Z aukce Kodl / Vltavín vybírá... Magdalena Juříková

Galerie Kodl / Vltavín 1. 12. 2013

Na výběr a cenný komentář k prosincové společné aukci galerií Kodl a Vltavín si pro nás udělala čas ředitelka Galerie hlavního města Prahy, Magdalena Juříková.

Jindřich Štyrský: Akvárium / 1927 / olej na plátně / 61 x 91 cm / vyvolávací cena 5 500 000 Kč / Galerie Kodl

 

Prosincový aukční den Galerie Kodl a Vltavínu má bohaté „menu“. Z hlediska významu je vrcholnou sběratelskou příležitostí dílo Jindřicha Štyrského Akvárium, které se objevilo nečekaně z „útrob“ dosud neznámé soukromé sbírky a představuje obdivuhodný soubor experimentálních postupů, které charakterizují Štýrského artificiální éru. Vytříbená technika - a na rozdíl od jiných děl té doby - také neobyčejná prostorová hloubka kompozice, prosvětlená pastelová barevnost plátna, bohatý rejstřík tvarů a desénů, to vše je tu předvedeno v dokonalé syntéze a harmonii.


Emil Filla: Zátiší s kartou a dýmkou / 1914 /olej na dřevě / 24 x 33 cm / vyvolávací cena 5 500 000 Kč / Galerie Kodl

 

Z děl meziválečné avantgardy rozhodně zaujme drobný, ale vycizelovaný olej na dřevě Zátiší s kartou a dýmkou Emila Filly. Jednotlivé prostorové plány kubistické kompozice jsou jasně a přehledně formulovány, čisté linie a tlumená barevnost, jednoduché šrafované stínování, akcent světlomodré plochy, to vše činí z tohoto díla výsostnou a ryzí ukázku analytické fáze kubismu a zaujme zejména rafinovanou prostotou výtvarných prostředků, které jsou vtipně zarámovány do iluzivního zdobného rámu.

Rudolf Kremlička: Toaleta / 1924 / olej na plátně / 44,5 x 30 cm / vyvolávací cena 1 500 000 Kč / Galerie Kodl

 

Další drobným skvostem je Kremličkova Toaleta, opět formátem nevelké, leč vitálně a s koloristickou vášní koncipované dílo, další vynikající článek do řady jeho typických toalet s neodolatelnou atmosférou bezprostřednosti. Volně a s důrazem modelované tělesné objemy na pozadí intenzivních a kontrastních barevných hmot působí navzdory značné míře expresivity poeticky a intimně.


Antonín Hudeček: Sběračka klásků / 90. léta 19. stol. / olej na plátně / 75 x 105 cm / vyvolávací cena 1 000 000 Kč / Galerie Kodl

 

Symbolistní plátno Antonína Hudečka Sběračka klásků zachycuje podvečerní krajinu po žních. Je mistrovským ztvárněním atmosférických a světelných jevů provázejících západ slunce na vrcholu léta. Pozornost věnovaná celkovému rámci scény a široký, až monumentální záběr jednotlivých prostorových plánů krajiny předznamenávají malířovo další směřování, které se utvrdilo za jeho pobytů na Okoři, kdy se začal zabývat výhradně krajinou a jejím výrazovým potenciálem.


Ota Bubeníček: Na louce u řeky / 1920 / olej na lepence / 66 x 50 cm / vyvolávací cena 250 000 Kč / Vltavín

 

Vynikající dílem je na aukci zastoupen také Ota Bubeníček. Obraz Na louce u řeky je přímočarým a prostým zpodobením všech senzuálních hodnot volné přírody. Jeho jednoznačnost zasáhne každého, kdo nepohrdne přirozenou a nestylizovanou krásou krajiny. Kosárkova Horská krajina s vodopádem představuje další z mimořádných vrcholů této aukce. Dílo, které s typickou romantickou nadsázkou heroizuje přírodu a její živly, zde v jednom z nejemotivnějších příkladů.


Jiří John: Ateliér / 1961 / olej na plátně / 110 x 90 cm / vyvolávací cena 120 000 Kč / Galerie Kodl

 

Z poválečné éry se v aukci nabízí pozoruhodné dílo Jiřího Johna Ateliér, které odzbrojuje reduktivní formou a ukázněnou kompozicí, zvláštním „industriálním“ koloritem, který má ještě podtrhnout strohost malířova jazyka. Navzdory funkčně volené barevnosti a strohé ústrojnosti tvarů působí interiér ryze autenticky a dojemně blízce. Dílo patří k poměrně málo publikované etapě Johnovy práce, kdy se zabýval podobně intimními a zcela prostými náměty z prostředí, které jej obklopovalo (zátiší a pohledy do ateliéru).


Jaroslav Vožniak: Ikona č. 24: Simone Signoret / olej na dřevě / 80,6 x 60,5 cm / vyvolávací cena 90 000 Kč / Galerie Kodl

 

Jaroslav Vožniak bývá obvykle na aukcích zastoupen méně či více zajímavými drippingovými malbami. Tentokrát se zde nabízí vynikající ukázka z původně „zakázkového“ cyklu určeného k prezentaci jablonecké bižuterie na Libereckých výstavních trzích. K tomuto účelu vznikla řada ikon - portrétů předních filmových hvězd (Marylin Monroe, Brigitte Bardot, Virna Lisi, Claudia Cardinale, Sophia Loren atd.), které instalovány v dramatickém osvětlení a scenérii ověnčili luxusními náhrdelníky. Z hlubin času se tu a tam vynoří některá z ikon této impozantní show, v tomto případě Simone Signoret. Obraz je dokladem toho, jak se tehdejší „propagační instrument“ může stát dnešní ozdobou aukce.

 


Související články

Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Pozdní Chagall v Expu 58

Pozdní Chagall v Expu 58

Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023

Šedesát vybraných děl nabídne tuto neděli ve své sálové aukci síň Adolf Loos Apartment and Gallery. Bude mezi nimi i pozdní obraz Marka Chagalla Maternité sur fond bleu s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun včetně aukční provize.

8. listopadu 2023
Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Sotheby’s New York 8. a 9. 11. 2023

Listopadová dražba 113 položek evropského a amerického umění 20. století bude in memoriam oslavou sběratelského instinktu a filantropického poslání významné osobnosti zámořského kulturního světa, paní Emily Fisher Landau. Svou sbírku budovala téměř p...

3. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Aukční síň Vltavín

Top 10 Oldřicha Blažíčka

Top 10 Oldřicha Blažíčka

19. září 2019

Kresby za miliony a grafiky za statisíce

Kresby za miliony a grafiky za statisíce

15. srpna 2018

Drahoš poprvé, podruhé...

Drahoš poprvé, podruhé...

26. července 2017


<