Velký bar Karla Černého

Galerie Art Praha 17. 11. 2013

V listopadové aukci Galerie Art Praha se bude dražit, kromě mnoho dalšího zajímavého, jedno z klíčových raných děl malíře Karla Černého, Velký bar. Obraz patřil léta do sbírky Jaroslava Borovičky, poté do fondů Oblastní galerie v Olomouci.

Karel Černý: Velký bar

Karel Černý: Velký bar / 1936 / olej na plátně / 118,5 x 112 cm

 

Jeden z nejcennějších a nejrozměrnějších raných obrazů Karla Černého (1910 - 1960), Velký bar, jde do aukce s příznivou vyvolávací cenou 2,2 miliony korun (bez provize). Pro srovnání, dosud nejdražší Černého malba, jeho monumentální truchlící Ženy (Plačky) z roku 1945 stála majitele v prosinci 2012 částku 4,13 milionu korun včetně provize. Vyvolávací cena přitom byla sotva na čtvrtině této částky. Obraz se tehdy vydražil na aukci stejné galerie.

Obraz Velký bar pochází z velmi cenného předválečného období, které se ve velkých formátech a dílech tohoto významu na trhu prakticky nevyskytuje. Do konce 50. let byl součástí sbírky obchodníka Jaroslava Borovičky (1912 - 2009), který malíře podporoval a obchodně zastupoval už od závěru 30. let 20. století. Po konfiskaci sbírky, v roce 1960, se malba spolu s početnou kolekcí dostala do fondů Národní galerie, odtud pak brzy převodem do sbírky Oblastní galerie v Olomouci (dnes Muzeum umění Olomouc).

Karel Černý: V sadu / 1936 / olej na plátně / 70 x 94,5 cm

 

Obraz Velký bar byl vystaven už v roce 1940 v SVU Mánes na přehlídce s poněkud bizarním názvem Obraz a socha v bytě. Poté, co se dostal do státních sbírek, pak pochopitelně na řadě dalších výstav. V rámci fondu moderního umění olomoucké galerie šlo více než tři desetiletí o jedno z klíčových děl. Je pochopitelně zastoupen v autorově monografii od Vojtěcha Lahody, v jeho soupise díla nese prestižní číslo 16.

Z téhož raného malířova období druhé poloviny 30. let byly v uplynulých letech na trhu například práce V kavárně, Krajina s jezdcemV sadu nebo Cirkus. Některé z těchto vynikajících jemně expresivních prací se dražily dokonce opakovaně. Galerie Art Praha draží pravidelně Černého díla již více než desetiletí. Většina z nich, stejně jako nabízené dílo, provenienčně pochází právě z vyhlášené Borovičkovy sbírky, o níž jsme podrobně psali zde, přímo v souvislosti s Karlem Černým pak zde.

Karel Černý: Krajina s jezdcem / 1935 / olej na plátně / 40 x 55,5 cm

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<