Černý a Filko odstartují ze stotisícových částek

Sýpka 29. 3. 2023

Podzimní sálovou aukci pořádá Aukční dům Sýpka v neděli 29. října v Galerii U Betlémské kaple. V jejím katalogu figuruje více než 150 položek výtvarného i užitého umění. Na prodej bude pastel Karla Černého či obrazy Stanislava Filka.

Mezi nejzajímavější položky, které nabízí Aukční dům Sýpka na říjnové aukci, patří pastel Karla Černého Malagelo z poloviny 40. let. V té době Černý rozpracovával podobně lapidárně pojednaná zátiší, jejichž obsahem byla vždy láhev často doplněná skleničkou a ovocem, většinou hruškami nebo hrozny. To je v tomto případě nahrazeno cigaretou a černou růží. Růže se v umělcových zátiších objevují právě v černé, červené a bílé barvě. Autor malířových monografií Vojtěch Lahoda je interpretuje jako symboly smrti, oběti a nadějě. 

Zátiším se Černý věnoval po celou dobu své tvorby, ve 30. letech je pro jeho malířský projev i v tomto žánru typická syrová malba, kterou Lahoda označuje za expresionistickou. V první polovině 40. let se zjednodušují jednotlivé tvary a malba se odehrává více v ploše. To je vidět zejména v zátiších. I nabízená kresba dobře dokumentuje tuto změnu. Koloristicky je také blízká umělcovým malbám ze stejného období, kdy Černý s velkým citem kombinuje netradiční odstíny výrazných barev.

MalageloKarel Černý: Malagelo, 1945,
pastel na papíře, 59 x 43 cm,
Aukční dům Sýpka 29. 10. 2023,
vyvolávací cena: 200 000 Kč (+ provize ve výši 20%)

Kresby Karla Černého se na aukcích neobjevují často a nejsou ani souborně zpracované v odborné literatuře. Z již dražených kreseb zátiší lze nabízený pastel rozměrově i motivicky nejspíše srovnat s o několik let starším uhlem Zátiší s lahví a pomeranči, kterou vydražila v minulém roce 1. Art Consulting za  66 tisíc korun. K mání už byly také jednodušší tuše Zátiší se sklenicí a lahví rumu a Zátiší s rumem, rovněž z poloviny 40. let.

Po úspěšné jarní aukci obrazů Stanislava Filka nabídne Sýpka i nyní další dva více než dvoumetrové oboustranné umělcovy akryly. V červnu jedna z nabízených maleb s cenou 492 tisíc korun a více než čtyřnásobným nárůstem vyvolávací ceny dosáhla na nový domácí aukční rekord umělce. Stejně jako na jaře jde o díla z počátku 80. let s podobným výtvarným jazykem. Nyní nabízené akryly budou začínat na částkách 108 a 144 tisíc korun včetně aukční přirážky. Filkových maleb projde domácím trhem ročně jen několik.

Bez názvuStanislav Filko: Bez názvu, 1981,
akryl na plátně, 210 x 99 cm,
Aukční dům Sýpka 29. 10. 2023,
vyvolávací cena: 120 000 Kč (+ provize ve výši 20%)

Zajímavým příkladem spolupráce současných umělců s výrobními podniky, je koberec podle návrhu Petra Kvíčaly. Výtvarník s Moravskou gobelínovou manufakturou ve Valašském Meziříčí, která tento kelim zhotovila, spolupracoval opakovaně. Na aukcích se však doposud žádná z takových jeho realizací neobjevila. Zájemcům se bude tato textilie ze druhé poloviny 90. let nabízet s minimálním podáním 180 tisíc korun včetně aukční provize.

Ze stejné doby pochází také do aukčního katalogu zařazená monochromní malba sochaře Miloslava Chlupáče. Olej Dívčí hlava s modrou květinou z umělcovy pozůstalosti bude začínat na 168 tisících korunách s připočtenou aukční provizí. 


Související články

Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Pozdní Chagall v Expu 58

Pozdní Chagall v Expu 58

Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023

Šedesát vybraných děl nabídne tuto neděli ve své sálové aukci síň Adolf Loos Apartment and Gallery. Bude mezi nimi i pozdní obraz Marka Chagalla Maternité sur fond bleu s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun včetně aukční provize.

8. listopadu 2023
Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Vzpomínky na Emily Fisher Landau za půl miliardy dolarů

Sotheby’s New York 8. a 9. 11. 2023

Listopadová dražba 113 položek evropského a amerického umění 20. století bude in memoriam oslavou sběratelského instinktu a filantropického poslání významné osobnosti zámořského kulturního světa, paní Emily Fisher Landau. Svou sbírku budovala téměř p...

3. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

23. listopadu 2023

Rodinné stříbro

Rodinné stříbro

22. listopadu 2023

Nové maximum Zory Ságlové i netradiční Lhoták

Nové maximum Zory Ságlové i netradiční Lhoták

15. listopadu 2023


<