Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Valeš Tomáš | Foto Dolmen | Datum 07.03.2013
29. aukce Galerie Dolmen přináší všem milovníkům umění tak, jak bývá u této aukční síně zvykem, relativně vyváženou nabídku obrazů, prací na papíře, ale také různých kombinovaných technik a objektů.
Na škodu může být celkově velký počet položek v aukci (593), který by bylo možné nepochybně ještě vytřídit popřípadě roztřídit do konkrétních kategorií a usnadnit tak zájemcům orientaci v nabídce. Z dražších položek může kupce zaujmout například Paleta – objekt, koláž od Jiřího Koláře z roku 1982 (č. kat. 71, 60 tisíc korun), olej Jana Smetany z roku 1963 (Počátek vegetace I, č. kat. 77, 192 tisíc korun) nebo pastel Václava Boštíka (Čtverec ve čtverci, č. kat. 197, 60 tisíc korun).
Mne jako příznivce prací na papíře oslovila mezi kresbami pozoruhodná práce z ruky Maxe Švabinského (č. kat. 44 – Portrét profesora Františka Drtiny, 12,6 tisíc korun), která je typickou ukázkou jeho kreslířského projevu provázaného s ranými portrétními díly prováděnými především v grafice a za zajímavou vyvolávací cenu je nabízen i jeden z mála grafických listů malíře Karla Černého – barevná litografie Milenci (č. kat. 62, 12 tisíc korun). Své kupce můžou najít také práce představitelé informelu, lettrismu a konstruktivismu (Eduard Ovčáček, Jiří Kolář, Karel Novosad, Jan Kubíček, Milan Dobeš a další), eventuelně dalších solitérů českého umění (Michal Ranný, Jiří Anderle), kteří jsou zastoupeni větším počtem jednotlivých listů, případně dalších děl.
Pro mne osobně je pak nejzajímavější na trhu s uměním dosud poněkud opomíjená tvorba Dany Puchnarové, která je na připravované aukci zastoupena rozsáhlejším konvolutem prací na papíře. Zde to jsou především lepty a litografie větších formátů vzniklé v různých časových etapách (v případě leptů často v celkem malých nákladech). Tvorba této autorky, která se vyvíjela od jejího absolvování pražské Akademie výtvarných umění (1964) v souznění s aktuální informelní tvorbou, kterou však posléze modifikovala a přetvořila svým vlastním a originálním způsobem, aby na ni navázala pracemi, v nichž dominují křivky v kombinaci s čistými barvami (č. kat. 437 – 456). Nutno podotknout, že většina z nich začíná na velice vstřícných vyvolávacích cenách v rozmezí 960 – 2400 korun.
Na chystané aukci si tak nepochybně vybere každý, a to především mezi pracemi na papíře a kombinovanými technikami, mezi nimiž lze určitě objevit zajímavé „kusy“ pro rozšíření leckteré sbírky. Náročnější zájemci můžou být naopak lehce zklamáni a nebo mohou konečně pracím na papíře přijít na chuť.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
27. května 2020
10. července 2016
13. března 2016
16. prosince 2015
22. prosince 2014
16. prosince 2013