Toyen hlavní hvězdou pařížské aukce

Divadlo imaginace: Sbírka Paula a Jacquelin Duchein

Společnost Christieʼs bude v úterý 24. září v Paříži dražit kolekci lékárníka a umělce Paula Ducheina a jeho manželky Jacquelin, kteří svůj dům v jihofrancouzském Montauban přebudovali v unikátní kunstkomoru plnou děl surrealistů, art brut, afrických masek, starých mistrů i lidové keramiky. Obálku tištěného katalogu zdobí obraz Toyen a součástí nabídky jsou i díla Josefa Šímy a Jaroslava Serpana.

Alternativní popis Toyen: Příliv a odliv noci, 1955
Olej na plátně, 50 x 150 cm.
Christie's, 24. 9. 2024
Předaukční odhad: 800 000 - 1 200 000 eur (bez poplatků)

Toyenin obraz Příliv a odliv noci z roku 1955 je s cenovým odhadem 800 tisíc až 1,2 milionu eur (bez provize) nejdražší položkou celé aukce. Jedná se o rozměrnou malbu panoramatického formátu, kterou malířka poprvé vystavila v květnu 1955 spolu s třinácti dalšími obrazy na výstavě v galerii A lʼÉtoile scellée. Z tohoto souboru se v českých aukcích v minulosti objevilo již vícero děl, naposledy to byl před sedmi lety obraz Voda samoty, který na aukci European Arts vystoupal na 21 milionů korun, dvojnásobek částky, za kterou se o rok dříve prodal ve Francii.

Cenový odhad nyní draženého obrazu je sice o 20 až 40 procent vyšší (včetně provize a dalších poplatků), přesto nebude překvapením, pokud konečná cena vystoupá ještě výš. Malířčin rekord za poválečné dílo má od letošního jara hodnotu již téměř 50 milionů korun

Alternativní popis Pohled do domu manželů Ducheinových s Šímovým obrazem Archeopteryx, foto: Christieʼs

Vedle Přílivu a odlivu noci jsou součástí dražené kolekce ještě dva další malířčiny obrazy a jedna její kresba. U obrazu Ve vodě spánku z roku 1960 se očekává cena 400 až 600 tisíc eur, u drobné malby Propletení plného a prázdného z roku 1952 by se kladívko mělo zastavit zhruba na desetině této částky. Posledním nabízeným Toyeniným dílem je akvarelová studie k obrazu Jedno v druhém z roku 1965. Všechna čtyři díla ze sbírky manželů Ducheinových byla v roce 2000 vystavena na malířčině retrospektivě v Domě U Kamenného zvonu a jsou také reprodukována v její monografii od Karla Srpa.

Od Josefa Šímy budou draženy také tři obrazy, vesměs díla z druhé poloviny 60. let. Nejvyšší cena, 200 až 300 tisíc eur, se očekává u zhruba metrové abstraktní krajiny Archeopteryx z roku 1968. I zde platí, že by nepřekvapila ani vyšší částka. Žádné stylově blízké Šímovo dílo se v aukci dlouho neobjevilo, na českých aukcích nicméně byly loni a předloni již tři malířovy obrazy z 60. let draženy za částky od 12,7 do 16,2 milionu korun. Dalšími nabízenými díly jsou charakteristický světelný krystal Horizons z roku 1965 s cenou 120 až 180 tisíc eur a drobné Červené tělo z roku 1967 s odhadem 30 až 50 tisíc eur.

Alternativní popis Pohled do domu manželů Ducheinových, vlevo okraj obrazu Jaroslava Serpana, foto: Christieʼs

Dvěma skoro metrovými abstrakcemi je v nabídce zastoupen Jaroslav Serpan, kterého s jistou licencí můžeme považovat také za českého autora. Serpanovi rodiče byli ruští emigranti a od tří let žil ve Francii, narodil se však v roce 1922 v Čechách. Očekávané ceny se pohybují v rozmezí od 5 do 8 tisíc eur, což je včetně provize v přepočtu asi 160 až 250 tisíc korun. Nejdražší Serpanovy obrazy prodané na českých aukcích již stály přes 600 tisíc korun.

Paul Duchein (1938–2024) byl původní profesí lékárník. Ve své vlastní tvorbě se věnoval vytváření speciálních skříněk, ve kterých z nalezených předmětů a přírodnin inscenoval drobná surrealistická zátiší. Několik z nich, od 60. let dále, je explicitně pojmenováno Hommage à Toyen. Podle katalogu Ducheinovi první malířčiny obrazy zakoupili ještě za jejího života v roce 1975.

Čeští mistři z Waldesovy obrazárny

Starožitnosti-Galerie Ustar, 22. 9. 2024

Z více než sto třiceti položek zářijové aukce Galerie Ustar se jich sedmnáct váže k existenci obrazové kolekce mecenáše a sběratele Jindřicha Waldese, který cíleně podporoval akvizice domácích autorů, od starých mistrů po počátek 20. století. Dějinné...

19. září 2024
Fantaskní objekty Jana Švankmajera

Zajímavé aukční výsledky zářijového jubilanta

16. září 2024
Od virtuózního Marolda přes Špálu až po kabelky

Artslimit 22. 9. 2024

Osmá internetová aukce portálu Artslimit představuje kolekci více než 200 položek, převážně děl 19. a 20. století, nechybí ale ani práce současných autorů nebo zboží luxusních módních značek. Již nyní je možno na díla v aukci přihazovat, samotná onli...

12. září 2024