36 procent těch, kteří by svým klientům investici do fondu specializovaného na umění doporučili, protože jde o standardní investiční nástroj. Pětina obchodníků tvrdí, že pro jejich klienty není vhodný fond na trhu k dispozici. Nedůvěryhodný je tento typ fondů pro 13 procent obchodníků.

Frakční vlastnictví na okraji zájmu

Další z možností, jak investovat do umění je takzvané frakční vlastnictví. Investoři nakupují cenné papíry, například investiční certifikáty, jejichž hodnota je spojena s hodnotou podkladového uměleckého díla. Podle množství nakoupených certifikátů připadá investorovi náležitý podíl na hodnotě uměleckého díla. 

V současné době je možné investovat i do části uměleckého díla. Investovali byste do umění tímto způsobem?
(Sběratelé)
Alternativní popis

Ze sběratelů do takového nástroje už investovaly 2 procenta respondentů. Kdyby o takovém nástroji věděli, uvažovalo by o investici 12 procent sběratelů. Podobně jako u investičních fondů nadpoloviční většina sběratelů tvrdí, že chce investovat přímo do uměleckých děl, které budou jen jejich. Jako budoucnost investování do umění nepovažují frakční vlastnictví sběratelé, experti ani obchodníci. 


Související články

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta

Vladimír Boudník by se letos 17. března dožil sta let. Pražský rodák, ukotvený ve vysočanských továrnách a libeňských ateliérech, experimentoval s tiskovými a grafickými technikami na světové úrovni, jen o nich téměř nikdo za železnou oponou padesátý...

15. července 2024
Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právo a umění: Jak popsat umělecké dílo ve smlouvě

Právní průvodce pro sběratele umění

Při nakládání s uměleckým dílem, starožitností nebo celou sbírkou je naprosto nezbytné ve smlouvě či závěti každou položku velmi přesně popsat. Jen v takovém případě vás a váš majetek bude právo dostatečně chránit například při reklamacích nebo při z...

11. července 2024
Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Příběh obrazu: Filla, který držel český aukční rekord

Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný

Museum Kampa do začátku září hostí výběr ze sbírky Vladimíra Železného zaměřený převážně na předválečnou a meziválečnou modernu. Součástí expozice je řada děl, která v minulosti prošla aukčním trhem. Mnoha z nich jsme se věnovali již v době, kdy byla...

8. července 2024
Zobrazit všechny

Další články


<