Nejdražší bar

Galerie Art Praha 17. 11. 2013

Obraz Karla Černého Velký bar z roku 1936 se na listopadové aukci Galerie Art Praha prodal za rekordních 8,4 milionu korun, což je dvojnásobek dosavadního, šest let starého autorova cenového maxima (ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Vysokou cenu obrazu vysvětluje atraktivní námět, časná datace, vynikající provenience i velký formát. Jednalo se o dosud největší malířův obraz nabízený v aukci. Jeho cena v průběhu dražby vzrostla na víc než trojnásobek minimálního podání.

Karel Černý: Velký bar / 1936

Karel Černý: Velký bar / 1936
olej na plátně / 118,5 × 112 cm
cena: 8 400 000 Kč

Aukce, která se konala v neděli 17. listopadu v pražském hotelu Hilton, dohromady vynesla 24,8 milionu korun. Nového majitele našlo 45 procent z 365 nabízených uměleckých děl. Za více než milion korun se vedle Černého obrazu prodaly ještě přístav od Jana Zrzavého ze 30. let a portrét od Alfonse Muchy z roku 1918. Zrzavého drobná tempera se dostala z 1,18 na 1,5 milionu korun, Muchův ženský portrét, snad podobizna malířovy ženy, se prodal za vyvolávací cenu 1,14 milionu korun. Za částku nad 100 tisíc korun bylo draženo dalších 32 obrazů a soch.

Z umění 19. století se nejdráže prodal žánrový, kostýmní výjev Holandská scéna od Václava Brožíka, který našel nového majitele za vyvolávací cenu 708 tisíc korun. S nárůstem o 144 tisíc, za celkových 504 tisíc korun, byla vydražena ještě panoramatická krajina Uherská pusta od Antonína Chittussiho. Za vyvolávací cenu 156 tisíc korun se prodal ještě drobný Motiv z Benátek od Antonie Brandeisové.

Alfons Mucha: Žena s kožešinou / 1918
olej na plátně /
102 × 80 cm
cena: 1 140 000 Kč

Několik zajímavých děl klasické moderny a umění 40. let bylo draženo za částky od 300 do 500 tisíc korun: drobná krajina od Kamila Lhotáka se prodala za 516 tisíc, Palmy na Cejlonu od Otakara Nejedlého za 348 tisíc, Zasněná dívka od Williho Nowaka a zátiší na papíře od Emila Filly shodně za 312 tisíc korun. Za částky kolem čtvrt milionu korun se prodaly také dva obrazy Oty Janečka z konce 40. let. Mezi nevydraženými díly naopak mimo jiné zůstaly Pivoňky od Václava Špály, které byly nabízeny za 1,68 milionu korun.

Z poválečného umění lze zmínit dva obrazy Miloslava Chlupáče, dvě krajiny Oty Janečka či díla Josefa Vyleťala, Čestmíra Kafky a Karla Valtra. Dosažené ceny v rozmezí od 100 do 400 tisíc se nicméně nijak nevymykají z běžného cenového rozmezí, v němž se práce těchto autorů pohybují. Součástí draženého souboru bylo i několik soch. Nejdráže, za 209 tisíc korun, se prodal bronzový reliéf Olbrama Zoubka ze 70. let.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Černý Karel

Obrazy, starožitnosti i knihy

Obrazy, starožitnosti i knihy

16. prosince 2015

Filla po deseti letech

Filla po deseti letech

22. prosince 2014

Top 10 Černý

Top 10 Černý

18. listopadu 2013