Černý a Filko odstartují ze stotisícových částek

Sýpka 29. 3. 2023

Podzimní sálovou aukci pořádá Aukční dům Sýpka v neděli 29. října v Galerii U Betlémské kaple. V jejím katalogu figuruje více než 150 položek výtvarného i užitého umění. Na prodej bude pastel Karla Černého či obrazy Stanislava Filka.

Mezi nejzajímavější položky, které nabízí Aukční dům Sýpka na říjnové aukci, patří pastel Karla Černého Malagelo z poloviny 40. let. V té době Černý rozpracovával podobně lapidárně pojednaná zátiší, jejichž obsahem byla vždy láhev často doplněná skleničkou a ovocem, většinou hruškami nebo hrozny. To je v tomto případě nahrazeno cigaretou a černou růží. Růže se v umělcových zátiších objevují právě v černé, červené a bílé barvě. Autor malířových monografií Vojtěch Lahoda je interpretuje jako symboly smrti, oběti a nadějě. 

Zátiším se Černý věnoval po celou dobu své tvorby, ve 30. letech je pro jeho malířský projev i v tomto žánru typická syrová malba, kterou Lahoda označuje za expresionistickou. V první polovině 40. let se zjednodušují jednotlivé tvary a malba se odehrává více v ploše. To je vidět zejména v zátiších. I nabízená kresba dobře dokumentuje tuto změnu. Koloristicky je také blízká umělcovým malbám ze stejného období, kdy Černý s velkým citem kombinuje netradiční odstíny výrazných barev.

MalageloKarel Černý: Malagelo, 1945,
pastel na papíře, 59 x 43 cm,
Aukční dům Sýpka 29. 10. 2023,
vyvolávací cena: 200 000 Kč (+ provize ve výši 20%)

Kresby Karla Černého se na aukcích neobjevují často a nejsou ani souborně zpracované v odborné literatuře. Z již dražených kreseb zátiší lze nabízený pastel rozměrově i motivicky nejspíše srovnat s o několik let starším uhlem Zátiší s lahví a pomeranči, kterou vydražila v minulém roce 1. Art Consulting za  66 tisíc korun. K mání už byly také jednodušší tuše Zátiší se sklenicí a lahví rumu a Zátiší s rumem, rovněž z poloviny 40. let.

Po úspěšné jarní aukci obrazů Stanislava Filka nabídne Sýpka i nyní další dva více než dvoumetrové oboustranné umělcovy akryly. V červnu jedna z nabízených maleb s cenou 492 tisíc korun a více než čtyřnásobným nárůstem vyvolávací ceny dosáhla na nový domácí aukční rekord umělce. Stejně jako na jaře jde o díla z počátku 80. let s podobným výtvarným jazykem. Nyní nabízené akryly budou začínat na částkách 108 a 144 tisíc korun včetně aukční přirážky. Filkových maleb projde domácím trhem ročně jen několik.

Bez názvuStanislav Filko: Bez názvu, 1981,
akryl na plátně, 210 x 99 cm,
Aukční dům Sýpka 29. 10. 2023,
vyvolávací cena: 120 000 Kč (+ provize ve výši 20%)

Zajímavým příkladem spolupráce současných umělců s výrobními podniky, je koberec podle návrhu Petra Kvíčaly. Výtvarník s Moravskou gobelínovou manufakturou ve Valašském Meziříčí, která tento kelim zhotovila, spolupracoval opakovaně. Na aukcích se však doposud žádná z takových jeho realizací neobjevila. Zájemcům se bude tato textilie ze druhé poloviny 90. let nabízet s minimálním podáním 180 tisíc korun včetně aukční provize.

Ze stejné doby pochází také do aukčního katalogu zařazená monochromní malba sochaře Miloslava Chlupáče. Olej Dívčí hlava s modrou květinou z umělcovy pozůstalosti bude začínat na 168 tisících korunách s připočtenou aukční provizí. 


Související články

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou...

26. dubna 2024
Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

V nadcházejících jarních aukcích se budou prodávat hned dva poválečné oleje od malířky Toyen. Letos jde o její první malířské práce na trhu. Za pár dní budou první z nich dražit ve své sálové aukci European Arts, na konci května pak sběratelé budou m...

24. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<