Kresby za miliony a grafiky za statisíce

Nejzajímavější letošní práce na papíře

Rekordní prodeje v kategorii prací na papíře byly jedním z výrazných úspěchů loňského roku. Letošní výsledky potvrzují, že nedůvěra kupců k pracím na papíře je do značné míry věcí minulosti. Šesti i sedmi místné částky za špičkové kresby a grafiky padají čím dál častěji.

Bohuslav Reynek: Bez názvu

Bohuslav Reynek: Bez názvu
kolorovaný lept, 6 x 8 cm,
cena: 216 000 Kč, Sýpka 22. 4. 2018

V kategorii grafiky byla mimořádnou událostí loňského roku zejména specializovaná podzimní aukce stovky grafik Bohuslava Reynka, kterou uspořádalo Dorotheum a která vynesla více než 13,7 milionu korun. Kupce našly všechny nabízené tisky, přičemž jejich průměrná cena byla stejná jako Reynkův dosavadní aukční rekord – 140 tisíc korun. Nejdražší prodaná grafika stála bezmála půl milionu korun. Za částky přesahující čtvrt milionu korun byly loni na aukcích Dorothea a Arthouse Hejtmánek draženy také dvě barevné grafiky Vojtěcha Preissiga.

Vojtěch Preissig: Modráček, 1903

Vojtěch Preissig: Modráček, 1903,
barevný lept, 49 x 37 cm,
cena: 204 000 Kč, 1. Art Consulting 25. 3. 2018

Letošní výsledky v tomto trendu pokračují. Reynkův úspěch pomohl zvýšit ceny grafik dalších autorů. Nových maxim v dané kategorii se dočkali například Jan Zrzavý a Kamil Lhoták. Hned šest raných Zrzavého grafik na březnové aukci European Arts překonalo dosavadní autorův rekord a prodalo se za částky od 112 do 192 tisíc korun.

Jan Zrzavý: Meditace

Jan Zrzavý: Meditace,
litografie, 23,5 x 17 cm,
cena: 192 200 Kč, European Arts 17. 3. 2018

Lhotákovo nové aukční maximum má hodnotu 149 tisíc korun a to díky rozměrné litografii Vzpomínka z roku 1965, která se na květnové aukci Arthouse Hejtmánek prodala za téměř sedminásobek vyvolávací ceny.

Kamil Lhoták: Vzpomínka, 1965

Kamil Lhoták: Vzpomínka, 1965,
litografie 38/50, 48 x 65 cm,
cena: 148 800 Kč, Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018

Za stotisícové částky byly vydraženy další dva lepty Vojtěcha Pressiga a také dalších šest Reynkových grafik. Jen u tohoto počtu jistě nezůstane - Dorotheum bude v září dražit další početnou kolekci děl Bohuslava Reynka, soubor čítající 40 listů.

Emil Orlik: Josef Hoffmann, 1903

Emil Orlik: Josef Hoffmann, 1903,
barevný dřevoryt, 18 x 17,5 cm,
cena: 72 000 Kč, Dorotheum 10. 3. 2018

Na březnové aukci Dorothea vzbudil velký zájem soubor čtyř desítek grafik a několika kreseb Emila Orlika. Konvolut deseti portrétních litografií, který startoval na 6 tisících, vystoupal až na 144 tisíc korun. Z jednotlivých tisků se nejdráže prodal drobný barevný dřevoryt, portrét architekta Josefa Hoffmanna, který vystoupal z 15 na 72 tisíc korun.

Emil Filla: Hlava, 1914

Emil Filla: Hlava, 1914,
uhel, 51 x 37 cm,
cena: 2 400 000 Kč, Galerie Kodl 27. 5. 2018

V případě kreseb a akvarelů šlo loni i letos rovnou o milionové částky. Vůbec nejdražší kresbou českých aukcí je od loňska uhel Jana Zrzavého Melancholie II z roku 1919, který se na listopadové aukci European Arts prodal za 3,72 milionu korun. Z dalších drahých prodejů loňského roku zmiňme ještě částky 1,24 milionu a 1,3 milionu za kresby Josefa Šímy a Josefa Čapka nebo 1,02 milionu a 1,14 milionu za akvarely Alfréda Justitze a Antonína Procházky.

František Kupka: Portrét ženy, 1908-09

František Kupka: Portrét ženy, 1908-09,
pastel, 38 x 34,5 cm,
cena: 2 229 400 Kč, European Arts 17. 3. 2018

Z letos nabízených kreseb se nejdráže prodala kubistická hlava od Emila Filly. Bravurní kresba uhlem z roku 1914 vystoupala na květnové aukci Galerie Kodl na 2,4 milionu korun. Na téže aukci se bojovalo také o soubor deseti studijních kreseb ke Kupkovu stěžejnímu obrazu Radosti života z let 1901–02 (2,16 milionu) nebo o akvarel Srdeční krajinka od Jindřicha Štyrského (1,56 milionu korun).

Alfons Mucha: Snící, kolem 1900

Alfons Mucha: Snící, kolem 1900,
pastel na šedém papíře, 32,2 x 38,3 cm,
cena: 868 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 31. 5. 2018

Drouhou nejvyšší cenou za pastel Františka Kupky je částka 2,3 milionu korun za Portrét ženy z let 1908-09, který v březnu dražila společnost European Arts. Rekord již třináct let drží jedna ze studií k obrazu Plochy podle barev, který je ve sbírce Guggenheimova muzea, kterou Galerie Kodl v prosinci 2005 vydražila za 3 miliony korun. Portrét ženy se na trh vrátil po necelých dvou letech, v červnu 2016 byl vydražen v Paříži za částku o třetinu nižší.

Adolf Born: Dvě kamarádky, 1997

Adolf Born: Dvě kamarádky, 1997,
pastel, 63 x 47,5 cm,
cena: 660 000 Kč, Vltavín 21. 2. 2018

Dílčím autorským rekordem je cena 868 tisíc korun za pastel Snící Alfonse Muchy, který dražil Arthouse Hejtmánek, a své aukční maximum vyrovnal také Adolf Born, když se jeho pastel Dvě kamarádky z roku 1997 na aukci galerie Vltavín prodal za 660 tisíc korun.

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024

Reynek Bohuslav

Nejdražší bohemika ve Vídni

Nejdražší bohemika ve Vídni

21. prosince 2020

Z Prahy do Polska

Z Prahy do Polska

14. dubna 2015

Art+Antiques, prosinec 2011

Art+Antiques, prosinec 2011

12. prosince 2011