Filko a Bauch v první linii

Aukční dům Sýpka 18. 6. 2023

Velmi dobrou prodejní úspěšností, více než 76 procent, se mohla pochlubit aukce Sýpky v neděli 18. června. Vydraženo bylo 109 z celkového počtu 143 nabízených položek. Celkový obrat přesáhl 6 milionů korun.

Alternativní popis Jan Bauch: Milenci a růže, 40. léta 20. století,
olej na plátně, 55 x 66,5 cm,
Aukční dům Sýpka 18. 6. 2023,
cena: 588 000 Kč

Nejdražším nabízeným dílem byl obraz Jana Baucha ze 40. let Milenci a růže. Majitelé plátno získali prostřednictvím brněnského sběratele a obchodníka s obrazy Františka Venery. S ním byl Bauch v kontaktu zejména v období druhé světové války, kdy pobýval po delší dobu v Brně. Obraz, který si uchovává typický expresivní rukopis a tlumenou barevnost, nikdy (s výjimkou dědictví) nezměnil majitele.

Do aukce šel s cenovkou 540 tisíc korun, zájemci jeho cenu zvedli na 588 tisíc korun. Na milionové částky na aukcích dosahují především Bauchovy realizace ze 30. let, které patří k nejoriginálnějším a objevují se poměrně vzácně. Databáze ART+ jich k dnešnímu dni eviduje již 19, tím nejdražším je pak olej Zahrada z počátku 30. let, který před třemi lety vydražily European Arts za více než 4,7 milionu korun.

Alternativní popis Stanislav Filko: Bez názvu, 1981,
akryl na plátně, 210 x 99 cm,
Aukční dům Sýpka 18. 6. 2023,
cena: 492 000 Kč

Zajímavou nabídkou byla dvojice  bezejmenných protějškových obrazů Stanislava Filka z počátku 80. let. Oba se dočkaly vysokých nárůstů minimálních podání. Více než dvoumetrové akryly velmi důležité postavy československého poválečného progresivního umění do dražby vstupovaly s cenou 108 tisíc korun každý. Dražitelé první z nich vytáhli na 492 tisíc korun, což je nové domácí autorské aukční maximum. Druhý pak zakončil licitaci na částce 348 tisíc korun.

U návštěvníků aukce bodoval také Jiří Anderle, který je na aukcích úspěšný dlouhodobě. V katalogu bylo celkem 10 umělcových prací. Nejvíce pozornosti se upínalo k jeho malbě Dívka s růží, která se dostala až na 2,5násobek vyvolávací ceny, 408 tisíc korun. Jelikož těžiště Anderleho tvorby leží převážně v grafice, malby se draží dosti vzácně a sběratelé je náležitě oceňují. Vysoká navýšení ale zaznamenávaly i tisky.

Alternativní popis Jiří Anderle: Dívka s růží, 2004,
kombinovaná technika na plátně, 45 x 65 cm,
Aukční dům Sýpka 18. 6. 2023,
cena: 408 000 Kč

Pastelkou kolorovaný lept Papoušek pro štěstí a dívka vystoupal z 29 na 90 tisíc korun. Metrový barevný lept Vanitas VIII z roku 1990 se zastavil na částce 78 tisíc korun, stejnou částku vydal nový majitel i za o sedm let starší jediný terakotový exemplář leptu s kresbou Simonetta.  Ucelený soubor tvořilo několik grafik z cyklu Dialogy se starými mistry, ve kterých se vyrovnává s Caravaggiovými obrazy. Prodaly se průměrně za 60 tisíc korun každá.

Sochařské realizace Oty Janečka také nejsou na trhu příliš často k vidění. Sýpka tentokrát přišla se 70 centimetrů vysokou bronzovou plastikou Figura z roku 1973. Vystoupala z 19 až na 108 tisíc korun.

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024