Vývoj indexu ART+ v roce 2010

Trh s uměním nahlížen optikou indexu ART+ v loňském roce stagnoval. Přelom roku byl ve znamení mírného poklesu, který se patrně bude pravidelně opakovat každý rok. Zatímco dříve byly termíny aukcí rovnoměrně rozprostřeny do celého roku, nyní se většina aukčních síní snaží své největší aukce pořádat v listopadu. Pokles trhu v následujících měsících je tak jen přirozenou korekcí.

Série jarních aukcí přinesla jisté oživení, a tak konec prvního pololetí vypadal poměrně nadějně. Celkový obrat trhu byl sice za prvních šest měsíců nižší než o rok dřív, snížila se ale hodnota neprodaných položek a mírně vzrostl objem cenových nárůstů. Trh tak vykazoval zdravější hodnoty než v předchozím roce. Na toto oživení však podzimní aukce nedokázaly navázat. Hodnota položek, které na listopadových a prosincových aukcích nenalezly nového majitele, se meziročně zvýšila o 52 milionů korun. Bez kupce zůstala díla za více než 108 milionů korun (bez aukční provize). To se v závěru roku projevilo poklesem indexu na své čtrnáctiměsíční minimum, na hodnotu 549 bodů. Nebýt výsledků aukční síně Arcimboldo, která byla koncem roku nově přizvána do databáze ART+, byl by prosincový pokles ještě výraznější.

Index ART+ je počítán vždy ke konci měsíce na základě výsledků sledovaných aukčních siní. Zpětně je dopočítán až do ledna 2003. Index potvrdil starší statistiky a analýzy, které uváděly, že po několika letech stagnace začal trh s uměním v roce 2006 poměrně dramaticky růst. Od ledna 2003 do prosince 2005 index povyrostl ze 104 na 204 bodů. Na získání dalších sto bodů mu stačil jen jeden rok a v roce 2007 činil meziroční přírůstek dokonce 182 bodů. Do září 2008 pak trh povyrostl ještě o dalších 64 bodů na hodnotu 548 bodů.

V roce 2009 začal index vykazovat výraznější pohyby v obou směrech. Svou roli v tom hrálo jak chování kupců (nárůst zájmu o položky v nejvyšším cenovém segmentu), tak i změna obchodní strategie některých aukčních domů (pořádání mnohamilionových večerních dražeb a soustředění termínů aukcí blíže k sobě). Předloňský rok index zakončil na hodnotě 584 bodů (jedná o aktualizované údaje zohledňující některé zmařené aukce, které vyšly najevo až v průběhu roku 2010).
 


Související články

S ohnivou katastrofou v Los Angeles zápasí i Getty Museum

S ohnivou katastrofou v Los Angeles zápasí i Getty Museum

Sbírky jsou prozatím uchráněny, čeká se na další vývoj požáru Palisades

Společně s obyvateli a zvířaty trpí aktuálním ničivým požárem také losangelské památky. Jedna z nejvýznamnějších soukromých sbírkotvorných institucí světa, nadace Jeana Paula Gettyho (J. Paul Getty Trust), má v trase rychle postupujícího ohně hned dv...

20. ledna 2025
Ani po sto letech poptávka po surrealismu neklesá

Ani po sto letech poptávka po surrealismu neklesá

Zajímavé aukční výsledky jubilejního roku 2024

Na loňský 15. říjen připadlo sté výročí vydání Prvního manifestu surrealismu, ale kulturní, výtvarný i aukční svět začal s oslavami již mnohem dříve. Díla malíře Reného Magritta jsou sběratelskou jistotou bez ohledu na datum, ale mnoha dalším osobnos...

17. ledna 2025
Nejdražší obrazy roku 2024: Kupka vystřídal Toyen

Nejdražší obrazy roku 2024: Kupka vystřídal Toyen

TOP 10 2024

Za deset nejdražších obrazů letošního roku sběratelé na aukcích utratili přes 368 milionů korun. Navýšení oproti pololetnímu žebříčku činí více než 83 milionů korun. Po několika letech se v jeho čele opět usadil František Kupka.

2. ledna 2025
Zobrazit všechny

Další články


<