Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční síně ovšem udržely vysokou úspěšnost prodeje.

Po dvou rekordních letech zažil český aukční trh s uměním v roce 2023 korekci. Ukazují to předběžná data o aukčních prodejích, která shromažďuje server Artplus.cz. Nejvíce je pokles vidět na celkovém obratu tuzemských aukcí. Za necelých 6900 uměleckých děl utratili sběratelé zhruba 1,4 miliardy korun. To je o 250 milionů korun (respektive 15 procent) méně než v dosud nejlepším roce 2022.

Celkový obrat sálových aukcí v milionech Kč

Alternativní popis Pozn.: Data za rok 2023 = předběžný odhad Artplus.

Sběratelé také byli ochotni méně v dražbách přihazovat. Jestliže v letech 2021 a 2022 v průměru dokázali zvednout vyvolávací ceny o více než 70 procent. V roce 2023 to bylo jen lehce přes 50 procent.

Průměrné navýšení vyvolávacích cen na sálových aukcích

Alternativní popis Pozn.: Data za rok 2023 = předběžný odhad Artplus.

V roce 2023 také pokračoval trend posledních let, kdy klesá počet uměleckých děl a artefaktů nabízených na sálových aukcích. Poprvé se dostal pod hranici 14 tisíc položek. Důvodem ovšem může být spíše posun ke kvalitě. Na sálové aukce galerie vybírají spíše kvalitnější díla a ostatní prodávají v online aukcích. I proto v roce 2023 udržely padesátiprocentní prodejní úspěšnost, což je výrazně nad dlouhodobým průměrem.

Počet prodaných a neprodaných položek
a prodejní úspěšnost sálových aukcí

Alternativní popis Pozn.: Data za rok 2023 = předběžný odhad Artplus.

TOP 10 o 139 milionů levnější

Propad v celkovém obratu sálových aukcí jde více než z poloviny za nižšími cenami nejdražších děl. Po rekordním prodeji Staropražského motivu od Bohumila Kubišty v květnu 2022 za 126,3 milionu korun, se nejdražším dílem roku 2023 stal obraz Monte Carlo od Toyen s téměř poloviční cenovkou 68,4 milionu korun. Za deset nejdražších obrazů dali v roce 2023 sběratelé 253 milionů korun. O rok dříve to bylo 392 milionů, tedy o 139 milionů korun více.

Nejdražší obraz roku 2023

Monte Carlo

Toyen : Monte Carlo 1926
olej na plátně, 90 x 60 cm
Galerie Kodl, 26.11.2023
Dosažená cena:  64 800 000 Kč 

Zatímco v roce 2022 se do první desítky dostaly jen tři obrazy levnější než 20 milionů korun, v končícím roce jich bylo sedm. Nad hranici 30 milionů korun se podívaly jen dvě díla, kromě Monte Carla ještě druhá malba od Toyen Puis, plus tard.

Celková částka za deset nejdražších obrazů prodaných
na sálových aukcích

Alternativní popis

Přestože z průběhu některých aukcí se zdálo, že na podzim zůstávají sběratelé zdrženlivější než na jaře a kupovali více děl rovnou za vyvolávací ceny nebo pod dolními hranicemi aukčních odhadů, v celkových číslech podzimní sezóna první polovinu roku předčila. Jak vyšší prodejní úspěšností, která se vyšplhala nad 50 procent, tak průměrnou cenou za jedno vydražené dílo, která byla o více než 11 tisíc korun vyšší než na jaře.

Autorské rekordy

I v roce 2023 padla řada pozoruhodných autorských rekordů. Vlna zájmu o díla Zdeňka Sýkory, která se rozjela na podzim 2022, vyvrcholila jarní dražbou Linií č. 90, které se prodaly u 1. Art Consulting za 19,94 milionu korun, nové autorovo aukční maximum.

Zabodoval také Karel Černý, jehož Tanec v zahradě se stal s cenou lehce přes 20 milionů korun umělcovým nejdražším obrazem prodaným na aukci a zároveň třetím nejdražším dílem roku 2023. Na dosavadní aukční maxima si na podzim sáhli například Alois Wachsman, Zdeněk Burian, Ladislav Sutnar, Albín Brunovský či Zora Ságlová.

Nad 100 milionů korun za všechna prodaná díla se opět dostal Emil Filla. S částkou přes 120 milionů korun překonal svůj rekord z roku 2022. 

130 milionů přes internet

Už druhým rokem Artplus sleduje také online aukce, které se nabízeným sortimentem blíží sálovým aukcím. V roce 2023 se na nich prodalo necelých 3500 položek, což bylo o necelé čtyři stovky méně než o rok dříve. Klesla také celková prodejní úspěšnost ze 48 na 41 procent. Celkem sběratelé na sledovaných online aukcích nechali přes 130 milionů korun. O rok dříve to bylo necelých 120 milionů korun.

Sběratelé na internetu přihazovali živěji než na sálových aukcích. Vyvolávací ceny v průměru vyhnali o 76 procent výše. O rok dříve je ovšem dostali na dvojnásobek. 


Související články

Umělecké trendy a jejich návraty

Umělecké trendy a jejich návraty

Veletrh Antique 21. – 24. 11. 2024

Jako každý rok koncem listopadu otevírá Novoměstská radnice brány podzimnímu vydání největšího domácího veletrhu starožitností. Antique začíná tento čtvrtek ráno a zájemci ho budou moci navštívit až do nedělního odpoledne. Jeho mottem tentokrát budou...

20. listopadu 2024
Artotéka umí vyvolat závislost na umění

Artotéka umí vyvolat závislost na umění

Veřejné půjčovny umění

S uměním je těžké se loučit. Zná to nejeden klient Artotéky Moravské galerie v Brně, která půjčuje umělecká díla do kanceláří i domů. Stává se, že po vrácení půjčeného obrazu nakonec skončí v ateliéru některého z umělců a nějaké dílo si od něj koupí...

18. listopadu 2024
Právo a umění: Máte doma předmět kulturní hodnoty?

Právo a umění: Máte doma předmět kulturní hodnoty?

Právní průvodce pro sběratele umění

I porcelánový servis po babičce může být předmětem kulturní hodnoty, nemluvě o obrazech a dalších starožitnostech. Pokud artefakt spadá do této kategorie, potřebuje jejich majitel k vývozu za hranice povolení. O tom, co je a co není předmětem kulturn...

31. října 2024
Zobrazit všechny

Další články


<