Obrazy, starožitnosti i knihy

Dorotheum 28. 11. 2015

Dorotheum – Listopadová aukce umění a starožitností vynesla 16,5 milionu korun. Nového majitele v sobotu 28. listopadu v hotelu Marriott našla polovina z více než 670 nabízených děl. Milionovou hranici překonala pouze raná krajina od Karla Černého, dalších osmadvacet obrazů a starožitností se prodalo za částky nad sto tisíc korun.

Karel Černý: Vesnice nad řekou, 1938, olej na plátně, 49,5 x 70 cm,  cena: 1 140 000 Kč
Karel Černý: Vesnice nad řekou, 1938,
olej na plátně, 49,5 x 70 cm,
cena: 1 140 000 Kč

Černého obraz Vesnice nad řekou z roku 1938 se prodal za 1,14 milionu korun, více než trojnásobek minimálního podání. Podobně výrazný nárůst zaznamenal také dívčí portrét od Vojtěcha Hynaise Ida, tento drobný olej na dřevě z roku 1886 představující malířovu partnerku Annu Voirin vystoupal ze 120 na 456 tisíc, nebo alegorie léta od Jakuba Obrovského, která se dostala z 84 na 240 tisíc korun. Víc než dvě třetiny ze stotisícových položek zaznamenaly příhozy o padesát a více tisíc.

Novým autorským rekordem je cena 408 tisíc, dražba začínala na poloviční částce, za obraz Cesta k lesu od jednoho z méně známých Mařákovců Bohuslava Dvořáka. Své aukční maximum tak letos vylepšil již podruhé. Z nabízených krajin se ještě dráž prodal Motiv z Vysočiny od Oldřicha Blažíčka, který našel kupce za 480 tisíc korun. V tomto případě však šlo o vyvolávací cenu. Za nižší částky, avšak s výraznými nárůsty byla dražena ještě díla Antonína Hudečka (360 tisíc), Otakara Lebedy (312 tisíc), Oty Bubeníčka (288 tisíc) nebo Aloise Kalvody (204 tisíc korun).

Součástí dražené kolekce byl také početný soubor středoevropského malířství 19. století a několika starých mistrů. Nejdráže se prodala kopie Rafaelova obrazu Svatá rodina, jehož originál je dnes v Louvru. Z vyvolávací ceny 336 tisíc se dostal na 480 tisíc korun. Bojovalo se také o drobný Pohled na Osek z roku 1872 od Ernsta Doerella, který vystoupal z 48 na 228 tisíc, nebo dvě zimní krajiny od Remigiuse van Haanena a Heinricha Bürkela, které se prodaly shodně za 312 tisíc korun.

V kategorii starožitností se nejdráže prodaly barokní skříňové hodiny, práce vídeňského hodináře Fridericka Ledecka, které vystoupaly z 84 na 240 tisíc korun. V současné situaci na trhu s nábytkem je úspěchem rovněž cena 204 tisíc za luxusní sekretář ve stylu Ludvíka XV. z konce 19. století. Jeho dražba startovala na 144 tisících korun. Největším překvapením v této kategorii se stala dražba mramorové sošky Venuše Kallipygos, uváděné jako moderní kopie podle římské sochy, která je v muzeu v Neapoli. Cena 60 cm vysoké sošky vystoupala z necelých 30 na 192 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 120 tisíc našel kupce pár barokních andělů a o patnáct tisíc méně stála dřevěná socha Sv. Anny Samotřetí.

Z početného souboru míšeňských figurek našly kupce jen tři moderní dětské postavičky podle návrhu Konráda Hantschela z počátku 20. století. Dohromady se prodaly za 94 tisíc korun. Z nabízeného skla se nejvíce bojovalo o kopii renesančního poháru z konce 19. století, který vystoupal z 6 na 72 tisíc korun. Za stejnou koncovou částku odešla také nejdražší z loetzovských váz, váza Titiana z citronově žlutého skla. Za vyvolávací cenu 216 tisíc korun našel kupce také stříbrný korbel s motivem Vraždění neviňátek, zhotovený Lorenzem Hoffmannem v Královci kolem roku 1680.

Součástí dražené kolekce byly tentokrát také zbraně a knihy. V prvně jmenované kategorii se nejdráže prodal mečík pro úředníky prvorepublikové celní služby (84 tisíc) a ruská jezdecká šavle z druhé poloviny 19. století (90 tisíc korun). V případě knih jsme byli svědky i několika statisícových prodejů. Za vyvolávací cenu 192 tisíc korun změnil majitel Nebeský atlas vydaný roku 1742 v Norimberku. Nejvíce se bojovalo tzv. Bibli benátskou, český překlad Bible vydaný roku 1506 v Benátkách. Z vyvolávací ceny 60 tisíc se dostala na 114 tisíc korun.

Mezi nevydraženými položkami tentokrát mimo jiné zůstaly dva nejdražší obrazy aukce – rozměrné Fillovo zátiší z roku 1931, nabízené za 6 milionů, a Pohled na Vesuv od ruského krajináře Ivana Konstantoviče Ajvazovského, který byl vyvoláván za 3,6 milionu korun.

Bohuslav Dvořák: Cesta k lesu, 1896,  olej na karton, 50 x 63 cm,  cena: 408 000 Kč
Bohuslav Dvořák: Cesta k lesu, 1896,
olej na karton, 50 x 63 cm,
cena: 408 000 Kč

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

9. června 2024
Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

ART Capital 2. 6. 2024

První červnovou neděli opanovala výstavní síň Mánes druhá sálová aukce galerie Art Capital. Přinesla pestrou nabídku českého poválečného a současného umění, zastoupeného povětšinou prověřenými jmény tuzemských výtvarníků a výtvarnic. S osmdesátiproce...

5. června 2024
Dvojice za 25 milionů je novou Fillovou aukční dvojkou

Galerie Kodl, 26. 5. 2024

Teplé počasí a hokejová euforie možná nepřivedly do žofínského sálu nejvíce sběratelů. Stovky zájemců se ovšem o díla nabízená Galerií Kodl utkali přes internet a po telefonu. Prodalo se 97 procent položek celkem za 237 milionů korun.

27. května 2024

Dvořák Bohuslav

Bez Ajvazovského

Bez Ajvazovského

29. listopadu 2015