V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni utržily aukční síně 437 milionů zlotých (2,4 miliardy korun). Nejprodávanější jsou díla polských umělců.

Stejně jako v Česku vyhnala covidová pandemie zájem o nákupy umění do rekordních výšin, zažívaly tento pandemický boom také v sousedním Polsku. Jen mezi roky 2020 a 2021 vzrostl celkový obrat polských aukcí o 67 procent, vyplývá z dat polského odborného serveru Artinfo.pl. Po rekordním roce 2021 ovšem přišel obrat. Souhrnná hodnota vydražených děl spadla o třetinu na loňských 437 milionů zlotých, v přepočtu 2,4 miliardy korun.

Alternativní popis Nejdražší dílo roku 2023 na polském aukčním trhu
Magdalena Abakanowicz: Caminando (sestava 20 postav), 1998/99
bronz, 174 x 70 x 5é,5 cm (rozměr jedné sochy), Desa Unicum 23. 11. 2023
Konečná cena: 9 600 000 PLN (53,3 milionu Kč)

I když je polský trh podle počtu obyvatel čtyřikrát větší než ten český, byl loni obrat polských aukcí jen o miliardu korun vyšší. Cenová hladina děl prodávaných v Česku je tak vyšší než díla polských umělců, kteří jsou mezi polskými sběrateli nejoblíbenější. V průměru stála jedna vydražená položka na polských aukcích loni v přepočtu necelých 101 tisíc korun. V Česku to bylo skoro 211 tisíc korun. 

Pokles aukčních obratů ovšem nepřipisuje Artinfo.pl klesajícímu zájmu o nákup umění. Spíše se na něm podepsal nižší počet aukcí, a tedy i snížení počtu prodaných položek. Vlastníkům kvalitních uměleckých děl se podle Artinfo.pl nechtělo díla prodávat a raději si je v době vysoké inflace a nejistoty způsobené válkou na Ukrajině nechali jako pojistku na horší časy. Loni našlo nového majitele na aukcích necelých 24 tisíc uměleckých děl a artefaktů. O rok dříve jich bylo o skoro 11 procent více.

Nejdražším loňským dílem polských aukcí se stala rozměrná plastika Magdaleny Abakanowicz Caminando, která se skládá z dvaceti figur bez hlav. U aukční síně Desa Unicum se v listopadu na aukci věnované pouze autorčiným dílům prodala za 9,6 milionu zlotých včetně aukčních poplatků, v přepočtu 53 milionů korun. Pro srovnání český rekord loňského roku drží Toyen s obrazem Monte Carlo za více než 68 milionů korun. 

Za deset nejdražších polských obrazů a soch by hypotetický sběratel dal v přepočtu 260 milionů korun. Na tuzemských aukcích by to bylo o 7 milionů korun méně. 

Alternativní popis Druhé nejdražší dílo roku 2023 na polských aukcích
Wojciech Fangor: M39, 1969
olej na plátně, 203 x 203 cm, Desa Unicum, 7. 12. 2023
Konečná cena: 7 560 000 PLN (42 milionů Kč)

Stejně jako čeští sběratelé vyhledávají díla českých umělců, i v Polsku dominují domácí autoři. Na rozdíl od českého trhu ale žebříčku TOP 20 vévodí pováleční autoři. Loni nejúspěšnějším byl kromě světově uznávané sochařky Magdaleny Abakanowicz také Wojciech Fangor. Ten v padesátých letech krátce koketoval se socialistickým realismem, nicméně světové uznání si získal svými op-artovými díly. V šedesátých letech se přestěhoval do USA a stal se prvním polským umělcem, který vystavoval v newyorském Gugenheimově muzeu. Jeho iluzivní barevná kompozice M39 z roku 1969 se stala dvojkou loňského aukčního roku s cenou 7,56 milionu zlotých (42 milionů korun). V TOP 20 se umístilo i dalších pět jeho obrazů.

Alternativní popis Nejdražší dílo současného umělce na polských aukcích v roce 2023
Ewa Juszkiewicz: Bez názvu (podle Adolfa Ulrika Wertmüllera), 2019
Olej na plátně, 80 x 60 cm, Polswiss Art, 24. 10. 2023
Konečná cena: 2 760 000 PLN (15,3 milionu Kč)

Třikrát se do dvacítky nejdražších děl propracovala také současná polská autorka Ewa Juszkiewicz narozená v roce 1984. Její surrealistické portréty žen odkazují zejména na díla vlámských mistrů. Hlavním poznávacím znakem jsou zakryté obličeje. Skrývají je vlasy, květiny, šátky či kameny. Juszkiewicz takto zpracovává téma postavení žen na uměleckých dílech, kdy jim byla přisuzovaná často pouze role krásných, ale anonymních objektů. Loni se její dílo objevilo také na kabelce módní značky Louis Vuitton z edice Artycapucines.

Alternativní popis Kabelka Louis Vuitton s motivem od Ewy Juszkiewicz z edice Artycapucines

Její portrét ženy podle švédského malíře 18. století Adolfa Ulrika Wertmüllera z roku 2019 vydražila aukční síň Polswiss Art za 2,76 milionu zlotých (15,3 milionu korun) a stal se desátým nejdražším dílem loňského roku. Pro srovnání nejdražším dílem českého současného umělce na tuzemských aukcích se stal obraz Spinario od Vojtěcha Kovaříka za 3 miliony korun. S touto cenovkou se umístil až na 88. místě českého aukčního žebříčku.


Související články

Osobitý vkus americké high society na prodej

Osobitý vkus americké high society na prodej

Sotheby’s New York 18. 11. 2024, Christie’s New York 19. 11. a 20. 11. 2024

Začátkem příštího týdne se budou newyorské pobočky Sotheby’s a Christie’s přetahovat o pozornost milovníků moderního a poválečného umění. Desítky obrazů, plastik a unikátních designových kusů pocházejí z pozůstalostí dvou vlivných, velmi majetných a...

15. listopadu 2024
Arabové koupili podíl v Sotheby‘s

Arabové koupili podíl v Sotheby‘s

Miliardová injekce do rozvoje aukční síně

Novým menšinovým vlastníkem aukční síně Sotheby’s se stal dubajský suverénní fond ADQ. Spolu s hlavním akcionářem Patrickem Drahim navýšili kapitál o miliardu dolarů. Většina půjde na splacení starších dluhů.

5. listopadu 2024
Čtyři Brožíkové z rodinné sbírky

Čtyři Brožíkové z rodinné sbírky

Millon Paříž 22. 10. 2024

Půvabnou sondu do rodinného života českého klasika 19.století nabídla minulý týden pařížská aukční síň Millon. Jeden autoportrét a tři podobizny dcery Olgy zůstaly v malířově francouzské dynastii téměř sto padesát let. Nejlépe si vedl Brožíkův vlastn...

29. října 2024
Zobrazit všechny

Další články


<