Wilhelm Leibl

Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2020

Jedním z pozoruhodných děl umění 19. století v nabídce Arthouse Hejtmánek je dívčí portrét od předního reprezentanta německého realismu Wilhelma Leibla. Obraz z provrepublikové sbírky Dr. Vladimíra Horáka bude startovat na 350 tisících korun (+ 24% provize).

WILHELM LEIBL: DÍVKA SE ZKŘÍŽENÝMI PAŽEMI


Wilhelm Leibl: Dívka se zkříženými pažemi, kolem 1870,
olej na plátně, 69,5 × 55 cm,
vyvolávací cena: 350 000 Kč (+ 24% provize), Arthouse Hejtmánek 10. 12. 2020

V roce 1869 se v mnichovském Glaspalast uskutečnila velká mezinárodní výstava umění, kterou si mimo jiné přijel prohlédnout tehdy padesátiletý Gustave Courbet. Autorem, který jej nejvíc zaujal, byl o generaci mladší student mnichovské akademie Wilhelm Leibl. 

Pětadvacetiletý rodák z Kolína nad Rýnem se ještě v témže roce vydal do Paříže. Po devíti měsících, v létě 1870, kdy vypukla francouzské-pruská válka, se musel vrátit do Mnichova. O pár let později se usadil na bavorském venkově a jeho hlavním námětem se staly žánrové venkovské výjevy a výrazné selské typy. Jeho vzory byli Hans Holbein a Diego Velázquez, z moderních malířů měl nejblíže k Eduardu Manetovi, s kterým se osobně znal.
 


Wilhelm Leibl: Lina Kirchdorffer, 1871
olej na plátně, 111,5 × 83,2 cm, Neue Pinakothek Mnichov

Nabízeny obraz pochází ze sbírky dr. Vladimíra Horáka, který byl ve 30. letech prezidentem Nejvyššího účetního kontrolního úřadu a v červnu 1942 byl nacisty popraven v Kobylisích. Jeho sbírka byla zkonfiskována a deponována v protektorátní Českomoravské zemské galerii.

Pravost díla potvrdil německý historik Götz Czymmek, odboník na malířství 19. století, který byl mimo jiné kurátorem velké Leiblovy výstavy k 150. výročí jeho narození, která se konala v roce 1994 v Mnichově a v Kolíně nad Rýnem. Poslední Leiblova retrospektiva se uskutečnila letos v Curychu a ve vídeňské Albertině
 

Wilhelm Leibl: Autoportrét v černém klobouku

Wilhelm Leibl: Autoportrét v černém klobouku,
olej na plátně, 33 × 27 cm,
cena: 36 900 EUR, Bassenge 4. 6. 2020

Czymmek obraz datuje k roku 1870 a portrétovanou dívku identifukuje jako malířovu neteř Linu Kirchdorfferovou. Její reprezetativní tříčtvrteční portrét v šedých šatech a bílém klobouku z roku 1871 je ve sbírce mnichovské Neue Pinakothek

Leiblova díla se na trhu obejvují jen vzáceně, světovými aukcemi v posledních pěti letech prošlo jen šest malířových obrazů. Letos to byl zatím jen jeden obraz, drobný Leiblův autoportrét se v červnu v Berlíně prodal za necelý milion korun.

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<