Výjimečný Brožík: zátiší holandského typu

Arthouse Hejtmánek 1. 12. 2016

Na své večerní aukci v první prosincový den bude aukční síň Arthouse Hejtmánek mimo jiné vyvolávat námětově výjimečné dílo Václava Brožíka. Minimální podání jeho Zátiší s ovocem a konvicí, provedeného s precizností starých holandských mistrů, je stanoveno na 800 tisíc korun (bez provize 24%).

Václav Brožík, 1896  olej na plátně 61 x 81,5 cm Arthouse Hejtmánek, 1.12.2016 cena: 800 000 Kč (bez provize 24%)

Václav Brožík: Zátiší s ovocem a konvicí, 1896
olej na plátně, 61 x 81,5 cm
Arthouse Hejtmánek, 1.12.2016
vyvolávací cena: 800 000 Kč (bez provize 24%)

Olej na plátně reprezentativního formátu Zátiší s ovocem a konvicí Brožík namaloval v roce 1896 a je ojedinělý především tím, že se v něm malíř soustředí na tento žánr jako na hlavní předmět svého zájmu. Jemu podobný obraz v kontextu autorovy tvorby neznáme, pouze drobnější samostatná zátiší s květinami, například Macešky nebo Květinové zátiší (obě z 90. let), ty ale mají spíše povahu studijních maleb.

Zátiší Brožík zasazoval především do širšího kontextu a můžeme je nalézt jako součást maleb větších formátů. Dvě velmi obdobná tomu nabízenému spatříme v drobném provedení na dvou obrazech ze stejné doby, tedy ze 2. poloviny 90. let: na stole v centrální pozici výjevu oleje Na návštěvě (soukromá sbírka) a v pravé části obrazu Ludvík XIII. u kardinála Richelieu (Národní galerie v Praze) na stolku po kardinálově levici.

Brožík zcela určitě zátiší studoval v rámci své studijní cesty do Holandska v roce 1879 těsně před svojí svatbou s Hermínou Sedelmeyerovou, dcerou v Paříži usazeného obchodníka s uměním Charlese Sedelmayera. Vliv holandské drobnopisné malby je zcela zjevný nejen v nabízeném zátiší, ale i v Brožíkově zálibě ve virtuózním zachycování nejrůznějších materiálů, zejména oděvů a dalších textilií. Často můžeme na jeho malbách různých námětů a žánrů též pozorovat detailně zpracované květiny.

Václav Brožík, zadní strana obrazu

reversní strana obrazu

Nabízený olej na plátně pochází ze sbírky Eduarda Šafaříka, později byl v soukromé vídeňské sbírce. Signován je v pravém dolní rohu „V. Brožík, Paris“. Publikován byl v souborném autorově katalogu (č. 266), který sestavila Národní galerie v roce 2003 ku příležitosti autorovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně a redigovala ho Naděžda Blažíčková-Horová. Ten čítá přes 400 (především) maleb, není však jistě katalogem zcela kompletním, další část Brožíkových děl je roztroušena po celém světě a je prakticky neznámá.

Jelikož jde v rámci známých Brožíkových děl o námětově výjimečnou a zároveň velmi kvalitní malbu, lze očekávat, že o její získání bude mezi sběrateli velký zájem a může dosáhnout na zajímavý výsledek. Dodejme, že Brožíkovo aukční maximum má hodnotu 3,96 milionu korun, pochází z května minulého roku a patří obrazu s  venkovským výjevem U studně. V aukcích bývají pravidelně nabízeny autorovy sugestivní portréty, aktuálně například Bretaňka či Podobizna dcery Olgy, nejdražší z nich, nadživotní a vysoce reprezentativní Podobizna hraběnky Marie Antonie Sylva-Taroucca, byl v minulém roce prodán za 2,2 milionu korun.

Artslimit 24. 3. 2024