Velký bar Karla Černého

Galerie Art Praha 17. 11. 2013

V listopadové aukci Galerie Art Praha se bude dražit, kromě mnoho dalšího zajímavého, jedno z klíčových raných děl malíře Karla Černého, Velký bar. Obraz patřil léta do sbírky Jaroslava Borovičky, poté do fondů Oblastní galerie v Olomouci.

Karel Černý: Velký bar

Karel Černý: Velký bar / 1936 / olej na plátně / 118,5 x 112 cm

 

Jeden z nejcennějších a nejrozměrnějších raných obrazů Karla Černého (1910 - 1960), Velký bar, jde do aukce s příznivou vyvolávací cenou 2,2 miliony korun (bez provize). Pro srovnání, dosud nejdražší Černého malba, jeho monumentální truchlící Ženy (Plačky) z roku 1945 stála majitele v prosinci 2012 částku 4,13 milionu korun včetně provize. Vyvolávací cena přitom byla sotva na čtvrtině této částky. Obraz se tehdy vydražil na aukci stejné galerie.

Obraz Velký bar pochází z velmi cenného předválečného období, které se ve velkých formátech a dílech tohoto významu na trhu prakticky nevyskytuje. Do konce 50. let byl součástí sbírky obchodníka Jaroslava Borovičky (1912 - 2009), který malíře podporoval a obchodně zastupoval už od závěru 30. let 20. století. Po konfiskaci sbírky, v roce 1960, se malba spolu s početnou kolekcí dostala do fondů Národní galerie, odtud pak brzy převodem do sbírky Oblastní galerie v Olomouci (dnes Muzeum umění Olomouc).

Karel Černý: V sadu / 1936 / olej na plátně / 70 x 94,5 cm

 

Obraz Velký bar byl vystaven už v roce 1940 v SVU Mánes na přehlídce s poněkud bizarním názvem Obraz a socha v bytě. Poté, co se dostal do státních sbírek, pak pochopitelně na řadě dalších výstav. V rámci fondu moderního umění olomoucké galerie šlo více než tři desetiletí o jedno z klíčových děl. Je pochopitelně zastoupen v autorově monografii od Vojtěcha Lahody, v jeho soupise díla nese prestižní číslo 16.

Z téhož raného malířova období druhé poloviny 30. let byly v uplynulých letech na trhu například práce V kavárně, Krajina s jezdcemV sadu nebo Cirkus. Některé z těchto vynikajících jemně expresivních prací se dražily dokonce opakovaně. Galerie Art Praha draží pravidelně Černého díla již více než desetiletí. Většina z nich, stejně jako nabízené dílo, provenienčně pochází právě z vyhlášené Borovičkovy sbírky, o níž jsme podrobně psali zde, přímo v souvislosti s Karlem Černým pak zde.

Karel Černý: Krajina s jezdcem / 1935 / olej na plátně / 40 x 55,5 cm

 


Související články

Maškovy znovuobjevené tančící dívky

Maškovy znovuobjevené tančící dívky

Arthouse Hejtmánek 8. 6. 2023

V rámci své tradiční červnové zahradní aukce, která se letos uskuteční ve čtvrtek 8. června, představí Arthouse Hejtmánek nový objev. Velkoformátový olej Karla Vítězslava Maška Hra slunečních skvrn ležel podle Tomáše Hejtmánka dlouho v neobývané vile...

6. června 2023
Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Galerie Kodl 28. 5. 2023

V aukci Galerie Kodl v neděli 28. května přijde na řadu i syntonos Vazačky klasů Antonína Hudečka. Vznikl v roce 1896, tedy v době, kdy se malíř začal s těmito novými barvami německého výrobce seznamovat. Je tak jedním z prvních dokladů jejich použit...

22. května 2023
Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Sotheby´s New York 18. 5. 2023

Pro nadcházející květnové týdny si newyorské aukční síně připravily desítky sběratelských hitů. Mezi nejatraktivnější nabídky bude nepochybně patřit i rozměrná bronzová plastika sochařky Louise Bourgeoisové s odhadní cenou až 40 milionů dolarů

12. května 2023
Zobrazit všechny

Další články


<