Velký bar Karla Černého

Galerie Art Praha 17. 11. 2013

V listopadové aukci Galerie Art Praha se bude dražit, kromě mnoho dalšího zajímavého, jedno z klíčových raných děl malíře Karla Černého, Velký bar. Obraz patřil léta do sbírky Jaroslava Borovičky, poté do fondů Oblastní galerie v Olomouci.

Karel Černý: Velký bar

Karel Černý: Velký bar / 1936 / olej na plátně / 118,5 x 112 cm

 

Jeden z nejcennějších a nejrozměrnějších raných obrazů Karla Černého (1910 - 1960), Velký bar, jde do aukce s příznivou vyvolávací cenou 2,2 miliony korun (bez provize). Pro srovnání, dosud nejdražší Černého malba, jeho monumentální truchlící Ženy (Plačky) z roku 1945 stála majitele v prosinci 2012 částku 4,13 milionu korun včetně provize. Vyvolávací cena přitom byla sotva na čtvrtině této částky. Obraz se tehdy vydražil na aukci stejné galerie.

Obraz Velký bar pochází z velmi cenného předválečného období, které se ve velkých formátech a dílech tohoto významu na trhu prakticky nevyskytuje. Do konce 50. let byl součástí sbírky obchodníka Jaroslava Borovičky (1912 - 2009), který malíře podporoval a obchodně zastupoval už od závěru 30. let 20. století. Po konfiskaci sbírky, v roce 1960, se malba spolu s početnou kolekcí dostala do fondů Národní galerie, odtud pak brzy převodem do sbírky Oblastní galerie v Olomouci (dnes Muzeum umění Olomouc).

Karel Černý: V sadu / 1936 / olej na plátně / 70 x 94,5 cm

 

Obraz Velký bar byl vystaven už v roce 1940 v SVU Mánes na přehlídce s poněkud bizarním názvem Obraz a socha v bytě. Poté, co se dostal do státních sbírek, pak pochopitelně na řadě dalších výstav. V rámci fondu moderního umění olomoucké galerie šlo více než tři desetiletí o jedno z klíčových děl. Je pochopitelně zastoupen v autorově monografii od Vojtěcha Lahody, v jeho soupise díla nese prestižní číslo 16.

Z téhož raného malířova období druhé poloviny 30. let byly v uplynulých letech na trhu například práce V kavárně, Krajina s jezdcemV sadu nebo Cirkus. Některé z těchto vynikajících jemně expresivních prací se dražily dokonce opakovaně. Galerie Art Praha draží pravidelně Černého díla již více než desetiletí. Většina z nich, stejně jako nabízené dílo, provenienčně pochází právě z vyhlášené Borovičkovy sbírky, o níž jsme podrobně psali zde, přímo v souvislosti s Karlem Černým pak zde.

Karel Černý: Krajina s jezdcem / 1935 / olej na plátně / 40 x 55,5 cm

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<