Surrealistické sny Václava Zykmunda získávají na ceně
4. září 2024
Text Skřivánek Jan | Foto Aukční síně | Datum 08.08.2024
Nabídka děl českých autorů na zahraničních aukcích v prvním pololetí byla relativně chudší. Svůj autorský rekordy vyrovnal a po započítání všech poplatků a daní dokonce překonal Zdeněk Sýkora, v případě všech ostatních dosažené ceny odpovídají předchozím prodejům.
Za částky nad milion korun byla na zahraničních aukcích v prvním pololetí dražena díla deseti českých autorů. Vedle již jmenovaných to byli ze samého počátku 20. století Vaclav Radimský a Alfons Mucha, z moderny František Janoušek a Karel Teige a z poválečného umění Mikuláš Medek a dvojice Libenský-Brychtová.
Skutečnost, že se v letošním TOP 10 objevují hned tři práce na papíře, není tentokrát ani tak svědectvím o růstu cen v tomto segmentu, jako o relativně slabší nabídce v kategorii maleb na plátně. S výjimkou Sýkorova obrazu Linie č. 94 a Medkova Žíznivého anděla se zatím letos na zahraničních aukcích neobjevila žádná díla z nejvyššího cenového segmentu. Oproti loňsku se například v nabídce zatím neobjevil žádný obraz od Františka Kupky či od Toyen.
Následující TOP 10 se zaměřuje jen na nejdražší dílo od každého autora. Kdybychom se řídili výhradně dosaženými cenami, Toyen by se ocitla na desáté příčce a před ní by na šestém až devátém místě figurovaly tři další obrazy současného malíře Vojtěch Kovaříka a ještě jedno plátno Josefa Šímy.
Velkoformátové plátno s nahuštěnými horizontálními liniemi bylo nabízeno koncem června ve večerní aukci moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně. Dosažená cena odpovídá Sýkorovu tři roky starému aukčnímu rekordu, či dokonce představuje rekord nový. Sotheby's totiž do zveřejňované částky nezahrnuje DPH z provize, poplatky spojené s dovozem díla, ani autorské poplatky. Tyto platby nad rámec zveřejněné ceny dohromady činí 2,2 milionu korun. Konečná cena včetně všech poplatků tak v přepočtu vychází na 28,8 milionu korun, o 2 miliony víc než zmiňované dosavadní aukční maximum. O výstavní a publikační historii obrazu i o předchozích prodejích srovnatelných děl jsme psali před aukcí.
Obraz ze začátku 70. let se v květnu na aukci vídeňského Dorothea prodal za více než 11,5 milionu korun, více než dvojnásobek vyvolávací ceny. Na českých aukcích byla srovnatelná plátna z cyklu Andělů dražena za částky od 10,44 milionu (2019) do 14,4 milionu korun (2023). Obraz byl podle aukčního katalogu nabízen ze soukromé sbírky v jižním Německu, do které byl získán již rok po svém vzniku prostřednictvím Kunstkreis Leinfelden. Leinfelden je obec nedaleko Stuttgartu, kde měl Medek samostatnou výstavu na jaře 1970. Čeští diváci měli možnost obraz poprvé vidět až na malířově retrospektivě v Galerii Rudolfinum v roce 2002 a znovu před čtyřmi lety na výstavě Nahý v trní v Národní galerii. Je též reprodukován v obou katalozích, byť v tom k rudolfinské výstavě pod chybným názvem.
Josef Šíma tradičně patří mezi nejprodávanější české autory na světových aukcích. Celkem sběratelé v prvním pololetí za malířova díla na francouzských aukcích utratili kolem 15 milionů korun. Cena 7,4 milionu korun za představovaný obraz není v tomto kontextu nijak výjimečná, o rok dřív se na téže aukci Christie's prodalo rozměrnější Šímovo plátno ze stejné doby za rekordních 19 milionů korun. K provenienci obrazu aukční síň uváděla, že byl na konci roku 1968 vystaven na výstavě Šímových nových obrazů v Galerii Le Point Cardinal, odkud jej zakoupil pařížský sběratel, v držení jehož rodiny byl až do letošní aukce.
Tři roky starý obraz Vojtěcha Kovaříka, který se svými 2,5 metru délky patří v rámci jeho tvorby maximálně ke středním formátům, se na aukci Phillips v Londýně prodal za 5,8 milionu korun. Obraz byl nabízen z nejmenované „významné soukromé sbírky“, do které byl zakoupen v roce 2021 z výstavy v milánské galerii Massimo De Carlo. Nešlo o jediný letošní úspěch tohoto dnes třicetiletého malíře, který má aktuálně výstavu v pražském Museu Kampa. Nového majitelé na světových aukcích našlo ještě pět jeho obrazů, dohromady za více než 11 milionů korun. Kovaříkův drobný autoportrét byl mimo jiné v květnu součástí večerní aukce poválečného a současného umění společnosti Christie's v New Yorku.
Obraz Krajina s hady je teprve čtvrtým dílem Františka Janouška nabízeným na světových aukcích v posledních deseti letech. Stejně jako ostatní malířova díla, která se objevila na aukcích v Itálii a v Rakousku, se obraz do zahraničí dostal v roce 1969 díky milánskému galeristovi Arturo Schwarzovi, který byl velkým propagátorem českého umění. Nyní byl nabízen v rámci výprodeje významné sbírky mezinárodního surrealismu, kterou vybudovali francouzští manželé Kahnovi. Ti jej podle aukčního katalogu získali v 80. letech prostřednictvím pařížské Galerie 1900–2000. Dosažená cena je pátou nejvyšší za malířovo dílo, přičemž předaukční odhad původně počítal jen se zhruba desetinovou částkou.
Nabízená kresba Toyen pocházela stejně jako Janouškův obraz ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. O šíři a hloubce jejich zájmu o surrealismus výmluvně svědčí, že ke kresbě byl přiložen také katalog malířčiny výstavy v Galerii Denise René, kde byla kresba v létě 1947 vystavena, samostatný list s předmluvou André Bretona a na stroji psaná provenience díla s připojeným ex libris Edmonda Bomsela, významného francouzského vydavatele, jehož sbírkou kresba prošla. Samotné ex libris je suchou jehlou Alberta Giacomettiho.
Americká aukční síň Rago, která sídlí v Lambertville v New Jersey a která se specializuje na užité umění a starožitnosti, do květnové aukce současného ateliérového skla zařadila i několik soch a váz českých autorů, vedle dvojice Libenský-Brychtová šlo o díla Reného Roubíčka, Pavla Hlavy, Ivana Mareše a Martina Janeckého. Cena 1,4 milionu korun je šestou nejvyšší za dílo české sklářské dvojice na světových aukcích.
Zatímco v Česku patří Václav Radimský mezi stálice aukcí, v zahraničí se jeho krajiny objevují jen výjimečně. V posledních pěti letech jich aukcemi od Francie přes Německo a Rakousko až po USA a Austrálii prošlo jen osmnáct. Cena dosažená v červnu ve Vídni je šestou nejvyšší zaplacenou za Radimského dílo na zahraničních aukcích. Rekord již devět let drží obraz Le Goulet, který se v červnu 2015 ve Francii prodal za 2 miliony korun. Loni v květnu toto dílo na aukci v Praze vystoupalo na 3,24 milionu korun.
Koláže Karla Teigeho patří mezi mezinárodně oceňovaná díla českého surrealismu, o čemž mimo jiné svědčí, že právě Teigeho koláž si pařížská aukční síň Piasa vybrala na obálku katalogu aukce, na které dražila sbírku manželů Kahnových. Ti ji stejně jako výše jmenovaný Janouškův obraz získali prostřednictvím Galerie 1900–2000. Dosažená cena je třetí nejvyšší za umělcovo dílo, ať již doma nebo v zahraničí. Rekord drží již desátým rokem koláž ze sbírky manželů Cullenových vydražená na podzim 2014 v Londýně za 74 tisíc liber.
Půl metru vysoká kresba tužkou a rozmývanou tuší je předlohou pro plakát propagující lázně Lamalou-les-Bains na jihu Francie. Lékař Jean-Martin Charcot, jehož profil je umístěn na plaketě ve spodní části kresby, je považován za průkopníka francouzské neurologie a byl velkým propagátorem léčebných účinků tamních pramenů. Kresba byla jedním z hlavních lákadel aukce společnosti Daguerre, která si ji dokonce vybrala na obálku katalogu. Pro pořádek dodejme, že v tzv. Lendlově sbírce Muchových plakátů, kterou loni Portu Gallery nabídla k úpisu drobným investorům a kterou sebevědomě propagovala jako „kompletní soubor“ umělcových plakátů, plakát podle této kresby chybí.
Umělcovy prodeje (nejen) v roce 2024
Jedním z umělců, jejichž ceny v posledních několika letech setrvale rostou, je experimentátor domácího surrealismu ve fotografii a malbě Václav Zykmund. Za letošní rok evidujeme jeho prozatím druhý nejlepší výsledek dokonce ve srovnání s celoročními...
4. září 2024Průzkum trhu s uměním J&T Banka Art Report 2024
Češi kupují hlavně současné umění. Při volbě umělce sledují, jestli jeho díla už vlastní veřejné sbírkové instituce či v jakých soukromých sbírkách se nacházejí. Důležitá je pro sběratele také výstavní historie umělce. Ukázal to třetí ročníku průzkum...
2. září 2024Obraz Trauma zrození od Jindřicha Štyrského
Největší a patrně také nejvýznamnější obraz Jindřicha Štyrského a českého surrealismu se po desítkách let vrátil do Česka. Od francouzského sběratele Jean-Clauda Binoche ho koupil Vladimír Železný. Cenu transakce sice ani jedna ze stran nezveřejnila,...
27. srpna 202427. srpna 2024
6. září 2024
26. srpna 2024
22. srpna 2024
26. července 2024
8. července 2024
24. června 2024