Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 06.12.2020
Jedním z pozoruhodných děl umění 19. století v nabídce Arthouse Hejtmánek je dívčí portrét od předního reprezentanta německého realismu Wilhelma Leibla. Obraz z provrepublikové sbírky Dr. Vladimíra Horáka bude startovat na 350 tisících korun (+ 24% provize).
V roce 1869 se v mnichovském Glaspalast uskutečnila velká mezinárodní výstava umění, kterou si mimo jiné přijel prohlédnout tehdy padesátiletý Gustave Courbet. Autorem, který jej nejvíc zaujal, byl o generaci mladší student mnichovské akademie Wilhelm Leibl.
Pětadvacetiletý rodák z Kolína nad Rýnem se ještě v témže roce vydal do Paříže. Po devíti měsících, v létě 1870, kdy vypukla francouzské-pruská válka, se musel vrátit do Mnichova. O pár let později se usadil na bavorském venkově a jeho hlavním námětem se staly žánrové venkovské výjevy a výrazné selské typy. Jeho vzory byli Hans Holbein a Diego Velázquez, z moderních malířů měl nejblíže k Eduardu Manetovi, s kterým se osobně znal.
Wilhelm Leibl: Lina Kirchdorffer, 1871
olej na plátně, 111,5 × 83,2 cm, Neue Pinakothek Mnichov
Nabízeny obraz pochází ze sbírky dr. Vladimíra Horáka, který byl ve 30. letech prezidentem Nejvyššího účetního kontrolního úřadu a v červnu 1942 byl nacisty popraven v Kobylisích. Jeho sbírka byla zkonfiskována a deponována v protektorátní Českomoravské zemské galerii.
Pravost díla potvrdil německý historik Götz Czymmek, odboník na malířství 19. století, který byl mimo jiné kurátorem velké Leiblovy výstavy k 150. výročí jeho narození, která se konala v roce 1994 v Mnichově a v Kolíně nad Rýnem. Poslední Leiblova retrospektiva se uskutečnila letos v Curychu a ve vídeňské Albertině.
Wilhelm Leibl: Autoportrét v černém klobouku,
olej na plátně, 33 × 27 cm,
cena: 36 900 EUR, Bassenge 4. 6. 2020
Czymmek obraz datuje k roku 1870 a portrétovanou dívku identifukuje jako malířovu neteř Linu Kirchdorfferovou. Její reprezetativní tříčtvrteční portrét v šedých šatech a bílém klobouku z roku 1871 je ve sbírce mnichovské Neue Pinakothek.
Leiblova díla se na trhu obejvují jen vzáceně, světovými aukcemi v posledních pěti letech prošlo jen šest malířových obrazů. Letos to byl zatím jen jeden obraz, drobný Leiblův autoportrét se v červnu v Berlíně prodal za necelý milion korun.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
18. června 2021
1. června 2021
18. prosince 2020
26. července 2024
8. července 2024