Vývoj indexu ART+ v roce 2010

Trh s uměním nahlížen optikou indexu ART+ v loňském roce stagnoval. Přelom roku byl ve znamení mírného poklesu, který se patrně bude pravidelně opakovat každý rok. Zatímco dříve byly termíny aukcí rovnoměrně rozprostřeny do celého roku, nyní se většina aukčních síní snaží své největší aukce pořádat v listopadu. Pokles trhu v následujících měsících je tak jen přirozenou korekcí.

Série jarních aukcí přinesla jisté oživení, a tak konec prvního pololetí vypadal poměrně nadějně. Celkový obrat trhu byl sice za prvních šest měsíců nižší než o rok dřív, snížila se ale hodnota neprodaných položek a mírně vzrostl objem cenových nárůstů. Trh tak vykazoval zdravější hodnoty než v předchozím roce. Na toto oživení však podzimní aukce nedokázaly navázat. Hodnota položek, které na listopadových a prosincových aukcích nenalezly nového majitele, se meziročně zvýšila o 52 milionů korun. Bez kupce zůstala díla za více než 108 milionů korun (bez aukční provize). To se v závěru roku projevilo poklesem indexu na své čtrnáctiměsíční minimum, na hodnotu 549 bodů. Nebýt výsledků aukční síně Arcimboldo, která byla koncem roku nově přizvána do databáze ART+, byl by prosincový pokles ještě výraznější.

Index ART+ je počítán vždy ke konci měsíce na základě výsledků sledovaných aukčních siní. Zpětně je dopočítán až do ledna 2003. Index potvrdil starší statistiky a analýzy, které uváděly, že po několika letech stagnace začal trh s uměním v roce 2006 poměrně dramaticky růst. Od ledna 2003 do prosince 2005 index povyrostl ze 104 na 204 bodů. Na získání dalších sto bodů mu stačil jen jeden rok a v roce 2007 činil meziroční přírůstek dokonce 182 bodů. Do září 2008 pak trh povyrostl ještě o dalších 64 bodů na hodnotu 548 bodů.

V roce 2009 začal index vykazovat výraznější pohyby v obou směrech. Svou roli v tom hrálo jak chování kupců (nárůst zájmu o položky v nejvyšším cenovém segmentu), tak i změna obchodní strategie některých aukčních domů (pořádání mnohamilionových večerních dražeb a soustředění termínů aukcí blíže k sobě). Předloňský rok index zakončil na hodnotě 584 bodů (jedná o aktualizované údaje zohledňující některé zmařené aukce, které vyšly najevo až v průběhu roku 2010).
 


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<