Van Bommelovy veduty

Dorotheum 9. 3. a Arcimboldo 28. 3. 2019

V nadcházejících březnových aukcích se objeví dva městské pohledy u nás téměř nedraženého nizozemského vedutisty Eliase Pietera van Bommela. První nabídne už tuto sobotu Dorotheum, druhou na konci měsíce Galerie Arcimboldo.

Elias Pieter van Bommel: Bruslaři, 1880  olej na plátně, 43,5 x 67 cm vyvolávací cena: 60 000 Kč (+ 20% provize) Dorotheum, 9. 3. 2019

Elias Pieter van Bommel: Bruslaři, 1880
olej na plátně, 43,5 x 67 cm
vyvolávací cena: 60 000 Kč (+ 20% provize)
Dorotheum, 9. 3. 2019

Elias Pieter van Bommel (1819-1890), rodák z Amsterodamu, studoval malbu na místní
Rijksakademii. Postupně se specializoval na vedutu, až proslul jako jeden z nejvýznamnějších nizozemských malířů pohledů na města 19. století. Ve svém rodišti ale nevydržel, cestoval po Evropě (Francii, Belgii, Itálii, Německu, Maďarsku) a nakonec se usadil ve Vídni, kde tvořil a později také zemřel.

Van Bommelovy malby mají díky detailnímu zachycení skutečnosti kromě umělecké také velkou historickou a dokumentační hodnotu. Ve stejné době bychom mohli jeho obrazy srovnat nejspíše s pracemi Ferdinanda Lepié (více zde), van Brommel jde však ještě dále a detaily zpracovává s nesmírnou pečlivostí a přesností, což dobře vynikne při srovnání pojetí téměř identického pohledu na Staroměstské náměstí oběma malíři (viz níže).

Elias Pieter van Bommel: Staroměstské náměstí v Praze, 1856  olej na plátně, 150 x 200 cm vyvolávací cena: 950 000 Kč (+ 24% provize) Arcimboldo, 28. 3. 2019
Elias Pieter van Bommel: Staroměstské náměstí v Praze, 1856,
olej na plátně, 101 x 143 cm,
vyvolávací cena: 950 000 Kč (+ 24% provize)
Arcimboldo, 28. 3. 2019

První obraz s názvem Bruslaři bude v sobotu dražit Dorotheum. Jde o malbu středního formátu z umělcova pozdního období. Vznikl v roce 1880, což je uvedeno společně se signaturou v pravém dolním rohu tohoto plátna. Aukční síň ho nabízí za vyvolávací cenu 60 tisíc korun bez aukční provize, včetně ní minimální podání činí 72 tisíc korun.

Na konci března bude Galerie Arcimboldo nabízet van Bommelův pohled na Staroměstské náměstí. Obraz vznikl o více než dvacet let dříve, v umělcově vrcholném tvůrčím období. Podle sdělení aukční síně pochází z pozůstalosti soukromého sběratele z Amsterodamu. Výjimečný je kromě malířských kvalit a původního, bohatě zdobeného a zlaceného rámu také svými monumentálními rozměry.

Ferdinand Lepié: Staroměstské náměstí

Ferdinand Lepié: Staroměstské náměstí, 1872
olej na plátně, 73 x 100 cm,
cena: 660 000 Kč, Galerie Kodl 24. 5. 2015

Podle databáze Artprice se jedná celosvětově o jeden z vůbec největších malířových obrazů nabízných kdy v aukci. Aukční van Bommelovo maximum drží od roku 2002 podobně velká malba zobrazující pohled na Rotterdamský přístav (101 x 133,5 cm), kterou vydražila amsterodamská pobočka aukční síně Sotheby's za 120 tisíc eur, tehdejším kurzem asi 3,6 milionu korun.

Obraz s pohledem na Staroměstské náměstí včetně původního rámu

Van Bommelův obraz včetně původního rámu

Na domácím trhu se doposud objevily (bez povšimnutí) pouze tři van Bommelovy práce (dvě z toho opakovaně). Naposledy, před dvěma lety, byl jeho drobný olej Pohled na Gravenhagen k mání u Sýpky s minimálním podáním 70 tisíc korun bez aukční přirážky.

Artslimit 24. 3. 2024