Zbyněk Sekal poprvé za milion

Výstava k 95. výročí narození Zdeňka Sekala

Jedním z nejvýraznějších autorských rekordů letošního jara byla cena 1,08 milionu korun za ranou asambláž Konce lesa Zbyňka Sekala. Umělcovy nedožité 95. narozeniny si pak do začátku října monografickou výstavou připomíná Galerie Závodný v Mikulově.

Zbyněk Sekal: Konce lesa, 1963-64

Zbyněk Sekal: Konce lesa, 1963–64, dřevěný reliéf na dřevěné desce, barva, 103 x 102,5 cm, cena: 1 080 000 Kč, 1. Art Consulting, 7. 6. 2018

Sekalova asambláž z let 1963–64 byla titulním dílem červnové aukce společnosti 1. Art Consulting. Černě natřený reliéf z odřezků dřeva byl výjimečný jako časnou datací, tak především svým velkým formátem. S rozměry 103 x 102,5 jde o jeden z umělcových nejrozměrnějších reliéfů.

Sekal na začátku 60. let vytvořil minimálně pět asambláží nazvaných Konce lesa. Tři z nich jsou ve veřejných sbírkách, v Galerii hlavního města Prahy, v Pardubicích (číslo IV) a v Litoměřicích (číslo V). Tři – čísla II, III a IV – také umělec vystavil v roce 1965 na své samostatné výstavě v Galerii Václava Špály, která zahajovala pět let kurátorského působení Jindřicha Chalupeckého v čele galerie. Aukční síň k provenienci díla v katalogu uváděla pouze, že pochází ze soukromé sbírky v USA, je však pravděpodobné, že se jedná o ve Špálovce vystavený reliéf Konce lesa III. Katalog tehdejší výstavy však uvádí dataci 1963–65 a mírně odlišné rozměry 100 x 102 cm.


Seznam děl vystavených v Galerii Václava
Špálý v dubnu 1965, Konce lesa III je reliéf
číslo 5.Katalog aukce 1. Art Consulting


Dražba reliéfu startovala na 240 tisících korun (bez provize), což zhruba odpovídalo tehdejšímu, dva roky starému Sekalovu aukčnímu rekordu. Několik zájemců v sále a na telefonech cenu vyhnalo až na 900 tisíc korun. Včetně aukční provize tak vítěz aukce za dílo nabídl 1,08 milionu korun.

Souborná retrospektiva Zbyňka Sekala nazvaná A věci se zvolna berou před se se konala v letech 2015 a 2016 v Muzeu umění Olomouc a následně v Alšově jihočeské galerii na Hluboké. Výstava v Galerii Závodný v Mikulově je koncipována jako průřez Sekalovou tvorbou od 60. do 90. let. Koná se jako připomínka jumělcovýh nedožitých 95. narozenin i dvaceti let od jeho úmrtí. 
 

Zbyněk Sekal 95


Zbyněk Sekal 95, Galerie Závodný, Mikulov, 23. 8.-6. 10. 2018

"Koncepce výstavy si kladla za cíl vytvořit přirozené zázemí pro instalaci nevelkých skládaných reliéfů, tušových kreseb, dřevěných schrán a kovových objektů, které ve společné symbióze přinášejí návštěvníkům jedinečný zážitek z tvorby Zbyňka Sekala. K přípravě výstavy byl přizván dlouholetý přítel Zbyňka Sekala, maďarský umělec János Megyik, který byl častým hostem ve vídeňském ateliéru autora," vysvětluje galeristka Vladimíra Brucháčková Závodná.
 

Zbyněk Sekal 95

Zbyněk Sekal 95

Zbyněk Sekal 95

 


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<