Z Prahy do Polska

Dorotheum 7. 3. 2015

První letošní aukce společnosti Dorotheum, která se konala v sobotu 7. března, vynesla 8,3 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Nového majitele našlo 60 procent z 270 nabízených obrazů, prací na papíře a soch, čtrnáct z nich za částky nad sto tisíc korun. Nejdražší položkou aukce se nečekaně stalo zátiší od německo-polského barokního malíře Philippa Sauerlanda (1677–1760), které vystoupalo z 216 na 960 tisíc korun.

 

Philipp Sauerland: Alegorie pomíjivosti / 1709
Philipp Sauerland:
Alegorie pomíjivosti / 1709

olej na plátně / 38 x 34 cm
cena: 960 000 Kč

 

Sauerlandovu kabinetní Alegorii pomíjivosti z roku 1709 zakoupilo s podporou polského ministerstva kultury Národní muzeum v malířově rodném Gdaňsku. „Obraz zásadním způsobem obohatí sbírky muzea, zejména jeho stálou expozici gdaňského malířství – a to jak po stránce estetické, tak obsahové – v tom, jak koresponduje se sbírkou holandského umění. (…) Názorně ukazuje vliv holandského malířství na gdaňské,“ uvádí se v tiskové zprávě muzea. Má jít o nejranější Sauerlandovo dílo a jedinou jeho práci vzniklou před jeho odchodem do Vratislavi roku 1716.

 

Podle listu Gazeta Wyborcza polské ministerstvo kultury nejen poskytlo potřebné prostředky, ale především vyjednalo vývozní povolení s českou stranou. Původně byla ve hře varianta, že by obraz pro muzeum zakoupil privátní investor, české ministerstvo by pak patrně nepovolilo jeho vývoz. Do věci se proto pouhé tři dny před aukcí osobně vložila ministryně Małgorzata Omilanowska. České ministerstvo s vývozem souhlasilo, když se ukázalo, že obraz má skončit ve veřejné instituci (více zde).

 

Josef Král: Vrby nad říčkou / 1903

Josef Král:
Vrby nad říčkou / 1903
olej na plátně / 45 x 58 cm cena: 216 000 Kč

 

Podobně výrazný nárůst jako Sauerlandovo zátiší zaznamenala i půvabná krajina od jednoho z méně známých mařákovců Josefa Krále. Obraz Vrby nad říčkou z roku 1903 vystoupal z necelých 50 na 216 tisíc korun, což je druhá nejvyšší cena za dílo tohoto teprve v posledních letech objevovaného autora. Druhou nejvyšší autorskou cenou je také částka 480 tisíc korun za obraz Mimojdoucí od Jitky Válové, který startoval na 288 tisících korun. Obraz z roku 1978 je asi dosud nejkvalitnější ukázkou Válové tzv. litých kreseb, jaká se objevila v aukci.

 

Z dalších výrazných prodejů jmenujme 600 tisíc za obraz Setkání u studny od Jaroslava Věšína, 288 tisíc za obraz Zlatý věk od napodobitele holandského manýristy Abrahama Bloemaerta nebo 168 tisíc korun za Mořské pobřeží od Alekseie von Hanzena. Z 24 na 168 tisíc korun vystoupala také jedna z lokomotiv Viléma Kreibicha. Dráž se před třemi lety prodal jen rozměrný pastel Závodní automobil a za více než sto tisíc korun byly dosud draženy jen dva další obrazy lokomotiv. Nad sto tisíc korun se prodala také dvě díla slovenských autorů – portrét dámy od Vojtěcha Erdélyiho a drobná krajina Podzimní ráno od Ladislava Mednyánszkého.

 

Jitka Válová: Mimojdoucí / 1978

Jitka Válová: Mimojdoucí / 1978

litá kresba, plátno / 122,5 x 158,5 cm / cena: 480 000 Kč

 

Několika zajímavých prodejů jsme byli svědky také v kategorii prací na papíře. Za 108 tisíc korun se prodal akvarel Karla Černého Champs-Élysées pocházející ze sbírky Jaroslava Borovičky. Za stejnou částku odešel také barevný lept s námětem kalvárie od Bohuslava Reynka. Další Reynkova grafika se pak prodala za 84 tisíc korun. Jejich dražba přitom začínala na pouhých 18 a 14 tisících korun. Šlo o první takto výrazné prodeje po velké Reynkově výstavě v loňském roce a obě grafiky se zařadily mezi desítku jeho nejdražších děl. Shodně z 31 na 78 tisíc korun se dostaly dvě lineární partitury Milana Grygara ze začátku 90. let.

 

Součástí nabízené kolekce byla opět zhruba dvacítka fotografií. Nejdráže, za 66 tisíc korun, se prodal jeden z raných snímků Josefa Sudka. Nového majitele našlo také osm ze čtrnácti fotografií Miroslava Tichého, a to v cenovém rozmezí od 7 do 38 tisíc korun. Mezi nevydraženými díly mimo jiné zůstal i nejdražší obraz aukce, Špálovy Pivoňky nabízené za 1,08 milionu korun.

 

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<